Modrá, modrá, modrá...

Pláže Anse Lazio a Anse Source d’Argent na Seychelách umí namíchat stejně opojný koktejl jako Blue Lagoon v Polynésii.  A do stejné barmanské školy asi chodily i ostrůvky v Mosambiku, ostrovy Svatého Lazara. A z nich asi nejvíc ostrůvek Vamizi.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

FOTO: Vamizi Island

Když vaše malé letadlo zakrouží nad ostrůvkem Vamizi, víte, že jste našli další místo, kde modrá má tolik odstínů, že na to nestačí vaše fantazie. A potvrdí to i vaše první ráno na ostrově. Až se probudíte a podíváte se ze své terasy přes bílou pláž na mořskou hladinu, lemovanou sytou modrou oblohou, zatají se vám dech.

Ostrovy Svatého Lazara

8. července 1497 vyplul z Lisabonu Vasco de Gama s cílem objevit námořní cestu do Indie. Někdy koncem ledna 1498 se začaly jeho lodě proplétat početným souostrovím. Portugalští námořníci museli mít chvílemi pocit, že připlouvají do ráje. Po všech útrapách cesty kolem jižního cípu Afriky, kde spousta jejich přátel přišla o život a kde vládlo velmi chladné počasí, mlhy a deště bičovaly jejich těla i duše, musel být pohled na klidnou hladinu teplého Indického oceánu a na malé zalesněné ostrůvky úžasný.

Ostrovy Svatého Lazara

Ostrovy Svatého Lazara

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mnohé ostrůvky byly chráněny korálovou bariérou a bylo tak složité se k nim dostat, že zůstaly evropskou nohou námořníků této výpravy netknuté. Už dávno vzdali Portugalci ambici pojmenovat každý ostrov, který na své cestě potkají. Ale tady se cítili tak dobře, že souostroví pojmenovali.

Ostrovy Svatého Lazara? Quirimbas

Ostrovy Svatého Lazara? Quirimbas

FOTO: archiv CK Marco Polo

Není vůbec náhoda, že dostal jméno Svatého Lazara. Lazar, vzkříšený po smrti Ježíšem, musel mít stejný pocit jako námořníci. K úplnému štěstí chybělo jediné, aby na každém z ostrůvků byla pitná voda a námořníci nemuseli ztrácet energii a čas jejím hledáním. Bohužel pitnou vodu objevili jen na několika z nich. Nová energie je hnala dále na sever, za vysněnou Indií. Ostrovy Sv. Lazara už ale od té doby byly navěky zaznamenány v mapách. Mnohem později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli zajistit pobyt na Vamizi delší, než jste udělali.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli na Vamizi zajistit delší pobyt.

FOTO: Vamizi Island

27 ostrovů sedí v čekárně na UNESCO

Mít potvrzení, že jste součástí přírodního dědictví lidstva, je fajn. Neochrání vás to před cyklóny, nepřinese to více deště ani ryb do vašich vod. Přitáhne to ale pozornost. A pozornost je drahá věc. Zvláště když nechcete budovat žádný těžký průmysl a nechcete se stát montovnou nebo šicí dílnou pro někoho silnějšího, bohatšího a otrlejšího. Pozornost přivede turisty. A pokud se rozhlédnete po světě, poučíte se z chyb jiných a přijmete dobré nápady moudrých, můžete vše nastavit tak, že bude turistika přinášet rozvoj, ale zároveň bude respektovat lokální kulturu a tradice.

Mosambik se má kde poučit. Botswana, Namibie a Zambie jsou země, kde se to povedlo a turistika funguje jako skvělý zdroj příjmů, pracovních příležitostí a motivace ke vzdělávání. Když se souostroví Quirimbas (resp. Quirimbas National Park) dostalo na listinu čekatelů na zařazení do seznamu přírodního dědictví lidstva, bylo to veliké povzbuzení pro všechny, kteří se o turistiku v Mosambiku starají. Ostrovy Ibo, Matemo, Medjumbe, Quirimba, Metundo, QuisivaRolas Island začaly být zajímavé pro celý svět. A stejně také i soukromý ostrov Vamizi.

Přečtěte si další články o afrických ostrovech v Indickém oceánu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mauricius aneb Paličovu dceru nenajdete jen v Národním...

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zanzibar – ostrov rozkročený mezi Afrikou a Ománem

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Krásné africké pláže. Ideální prodloužení léta
Každý bungalov je obklopen velkým pozemkem. V každém detailu je myšleno na vašem soukromí.

Každý bungalov je obklopen velkým pozemkem. V každém detailu je myšleno na vaše soukromí.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Pokud chcete soukromí, jste na správné adrese – vzor stylu „Barefoot luxury“, „Luxus naboso“

Pouhých 13 bungalovů na sedmi kilometrech pláže. Vamizi je dokonalým příkladem úplně nového trendu ubytování na panenských ostrovech po celém světě. Dokonalé zázemí a dokonalý relax. Tady nikdo necítí potřebu se před někým předvádět v obuvi světových značek. Šortky, triko a pohoda. Jemný bílý písek pláže nahradí perfektně i nejdražší koberce.

Neokázalost a otevřenost se samozřejmě promítají i do chování personálu. Dobře vyškolený personál ví, jak se v tak uvolněné atmosféře chovat. Zná své povinnosti a dobře ví, že přátelská atmosféra je nedílnou součástí kvalitního servisu. Čas dostává na Vamizi jiný rozměr. S jedinou výjimkou: vždycky budete mít pocit, že jste si měli naplánovat pobyt delší.

Snídat s výhledem na moře můžete i přímo ve svém bungalovu.

Snídat s výhledem na moře můžete i přímo ve svém bungalovu.

FOTO: Vamizi Island

Mořský život jako před 100 lety

Dlouholeté politické problémy Mosambiku a odlehlost souostroví Quirimbas dokázaly udržet turistiku desítky let hodně daleko. Díky tomu je příroda na ostrůvcích a voda okolních lagun ekologicky čistá a zachována v podobě jako před 100 lety. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě.

Jen kousek od pobřeží leží několik vyhlášených potápěčských lokalit. Ovšem i tyto lokality jsou prakticky otevřeny pouze pro hosty Vamizi. Slovo ekologie ztrácí na hodnotě. Je používáno příliš často a stalo se politickou mantrou. Často dokonce kryje projekty, které jsou podezřelé nebo paradoxně přírodu a životní prostředí poškozují. Je tedy možná lepší v souvislosti s Vamizi mluvit o zdravém rozumu. A zdravý rozum používali autoři projektu, stavitelé i provozovatelé na každém kroku, v každém detailu. Je cítit, že si ostrov zamilovali a rozhodně jej nechtějí jen ekonomicky využívat – chtějí ho i chránit.

Rajský ostrov Vamizi.

Rajský ostrov Vamizi.

FOTO: archiv autora

ce o dalších mosambických ostrovech:

Váš ráj

Koncept Vamizi využívá prostor, který je k dispozici. Každý bungalov vytváří zázemí vašeho soukromého luxusního ráje. Nečekejte televizi nebo klimatizaci, to se tu za luxus nepovažuje. Za luxus se tu považuje přímý vstup na soukromou pláž pár kroků od moře. Veliké rozestupy jednotlivých bungalovů zaručují soukromí. Prostorný a velmi kvalitní interiér bungalovů je vymyšlený tak, abyste prostě chtěli odpočívat.

Nechce se vám do hlavní restaurace? Nevadí, v bungalovu máte bar, kde vás obslouží. Chcete mít romantickou večeři přímo u sebe v bungalovu? Žádný problém, obsluha vše zařídí. A podobné je to s aktivitami na zemi a na vodě. Jste výjimeční hosté na výjimečném místě, a tak dostáváte výjimečný servis.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980,- Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 26. 7. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.