Proč se vlastně migruje

Hlad a sucho, napadne nás jako první. Jenže statisíce migrujících zvířat se dávají často do pohybu ještě v době, kdy mají dostatek vody i potravy. Co tedy přinutí tak obrovskou masu k pohybu? Proč se vydávají s takovou pravidelností na tak dlouhou a dramatickou cestu? Téměř dva milióny zvířat.

Vzácná chvilka klidu. Jih národního parku Serengeti, kam chodí samice rodit svá mláďata.

Vzácná chvilka klidu. Jih národního parku Serengeti, kam chodí samice rodit svá mláďata.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Ze severu na jih, tedy z keňské Masai Mary a severního Serengeti v Tanzanii, se vydávají stáda do jižního Serengeti a do oblasti kolem kráteru Ngorongoro, až k rezervaci Tarangire především kvůli vápníku, fosforu a dalším minerálům. Je tu půda sopečných vyvřelin, bohatá právě na tyto minerály. Těhotné samice je potřebují k bezproblémovému porodu mláďat a mláďata je potřebují k dobrému a rychlému růstu. Vedle toho je v době od ledna do dubna v téhle oblasti nízká tráva, vhodná pro mláďata.

Savana je plná zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Z jihu na sever se vydávají stáda posílená o mladé jalovice a býky. Potřebují mnohem více potravy, než jim může nabídnout jih. Rozlehlé pastviny severní části Serengeti a Masai Mary jsou plné čerstvé pastvy. Deště, které od dubna do června zavlažily půdu pastvin, naplnily i potoky a říčky, jezírka a přírodní napajedla. Stáda sem ale musí dorazit včas, dokud je tráva nízká a zvířata jsou schopna ji spásat.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Řízený porod počítá s oběťmi

Z důvodu zachování populace potřebuje stádo, aby se co nejvíce mláďat narodilo v co nejkratším období. Predátoři se v prvních dnech po příchodu stáda nasytí a nemají šanci rychle vyhladovět. Mláďata jsou pak mnohem lépe chráněna proti napadení. Počáteční oběti jsou tedy nutné pro zachování populace. Smrt části stáda umožní jeho přežití.

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

FOTO: archiv autora

Mýtus o začátku a konci velké migrace

Mezi lidmi je vžitá představa, že velká migrace je pohyb obrovského počtu zvířat mezi dvěma body. Mezi Serengeti a Masai Marou. A že probíhá ve dvou fázích, koncem srpna a v září směrem ze Serengeti do Masai Mary a na konci listopadu zpět. To je sice pravda, ale stáda se nepohybují pouze mezi těmito národními parky, ona putují mezi mnoha dalšími místy a vlastně se nezastaví nikde na delší dobu. Takže když víte, kdy a kam se vydat, můžete zažít pocit velké migrace prakticky po celý rok. (více podrobností najde ve sloupku)

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

Není to žádný výlet za humna

Velká migrace probíhá na obrovském prostoru v oblasti Velké příkopové propadliny v Keni a v Tanzanii, především v oblasti rezervace Serengeti, v okolí kráteru Ngorongoro a rezervace Masai Mara. Okrajově ovšem zasahuje i do mnoha dalších míst. Některé zdatné kusy ujdou během migrace až 1600 km.

Tak kterou?

Tak kterou?

FOTO: archiv autora

Kde je nejlepší místo na pozorování?

Pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci velké migrace se neustále přou o to, kde je nejlepší místo k pozorování. Někdo dává přednost blízkosti vodních toků pro dramatické okamžiky při přechodu. Jiní dávají přednost otevřeným rozlehlým pláním, kde velmi intenzivně vnímáte neuvěřitelný rozsah migrace a desítky tisíc zvířat máte jako na dlani. Další pak dávají přednost místům, kde přicházejí na svět mláďata, protože se tato místa hemží predátory a drama a napětí boje o život je cítit velmi bezprostředně. Jedno je ale jisté: ať už budete sledovat velkou migraci kdekoliv, vždy to bude fascinující zážitek.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

FOTO: archiv autora

Přechod řeky Mara chce vidět celý svět

Když zvířata přecházejí řeku Mara, stojí na březích řeky lidé z celého světa. Všechny přitahuje fascinující podívaná, plná strachu a napětí. Je to často smrt v přímém přenosu. Kempy  obyčejně bývají plné k prasknutí. Letos je ale trochu jiná situace. Migrace se o něco opozdila, a tak máte stále ještě šanci najít si vhodné místo k jejímu pozorování. Jen si dejte pozor, abyste svou dovolenou nakupovali u odborníků, protože pokud zvolíte místo svého pobytu špatně, nemusíte vidět nic víc než pár antilop.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Al Bustan, Oman

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 4. a 11. 9. 2014

Cena:  37 900 – za 7 nocí

Více informací o zájezdu

OMÁN SPECIÁLNÍ NABÍDKA

AL BUSTAN 

Nejlepší hotel v Ománu za skvělou cenu.

Pojeďte s námi objevit krásné pobřeží Ománu, písečné pláže, šnorchlování, pozorování delfínů. Speciální letní nabídka: 40% sleva a dítě do 12 let pouze za cenu letenky!!!

 

 

Tulia Zanzibar, plážový bungalov

FOTO: Tulia Zanzibar

Více o nabídce

Termín: od 20. 10. do 19. 12. 2015

 

 

První český hotel na Zanzibaru

TULIA ZANZIBAR

ZAVÁDĚCÍ CENY PO OTEVŘENÍ

Bude to bezesporu jeden z nejkrásnějších hotelů na ostrově Zanzibar. Tak trochu vyvzdorovaný proti nepřízni osudu. Postavený dvěma Čechy, s neuvěřitelným osobním nasazením.

Pro prvních šest týdnu provozu nabízí velmi zajímavou cenu, zhruba o 60 % nižší, než bude běžná cena.

  

Peru

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980 Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

 

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.

  
 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 26. 7. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

 

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.).

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (zhruba 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:

 EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.