Sloní lázně

Tarangirští sloni milují především mokřady, kam se vracejí ze svých poutí za potravou a dopřávají si bahenní lázně. Proseděl jsem u mokřad celé hodiny. Safari mne naučilo trpělivosti. Po čase jsem začal pozorovat, že příchody a odchody jednotlivých skupinek a stád mají svůj vnitřní rytmus. Jako by existoval nějaký nepsaný jízdní řád, který všichni sloni v Tarangire dodržují. Každá rodina má ve svém cestovním plánu zařazenu návštěvu mokřad v určitý den a v určitý čas. Velmi podobné je to i v Amboseli a v Tsavo v Keni. Sloni v Tarangire vás nadchnou a díky tomu, že se můžete pohybovat i mimo cesty, a dokonce se můžete po parku vydat i po svých, dostanete se ke slonům nezvykle blízko.

Sloni jsou jedním z hlavních lákadel národního parku Tarangire.

FOTO: archiv autora


Vandr uvnitř národního parku

V Tarangire stojí jeden legendární kemp. Paul Oliver, jedna z nejvýraznějších postav safari ve východní Africe, se rozhodl splnit si svůj sen a v roce 1992 otevřel v Tarangire Oliver’s Camp. Svou osobní přítomností chtěl chránit slony v Tarangire před pytláky. Projevil tehdy nesmírnou odvahu, zarputilost a vizionářství. Za jeho zásluhy mu je dodnes umožněno chovat se v národním parku jinak než ostatní. Má například možnost zařídit pro své hosty několikadenní putování po parku s přespáním v provizorních kempech. Hosté jdou pěšky z jednoho kempu do druhého, spí v otevřené krajině, u napajedel, ve skalách apod. Vandr po Tarangire stojí za to. Dost často se vám bude tajit dech. Někdy nad nádherou, kterou potkáte, jindy strachem, ale obojí patří k věci.

Mobilní kemp v otevřené krajině

FOTO: CK Marco Polo International

Pozor na mouchu tse-tse

Nikde jsem nepotkal tolik much tse-tse jako v Tarangire, ale přesto bych radil každému, kdo se chystá navštívit Tanzanii, aby svou safari cestu zahájil právě tady. Zvlášť v době, kdy do parku přijdou velká stáda pakoňů a na mokřadech se usadí hejna ptáků z Evropy a severní Afriky. Tarangire má totiž své zvláštní kouzlo. Navíc je tu nesmírně zajímavá a velká sloní populace.

Zimoviště tažných ptáků, ráj fotografů

Čápi, volavky, egyptské husy a další a další druhy přilétají do Tarangire přezimovat. Potoky, jezírka a mokřady nabízejí dostatek potravy a bezpečí. Se stěhovavými ptáky roste populace dravců, kteří se živí drobným ptactvem. Kdo rád pozoruje ptáky nebo kdo je rád fotí, měl by Tarangire zařadit do svého cestovního plánu. V parku je vybudovaných několik perfektních pozorovatelen. Fotografové ocení i to, že se mohou vydat pěšky na místa, která jim zaručí to správné světlo, a nejsou tudíž odkázáni jen na fotografování z terénních vozů. Mají tím pádem dostatek času počkat si na ten správný záběr. Fotosafari je dobré si dopředu vyjednat a nečekat až na improvizaci po příjezdu. Pozorovatelny mohou být obsazeny, stěhovaví ptáci se mohou zpozdit nebo nemusí přiletět. Je příliš mnoho proměnných, které je třeba před cestou znát.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Malý princ by skákal radostí

Jakmile projedete vstupní branou do parku, uvědomíte si, že jste v zemi bájných baobabů. Nejsou v parku všude, ale jsou místa, kde jich je tolik, že máte pocit, že si vzájemně podávají ruce, a kdyby je nedržely v zemi mohutné kořeny, určitě by spolu tančily. Je to fascinující obraz, zvlášť při západu slunce. Některé baobaby jsou tak obrovské, že v jejich dutinách mají svá doupata leopardi. Schovávají si v nich svou kořist a chodí do prohlubní v korunách pít nachytanou vodu. Do dutiny v největším baobabu se pohodlně vejde až osm dospělých osob.

Oliver´s camp. Pěší safari.

Oliver’s Camp. Pěší safari.

FOTO: Oliver´s Camp

 Přečtěte si další zajímavé články o safari

Kdy do Tarangire?

Nejlepší období je od srpna do poloviny prosince a pak až od ledna do dubna. Cesty jsou suché a sjízdné, můžete se bez rizika vydat i mimo ně. Vaše auto nezapadne a dostanete se ke zvířatům hodně blízko. Tráva je suchá nebo hodně nízká, a to je čas, kdy se můžete v doprovodu stopaře a rangera vydat na pěší safari. Až zaprší a tráva vyroste vysoko, nebude pěší safari bezpečné a míst, kam se budete po svých moci vydat, ubyde. Sucho přivádí zvěř k napajedlům a mokřadům a koncentrace zvířat setkávajících se na jednom místě roste. Stačí jen být u toho, být na blízku, sedět v autě nebo jen tak na bobku a pozorovat, vychutnávat si sounáležitost s divokou přírodou.

Od konce října přichází pozvolna zelené období. Nejprve zaprší sem tam, pár drobných dešťů jako test, jako připomenutí, že se blíží doba, kdy se všechno změní. Od poloviny prosince prší tak silně, že je mnoho cest nesjízdných a navštívit Tarangire není úplně vhodné.

Od konce ledna přicházejí stáda pakoňů a zeber a Tarangire se zelená a kvete. Vypadá úplně jinak než v  podzimním období sucha. A jiné je i safari. Pakoně a zebry jsou snadnou kořistí predátorů. V parku je mnoho mladých lvů, kteří se učí lovit. Vláhy je tolik, že zvířata nemusí k napajedlům a některá z nich je tak složitější uvidět.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 23. 8., 20. 9., 01. 11.

Cena: 85 500 Kč 

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8. a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 28. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 1. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.