Hongkong je jen předkrm

Myslel jsem si, že už o stravovacích návycích Číňanů něco vím. Několikrát jsem navštívil Hongkong a posedlost jeho obyvatel čerstvou stravou mi docela imponovala.

Moc rád jsem se toulal po tržnicích, kam hospodyně chodí několikrát denně nakupovat a moc rád jsem končil den v nějaké plovoucí restauraci pro místní. Měl jsem za to, že mě nemůže v Shenzhenu, kam jsem se chystal, nic překvapit. Jel jsem tam vyjednávat poslední detaily obchodu s bambusovou podlahou a majitel továrny mě zval na večeři.

Čerstvé dary moře. Hongkong

Čerstvé dary moře. Hongkong

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vlakem do Lo Wu (předměstí Shenzhen) je necelá hodinka a celní a pasové formality zaberou podobný čas. Pak si mne vyzvedl partner a nastalo „krmení divoké zvěře“.

Babička z Hongkongu a typická kantonská rodina

„Moje babička se narodila v Hongkongu, můj dědeček se narodil v Hongkongu a můj tatínek se narodil v Hongkongu,“ vyprávěl mi partner, zatímco jsme se prodírali zácpou.

„Před 17 lety se rozhodli vrátit se sem, do míst, kde kdysi moje rodina žila, než utekla před Maem. Jsme typická kantonská rodina,“ usmál se na mě. Dnes už vím, že to byl varovný signál. Dával mi čas na přípravu.

Čína, Schenzhen, pouliční restaurace v Schenzhenu

Pouliční restaurace v Shenzhenu

FOTO: archiv autora

Dnes už vím, co to znamená, když vás typická kantonská rodina pozve na večeři.  V jednu chvíli odbočil z hlavního proudu a po chvilce zastavil u chodníku. Vystoupili jsme. V autě bylo docela ticho, ale na ulici byl neuvěřitelný hluk. Vlastně ne na ulici.

Hluk se hrnul z oken a dveří mnoha restaurací, které ulici lemovaly. Do jedné jsme vstoupili a já měl pocit, že jsem na hlavním nádraží v největší špičce. Od jednoho stolu na nás začalo mávat několik lidí.

Když jsme se probojovali až k nim, partner mi oznámil: „Moje typická kantonská rodina. Babička, tatínek, maminka…..“  Všichni vstali a vítali mne úklonou. Jedna ze židlí u obrovského kulatého stolu čekala na mne.

Vyberte z nekonečna

Tradice zřejmě velela, abych si vybral, co budeme jíst. Je hrozně obtížné určit, co chcete jíst, když vybíráte z nekonečně široké nabídky, které vůbec nerozumíte. Určitě se všichni skvěle bavili na můj účet, když pozorovali, jak listuji jídelním lístkem.

Měl jsem sto chutí nějakou objednávku udělat, protože jsem si mohl být jistý, že všechno bude skvěle chutnat. Nakonec jsem ale předal jídelníček hostiteli a nechal výběr na něm.

Čína, Schenzhen, šanghajská polévka

Čína, Shenzhen, šanghajská polévka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hostitel předal s úklonou jídelníček babičce. „Ona je královnou objednávání, pokud jde o potraviny, ona ví, co chce a co nám bude chutnat.“

Jak velká musí být kuchyně

Kolem nás byly desítky, možná stovky hostů. Jejich stoly se většinou už naplnily objednaným jídlem a další a další talířky a misky přistávaly na uvolněná místa po snědených pokrmech. Mezi stoly se proplétali číšníci a ten mumraj a chaos připomínal mraveniště.

Čína, Schenzhen, šanghajské nudle

Čína, Shenzhen, šanghajské nudle

FOTO: archiv autora

Reklama na obžerství, napadlo mě. Jak asi musí být velká kuchyně, aby se všechno tohle jídlo mohlo připravit. Co by tomu říkali někteří čeští kuchaři z restaurací v pořadu „Ano, šéfe“? Přitom se nezdálo, že by někdo měl problémy s čekáním, číšníci stíhali svou práci.

Typická kantonská rodina u mého stolu si mezi sebou štěbetala, neustále po mně pokukovala a smála se pod vousy. Určitě se dohadovali, jak asi zvládnu všechno, co mě dnes večer čeká.

Tsunami

A pak to přišlo! Přivalila se vlna tsunami. Talířky a mističky začaly útočit na náš stůl. Jedna věc krásnější, než druhá. V tu chvíli jsem pouze vnímal vůně, barvy, tvary. Druhý den jsem poprosil, aby mi sepsali, co všechno na našem stole přistálo.

V prvním kole to bylo několik druhů šanghajských polévek s knedlíčky vařenými v páře, pikantní nudle Dan Dan, plněná šunka, cibulové koláče, čerstvý hrášek smažený se slaninou, drobné krevety, šanghajské nudle, tuřínový obláček. Zdálo se mi, že toho jídla je tolik, že tu budeme muset zůstat alespoň dva dny. Jenže to jsem se spletl.

Čína, Schenzhen, Shad

Čína, Shenzhen, Shad

FOTO: archiv autora

Typická kantonská rodina se do jídla pustila s takovou vervou, nedbaje svého hosta, že jsem jen zíral na to, jak se talířky vyprazdňují. Pasivní host nemá šanci se najíst. Musel jsem přijmout rázné opatření a postarat se o svůj žaludek. Tvrdě, ale zdvořile.

Druhé kolo

Pak připluly ryby. Slavný Si Yu a „Reeves Shad“ (Placka Reevesova). Shad bývala naprosto běžná ryba ve všech čínských řekách, ale přehrady a znečištění z ní udělaly vzácnou a drahou rybu. Věc došla až tak daleko, že hodně ryb je dováženo z USA, Singapuru nebo Indonésie.

Svačinový balíček. Hongkong

Svačinový balíček. Hongkong

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Reeves byla dušená na rýžovém víně a chutnala opravdu skvěle. Tedy ten malý kousek, který jsem si stačil posunout k sobě na talířek. Přitom se neustále dojídá, co na stole zbývá. Nakláním se k hostiteli a ptám se, zda je to už konec. Jen se usměje a zavrtí hlavou.

Po krátké pauze

Číšníci nás pozorují a asi by rádi dorazili s něčím dalším, ale babička je zastavuje. Je čas na malou pauzu. Část typické kantonské rodiny se zvedá a jde pozdravit jiné typické kantonské rodiny. Ke stolu se začínají trousit známí od jiných stolů.

Čína, Schenzhen, selátko

Čína, Shenzhen, selátko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Všem jsem řádně představený a všem jsem úplně jedno. Přibylo hluku a pokřikování. Pije se čaj, voda a pivo. Když babička uzná, že pauza uplynula, kývne na číšníky a ti dobíhají do kuchyně. Vracejí se s malým selátkem a čerstvým chlebem. Za selátkem přilétnou na stůl ještě dvě propečená kuřátka. Bitva začíná.

Křupavé škvarky se šťavnatým masem, máčené v soli a bílém pepři. Chléb upečený s jarní cibulkou, potřený máslem. Vůně a chuť vás žene dál a jíte a jíte. Tohle rozhodně není pro slabé povahy. Říkáte si: „Nedej, Bože, ať se nasytím!“

Nikdy neříkej, že už máš dost!

Asi na mně začalo být znát, že jsem nikdy do sebe nedostal tolik jídla. Hostitel se ke mně naklonil a s úsměvem mi radil: „Nikdy neříkej, že jsi už plný, protože to by znamenalo, že nejsi schopný ocenit výběr jídel, který udělala babička. Mohla by to chápat jako stížnost.“

Kouknul jsem na babičku a viděl, jak mě pozoruje. Usmál jsem se a naložil si další kousek, aby viděla, jak mi chutná.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Čína, Peking

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu : 20. 03. 2016

Cena:65 690,--

Více informací o zájezdu zde 

Malý okruh Čínou

Šanghaj - Peking + Datong a Pingyao

Malý okruh Čínou pro ty, kteří chtějí poznat odlišnou čínskou kulturu, mentalitu, památky, ale také místní zvyky a výtečnou kuchyni. Možnosti prodloužení pobytu o skvostné památky v Datongu a Pingyao.

 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8. a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 28. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: každou středu

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.