Lake Manyara Tree Lodge, Tanzanie. Park na krátkou zastávku

Rezervaci Lake Manyara National Park navštíví většina návštěvníků pouze na několik hodin. Zastaví se tu na cestě do vyhlášeného kráteru Ngorongoro nebo na cestě z mnohem slavnější rezervace Serengeti, vyfotí si hrochy a pelikány a odjedou. Mají většinou pocit, že tenhle park je jen takovou chytrou zastávkou na dlouhé cestě. Hustý tropický les, který pokrývá velkou část parku, je zajímavý, ale zároveň ztěžuje pozorování zvěře. Většina návštěvníků je trochu rozmrzelá, když neuvidí zvíře každých pět minut. Ale to v hustém lese opravdu nejde. Nakonec jsou rádi, že jejich návštěva není nijak dlouhá, a těší se na další putování.

Lake Manyara Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

Lake Manyara Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

FOTO: archiv autora

Druhá tvář parku Lake Manyara

Jenže park má i jinou tvář, kterou většina návštěvníků nemá šanci poznat. Ve vzdáleném koutě parku je v korunách starých mahagonů vybudováno 10 bungalovů. Tady můžete zažít to co málokde, můžete pozorovat slony z bezprostřední blízkosti, a přitom z ptačí perspektivy. V rezervaci Lake Manyara žije komunita lesních slonů, kteří nedorůstají velikosti svých příbuzných v buši, aby měli snazší pohyb v lesích na břehu jezera. Rádi se chodí pást na mladé výhonky do klidné části parku, kde je kemp postavený, a tak je veliká šance, že si je prohlédnete opravdu zblízka.  Koruny mahagonových stromů milují i tukani a další ptáci.

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo


„K nápadu mne přivedli lvi,“ říká architekt Nicholas Plewman

Autorem návrhu byl zkušený matador staveb v divočině, architekt Nicholas Plewman. Když jsem se ho zeptal, co pro něj práce na Lake Manyara Tree Lodge znamenala, jen se usmál: „Každá práce pro andBeyond je výzvou a každý jihoafrický architekt touží nějakou práci od andBeyond dostat. Nikdy k projektu nemůžete přistoupit jako k běžnému projektu, musíte ze sebe vymáčknout to nejlepší, co ve vás v tu chvíli je.“

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč pokoje v koruně stromu?

„Když mě sem přivezli poprvé, chtěl jsem tu být sám, postavit se do prostoru a vnímat jeho ducha. Jste na hraně Velké příkopové propadliny, u jezera, v hlubokém lese plném mohutných starých mahagonových stromů. Trval jsem na tom, že budu úplně sám. Ale nedovolili mi to. Tvrdili, že by to bylo nebezpečné, že tady, v Lake Manyara National Park, jsou lvi, kteří nechodí po zemi, ale korunami stromů. Zvedl jsem samozřejmě hned hlavu a začal pátrat v korunách mahagonů. Prosvítalo tudy zvláštní světlo, tak trochu jako v kostele, když světlo prochází okny. A mě napadlo, jak by bylo krásné stát tam v těch korunách a pozorovat svět okolo sebe. Takže k nápadu mě přivedli lvi.“

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

FOTO: archiv autora

Posezení mezi ptáky

Když jsem přijel do Lake Manyara Tree Lodge poprvé, bylo po setmění. Není to nejšťastnější čas na příjezd do tak zvláštního a jedinečného prostoru. Jistě, všechno je krásně a romanticky nasvíceno. Ale ten správný pocit máte až za denního světla. Musel jsem si tedy počkat do rána. Těsně před svítáním mne vzbudil zaklepáním ranger a přinesl vonící kávu, džus a sušenky. „Vezmete si kávu uvnitř, nebo na terase?“ zeptal se. Jasně že na terase! Posadil jsem se do křesílka, osladil si kávu, přidal mléko a nadechl se. Bylo zvláštní ticho. Pak se rozezpívalo tolik ptáků najednou. Těsně před tím, než se rozednilo. Někteří beze strachu poletovali kolem mého stolu, sedali na zábradlí a pokukovali po mně. Nádherné ráno v koruně stromu.

Lake Manyara Tree Lodge.

Lake Manyara Tree Lodge

FOTO: archiv CK Marco Polo

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

Lake Manyara Tree Lodge, Lake Manyara National Park, Tanzanie

FOTO: archiv autora


Při odchodu za sebou zavítejte, ať k vám nevlezou lvi

Když vám přidělují pokoj, upozorní vás recepční, že při odchodu z pokoje máte za sebou vše pozavírat. Jinak by vám prý mohli do pokoje vlézt vyhlášení stromoví lvi. Jezdím do Lake Manyara víc než 15 let a nikdy jsem lva na stromě nezahlédl. Snažím se, opravdu se snažím, moc bych ho chtěl vidět. Ale nedaří se mi to. Takže předpokládám, že i to upozornění je jen takové koření, kterým je nutné turistu udržovat v napětí. Ale raději na mě nedejte – co když zrovna vy budete mít štěstí a lev se vyšplhá až k vašemu pokoji.

Lake Manyara Tree Lodge.

Lake Manyara Tree Lodge.

FOTO: &Beyond

Park jen pro vás

Když v parku nejsou denní návštěvníci, brzy ráno a pozdě odpoledne, máte park jen pro sebe. Díky nadstandardním vztahům mezi správci parku a kempem můžete na místa, kam denní návštěvníci nesmějí. Máte jedinečnou možnost pozorovat plameňáky z mnohem lepší pozice než ostatní návštěvníci parku. Můžete si udělat piknik na místech se skvělým výhledem na zvěř a můžete vystoupit z auta i na místech, kam jiní nemohou.

Lake Manyara Tree Lodge.

Lake Manyara Tree Lodge.

FOTO: &Beyond

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 26. 7. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.