Geologové předpokládají, že kaňon vznikal postupně erozí způsobenou řekou Blyde více než 200 miliónů let. Nejvyšší bod skalisek v okolí kaňonu Mariepskop dosahuje nadmořské výšky 1944 metrů a hladina přehradní nádrže při naplněném stavu je v nadmořské výšce 665 m. Přehrada je v tu chvíli hluboká až 104 metrů. Červený pískovec nahlodaný erozí vytváří dojem, že je celý masív kaňonu vystavěn z dětských kostek. Stále zelená buš, kterou je pískovec na mnoha místech porostlý, je dokonalá dekorace.

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

FOTO: Jan Papež

Zůstat na pár dnů se určitě vyplatí

Kaňon Blyde River je jedním z největších magnetů jihoafrické turistiky. Většina návštěvníků ale u kaňonu zastaví jen na pár minut na vyhlídce, zavzdychá si nad krásnou krajinou, vyfotí se a pokračuje dál směrem ke Krugerově národnímu parku. Neudělejte stejnou chybu, tohle místo si určitě zaslouží váš čas. Zůstaňte alespoň na půl dne, ale raději na více dnů. Kaňon je dlouhý 26 kilometrů a na jeho dně je vybudována přehrada, která dotváří svou hladinou zajímavé panorama. Území má statut přírodního chráněného parku. Čistá, nepoškozená příroda nabízí nejen krátké procházky, ale i několikadenní túry.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

Túry v kaňonu a jeho okolí nabízejí nádherné výhledy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pěší túru si vyberte podle svých schopností

Velká túra kaňonem je dlouhá přes 60 km a zabere běžně cca 5 dnů. Dají se samozřejmě projít i pouze její části ve dvoudenních nebo třídenních variantách. Skalnaté planiny s množstvím malých kamenných útvarů a proláklin vymletých potoky a říčkami během staletí, strmé svahy kaňonu, mokřiny v okolí řeky Blyde i dolní část kaňonu na březích vodní nádrže. Nejzajímavější je samozřejmě část, která je přímo v kaňonu, ale jsou období, kdy není zpřístupněna. Doporučuji se vždy dopředu informovat, zda je k dispozici, nebo ne. Během túry můžete narazit i na divoká zvířata – opice, antilopy, drobné savce a ptáky. V blízkosti řeky Blyde a vodní nádrže můžete vidět i hrochy a krokodýly. Vegetace v kaňonu a jeho okolí ukrývá více než 1 000 druhů rostlin, od mechů až po orchideje, a některé z nich rostou pouze zde a nikde jinde na světě.

Články o dalších zajímavých místech v Jihoafrické republice

Namaqualand - Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

Kapské Město - jižní brána do Afriky

Genanendal - První misionář na jihu Afriky byl Moravan

Bizarní skalní útvary Bourke´s Luck byly kdysi šťastným místem mnoha zlatokopů.

Bizarní skalní útvary Bourke´s Luck byly kdysi šťastným místem mnoha zlatokopů.

FOTO: archiv autora

Tady propadali zlaté horečce zlatokopové z celého světa

Nedaleko kaňonu, na soutoku řek Blyde (Radostná řeka) a Treur (Smutná řeka) vytvořila voda, kamenná drť a písek z obou řek bizarní skalní útvary, plné prohlubní a děr. Některé prohlubně připomínají obří hrnce a v období dešťů, za vysoké hladiny vody, se naplní říčním pískem a nánosy. V časech zlaté horečky v nich zlatokopové po opadnutí vody nacházeli velké množství zlata. Zlatokop Tom Bourke, po kterém jsou útvary pojmenovány, patřil k prvním šťastlivcům, kteří v těchto naplaveninách zlato našli. Ačkoliv na svém vlastním klaimu kopal bez úspěchu, štěstí mu nakonec přálo právě v „hrncích“ plných zlata na soutoku Radostné a Smutné řeky. Snažte se dorazit sem co nejdříve ráno, kdy tu nejsou ještě početné autobusové výpravy a kdy budete mít klid nejen na procházku, ale i na focení. Někdy se Bourke´s Luck pokládá za začátek kaňonu, ale je to trochu matoucí. Je lepší jej vnímat jako začátek přírodní rezervace, v níž kaňon je.

Na soutoku řek Blyde a Treur vznikly erozí obrovské kamenné hrnce. Lokalita se dnes nazývá po zlatokopovi Tomovi Bourke.

Na soutoku řek Blyde a Treur vznikly erozí obrovské kamenné hrnce. Lokalita se dnes nazývá po zlatokopovi Tomovi Bourkeovi.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

NEJLEPŠÍ ZPŮSOB, JAK POZNAT JIŽNÍ AFRIKU, JE EXPEDICE.

Destinace týdne - Expediční cesta napříč Jihoafrickou republikou

Trocha adrenalinu potěší každého

Kdo si chce naordinovat větší dávku adrenalinu, může se nechat zlákat na divokou vodu řeky Blyde, nasednout na raft a vychutnat si rychlost a rozmanitost peřejí. Více než 8 kilometrů na raftu prověří vaši odolnost a nervy. Na konci budete odměněni odpočinkovou plavbou na lodi po přehradě na dně kaňonu s výhledy, které vám ostatní návštěvníci budou moci jen závidět. Raft je kategorie 3 a 4 a doporučuji vybrat si dobrého operátora se zkušenými vůdci. Nemusíte být zkušení vodáci, abyste mohli tenhle raft absolvovat, ale přece jen se nejedná o šlapadla na Máchově jezeře.

Na řece Blyde lze zažít zajímavý raft, který končí na hladině přehradní nádrže na dně kaňonu.

Na řece Blyde lze zažít zajímavý raft, který končí na hladině přehradní nádrže na dně kaňonu.

FOTO: Blyde Canyon Adventure Centre, archiv Marco Polo

Panorama Route

Blyde River Canyon Nature Reserve je součástí území, které je právem nazýváno Panorama Route. Malebná městečka Graskop (s nejlepší palačinkárnou na severu Jižní Afriky), Pilgrim´s Rest (staré zlatokopecké městečko) a Hazyview (s řekou Sabi Sabi plnou hrochů) s několika zajímavými vodopády, horskými serpentinami, pstruhovými potoky, kvalitními golfovými hřišti, zalesněnými údolími a horským subtropickým klimatem vytvářejí dohromady velmi zajímavou lokalitu, která sama o sobě stojí za návštěvu, bez ohledu na to, zda se chystáte navštívit ještě některá další místa v Jihoafrické republice a okolních zemích.

Vodopád Lisabon.

Vodopád Lisabon.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu do Ugandy

Termín odjezdu:  26. 7. a pak každých 14 dnů

UGANDA

EXPEDIČNÍ DOBRODRUŽNÁ CESTA

Jedinečná příležitost poznat Ugandu v době, kdy ji ještě míjí masová turistika. Je jen málo autentických zemí, kde by bylo zároveň bezpečno a kde by bylo opravdu co vidět. V Ugandě si přijdou na své milovníci safari, milovníci hor, milovníci dobrodružství, fotografové a všichni, kdo se prostě jen rádi toulají po neznámém, exotickém světě.

 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8. a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (cca 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město“ safari v Tanzanii, Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 28. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 1. 7. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.