Nikdo není překvapený, když se o Jihoafrické republice mluví v souvislosti se safari nebo  s golfem či potápěním. Mockrát jsme o takových aktivitách psali i v této rubrice Afrika. Tentokrát ale máme na mysli úplně jiné aktivity – o nich se tak často nepíše.

Dvě místa v Jihoafrické republice pokládám za perfektní „hnízda“ adrenalinových aktivit – Knysna a Hazyview. Naprosto odlišná přírodní prostředí. Obě velmi dramatická a pro Středoevropana exotická. Milovníci přírody si vychutnají nádheru obou míst.  A pokud si návštěvu zpestříte i některou aktivitou, budete mít opravdu na co vzpomínat.

Nedaleko Hazyvie můžete navštívit i vodopád Berlín.

Nedaleko Hazyview můžete navštívit i vodopád Berlín.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Hazyview

Hazyview je malé městečko na slavné řece Sabii a je coby kamenem dohodil (cca 5 km) od Krugerova národního parku. Můžete tak velmi snadno propojit adrenalinovou zábavu se safari. Nedaleko je i vyhlášená Panorama road s jedním z nejhlubších kaňonů na světě Blyde River Canyon a další zajímavá místa. Ta malinká tečka, kterou na mnoha mapách ani nenajdete, určitě stojí za návštěvu na několik dnů.


Rafting na řece Sabie si můžete užít i jako sólista.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Rafting mezi hrochy a krokodýly

Řeka Sabie pramení vysoko v Dračích horách a prodírá se provincií Mpumalanga, aby po průchodu Krugerovým národním parkem zamířila do Mosambiku. V okolí městečka Hazyview vytváří peřeje a divoké zákruty, sevřená vysokými skalisky. Sem tam se otevírá jedním ze břehů do krajiny plné plantáží s banánovníky, papájou, ananasem a pomerančovníky. Právě pozvolné břehy řeky milují krokodýli a občasná slepá ramena a laguny hroši. Rafting na řece Sabii má několik různě obtížných úseků a můžete si snadno zvolit, který vám bude nejvíc vyhovovat. Stejně tak si můžete zvolit, zda poplujete na klasickém raftu, kajaku, či zvolíte jinou možnost. Skvělá věc, která vás nadchne.


Trasa pro čtyřkolky vede nejen po břehu řeky, ale i mezi plantážemi a po okolních kopcích.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Čtyřkolky

Čtyřkolky v Hazyview jsou spíš povyražení a seznámení se s terénem. Není to žádný extrémní sport a zkušení jezdci budou brát celou záležitost jako vyjížďku. Ale pro většinu z nás, kteří sedíme na čtyřkolce jen občas, nebo dokonce poprvé v životě, je i trasa v kopcích a plantážích kolem řeky Sabie hodně zajímavá. Je tu víc tras a můžete si zvolit i obtížnější, pokud jste zkušenější jezdci. Pokud ovšem chcete zažít opravdové dobrodružství na čtyřkolkách, musíte do oblasti Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

FOTO: archiv autora


Paintball je výborný prvek teambuildingu

Když chcete stmelit partu nebo firemní kolektiv, dejte lidem do ruky zbraně, nabijte je a postavte lidi proti sobě. V tropickém lese, plném lián, vlhkého bahna a temných zákoutí se probouzí bojová nálada hodně rychle. Boj o metu nebo lov nepřátel může začít. Vše se dá nastavit podle přání, můžete bojovat i několik hodin, nebo si jen vyzkoušet, jaké to je.

Paintball je perfektní zábava pro skupinku kamarádů nebo firemní teambuilding.

Paintball je perfektní zábava pro skupinku kamarádů nebo firemní teambuilding.

FOTO: archiv autora

Celý den v jednom kole

Určitě doporučuji věnovat aktivitám celý den a sestavit si itinerář, který propojí více aktivit v jeden celek. Můžete začít lanovkami v korunách stromů, posléze přejet čtyřkolkami na místo souboje v paintballu a  pak zchladit horké hlavy při raftingu na řece Sabii. Je to zábava na  5–6 hodin. Komu by to nestačilo, může si přidat horská kola a vydat se do kopců.

Nedaleko Hazyview začíná zajímavá Panorama road a necelých 5 km od městečka je brána do Krugerova národního parku a několik soukromých rezervací. Přečtěte si zajímavé články o místech v okolí Hazyview.

FOTO: archiv autora

Přírodní atrakce na jihu Afriky: Kaňon Blyde River

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Splněný sen – vlastní safari park
Na takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

Knysna. Na takhle krásných pobřežních vodách  můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Knysna

Knysna je centrálním městečkem Zahradní cesty (Garden route) na úplném jihu země, v nejjižnějším cípu Afriky. V posledních letech se mnohokrát stala hlavním městem extrémních sportů a lidé, kteří se v Knysně věnují adrenalinové zábavě, jsou velcí profesionálové. Na kvalitě služeb je to hodně znát. Sem by měli odjet na školení lidé od našich řek a z našich hor. Pokora, otevřenost ke klientům, respekt k přírodě a zároveň velká schopnost využít vše, co příroda nabízí. I když jste naprostí začátečníci, můžete počítat s respektem a pohodou. A pokud jste borci, klidně si sáhněte v okolních horách a na mořských vlnách na dno svých sil.

Přečtěte si více o Knysně a jejím okolí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Srdcem legendární Zahradní cesty je městečko Knysna

 

Bez dobré obuvy se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

Bez dobré obuvi se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

FOTO: Ian Fleming, visitknysna

Pěšky nebo na kole

Jsem chodec a dávám přednost vlastním nohám před pedály horských kol. Mohu se tedy bez uzardění rozplývat nad trasami v pobřežních kopcích a skaliskách. Denní túra na trase 9 km, 12 km nebo 16 km vám představí úchvatnou krajinu s mnoha výhledy na moře. Kdo si chce dát trochu víc do těla, může si vyjít na George Peak (1337 m n. m.). Zdá se to na první pohled málo? Nenechte se zmást, startujete totiž téměř na úrovni mořské hladiny a vystoupat na vrchol vám zabere nějakých 5 hodin. A pak se ještě musíte vrátit zpátky.

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

FOTO: wegortw

Vybrat si správnou trasu na kole je složitější. Záleží hodně na vaší zkušenosti a trénovanosti. Ale v okolí jsou trasy pro všechny. Doporučuji začít s průvodcovanou vyjížďkou, protože hory mohou být nebezpečné. Při delších trasách musíte počítat se 6–8 hodinami na cestě a k tomu už je nějaký pedagogický dohled vhodný.

Vyzkoušejte kitesurfing.

Vyzkoušejte kitesurfing.

FOTO: visitknysna

Voda, samá voda

Kitesurfing, prkno na stojáka a kajaky. Laguna v Knysně a její okolí nabízí poklidnou plavbu, ale i velké dramatické pobřežní vlny. Je jen na vás, do jakého terénu se chcete pustit.

I v Knysně je skvělá věc udělat si kombinaci různých aktivit do jednoho dne.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín:  10. 10. 2015

Cena: 99 980,- Kč

Více informací o zájezdu

Průvodce Jan Papež

PERU S ČESKÝM PRŮVODCEM

POD KŘÍDLY KONDORA

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Macchu Picchu a další místa.
 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 12. 7. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 15. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.