Jihoafrické pobřeží je lemováno stovkami kilometrů nádherných pláží. Ale jen některé jsou omývány opravdu teplým mořem. Většina pláží je smáčena vodami Atlantského oceánu, který je velmi chladný. Ale i vody Indického oceánu jsou v oblasti Jihoafrické republiky ochlazovány studenými proudy z Antarktidy. Jen velmi malá část pobřeží je pod vlivem teplých proudů od rovníku. Jednou takovou pláží je právě pláž v zálivu Rocktail Bay v oblasti iSimangaliso, v severovýchodní části země. Díky teplému proudu se teplota vody pohybuje stále okolo 25 stupňů, což je na Jihoafrickou republiku skvělá teplota.

iSimangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

Simangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

FOTO: archiv autora

Pět aut a dost

„Byla jsem v šoku,“ vyprávěla mi kamarádka Melanie. „Ráno jsem si byla zaběhat na pláži. Noční příliv ji uhladil jako správce naše antukové kurty. A když jsem se na pláž večer vrátila, moje ranní stopy byly na pláži pořád ještě jediné. Za celý den sem nevstoupila živá duše.“

Když mají lidé rozum a nejsou nenasytní, dají se dělat skvělé věci, například nabídnout ostatním radost z divoké krajiny, a přitom tu krajinu dokonale ochránit. Do oblasti Rocktail Bay smí denně jen pět aut. Počet návštěvníků je tedy velmi omezený. Na druhou stranu není oblast úplně uzavřena veřejnosti, jak se to v některých podobně panenských oblastech dělá. Záměrně sem nevede žádná kvalitní silnice. Své auto necháte na parkovišti u vjezdu do parku – dál už jenom terénním vozem.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Unikátní korálový útes

Teplota vody má obrovský vliv na osazenstvo korálového útesu, střežícího záliv Rocktail Bay. Útes netvoří jedna mohutná masa, ale mozaika 15 menších útesů, které se vzájemně proplétají, a vytvářejí tak úžasnou, trochu bizarní podmořskou krajinu. Skvělé místo pro tisíce tropických ryb a jedinečné místo pro potápění a šnorchlování.

Podmořský svět v oblasti Rocktail Bay je díky odlehlosti této lokality panenský, dno pokrývají nepoškozené korálové útesy. Na svých ponorech budete potkávat hejna chrochtalů a chňapalů, zvědavé chobotnice či maličké krevety. Pravidelně zde spatříte řadu druhů žraloků (písečný, kladivoun, tygří, útesový černocípý…). A když budete mít štěstí, tak i největšího z nich – žraloka velrybího. Potkáte rejnoky i kanice, z děr na vás budou vystrkovat hlavy murény. Z menších obyvatel útesů jsou zde k vidění hvězdice, pestrobarevní nahožábří plži a obří zavinutci. Mezi nejoblíbenější podmořské zážitky patří setkání s želvami, kterých se zde vyskytuje několik druhů.

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay ?

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay?

FOTO: archiv autora

V období jihoafrické zimy připlouvají k místním břehům velryby jižní a keporkaci, takže běžně spatříte přehlídku ploutví i vodotrysků na hladině a při ponorech uslyšíte jejich zpěv.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Zajímavé čtení o velrybách

Velryby se vracejí na místa svých milostných hrátek

V zálivu Rocktail Bay můžete bydlet jen v Rocktail Beach Camp

Rocktail Beach Camp je dnes nedílnou součástí lokality. 17 stanových bungalovů dokonale zapadá do okolní přírody. Vše, co souvisí s provozem, je promyšleno s ohledem na divokou přírodu. Při stavbě kempu byly využity zkušenosti a znalosti společnosti Wilderness Safaris, která provozuje kempy v divoké přírodě Afriky více než 30 let.

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

FOTO: wilderness

To, že můžete ke svému odpočinku využít i bazén a máte k dispozici dětskou hernu a hlídání dětí, pokud chcete vyrazit do přírody sami, není v Rocktail Beach Camp vůbec podstatné. Je to fajn, to ano, ale podstatné jsou tu úplně jiné věci. 15 minut chůze od svého stanu máte jednu z nejkrásnějších divokých pláží Jihoafrické republiky s tmavomodrým Indickým oceánem, okolo vás je původní pobřežní les, nedaleko od vás mokřady s mnoha druhy vodních ptáků, hrochy a krokodýly. Můžete se vydat i do Tembe National Elephant Park, kde žije jeden z největších slonů v Africe Isilo (jeho kly jsou až 2,5 metru dlouhé).

Je málo tak krásných potápěčských lokalit, kde můžete mít pocit, že moře patří jenom vám.

Divokou přírodu můžete pozorovat rovnou z postele.

Divokou přírodu můžete pozorovat přímo z postele.

FOTO: wilderness

Pokud chcete sebe a své děti nenápadně něco naučit o divoké přírodě, Rocktail Camp je to pravé místo. Lidé z kempu jsou ti správní lidé, kteří jsou připraveni vám v tom všemožně pomoci. Přitom se tu i skvěle odpočívá, třeba jen tak s knihou na panenské pláži.

Dostat se sem není snadné a zabere to několik hodin. Proto nemá smysl kodrcat se sem jen na dva dny. Doporučuji alespoň 4 noci. Věnujte jeden den moři, jeden den lesu, jeden den jezerům a mokřadům, jeden odpočinku a jednu noc želvám. Rocktail Bay a Rocktail Beach Camp si váš čas zaslouží a vrátí vám jej zpět skvělými zážitky.

 

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

FOTO: Wilderness

Přírodní želví líheň

Na želvy jsou tady pyšní. Rok od roku jich připlouvá klást vajíčka do písku pláže Rocktail víc a víc. Nejčastěji se na pláži objevují karety, ale i největší želva Indického oceánu, kožatka velká. Od října do ledna můžete zažít ten zvláštní pocit noční hlídky na pláži. Víte, že přijdou. Když máte štěstí a je jasno, nad vaší hlavou se rozprostírá  neuvěřitelně hluboké africké nebe, které mi pokaždé bere dech. Hvězdy se vrství v nekonečných patrech vesmíru. Marně se pokoušíte poskládat jednotlivá souhvězdí, protože se vám do vašich geometrických plánů neustále motá stovka dalších hvězd. Moře burácí při každém nárazu vlny na pevninu. Lehký vánek leze pod kůži.

Najednou jsou tady. Víte, že přijdou, čekáte na ně, a přesto vás překvapí, když se objeví. Vystupují z oceánu jako mimozemšťané. Pomalu, ale nekompromisně se posouvají dopředu. Jen hluboká brázda v písku napovídá, jaká to pro ně musí být námaha. Když najdou své ideální místo, začnou se podhrabávat. Připravují hnízdo pro vajíčka.

nosorožec - pásovec - želva

Kůže na krku želvy – tahle želva asi už něco pamatuje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, pláže a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8. a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, a přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 12. 7. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 15. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.