Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč je Jodhpur modrý?

Stará část města, chráněná mohutnou pevností Mehrangarh, založenou v roce 1459, má modrou fasádu. Proč jsou domy modré, vyvolává neustálé dohady. Někteří průvodci vám budou tvrdit, že je to otázka víry a že modrá barva nasvědčuje, že v oblasti žijí příslušníci kněžské kasty Brahmins nebo jejich rodinní příslušníci.

Jiná teorie tvrdí, že za vším máme hledat termity. Termiti jsou v oblasti Rajastanu velkým nepřítelem budov, které mají nějaké dřevěné prvky. Lidé natírají své domy vápnem a kvůli termitům začali přidávat i síran měďnatý. Tím vápno zmodralo a vznikla zóna modrých domů. Zastánci této teorie podporují svou verzi tvrzením, že modré domy vlastní i lidé, kteří ke kastě Brahmins nepatří.

Jodhpur, Modré město

Jodhpur, Modré město

FOTO: archiv autora

Jiná, a možná nejpravděpodobnější, teorie připomíná, že jiná města Rajastanu jsou jinak barevná – Jaipur je růžový, Puskhar bílý, Jaisalmer žlutý. Všechna tato města mají svou barvu ze stejného důvodu. Psal se rok 1876. Královna Viktorie a její syn Eduard, princ Velšský (budoucí král Eduard VII.), se rozhodli podniknout cestu po Indii a potvrdit tak jmenování Viktorie císařovnou indickou. Princ Eduard neoplýval výraznou pamětí a nebylo vůbec jisté, zda si budoucí britský panovník zapamatuje, kde to vůbec byl. Maharádža Ram Singh se rozhodl zjednodušit mladému princi situaci a nařídil obarvit Jaipur na růžovo, Puskhar na bílo, Jodhpur na modro a Jaisalmer na žluto. Ať tak, nebo tak, jisté je, že barvy městům zůstaly a podtrhují jejich krásu.

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

Jodhpur, Umain Bhawan Palace

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Královský palác „Last moment“

Nádherná stavba paláce Umaid Bhawan byla dokončena až v roce 1944 a byla jednou z posledních velkých staveb královské rodiny v Indii. Stavba dokázala dát práci tisícům dělníků v době hospodářské a politické krize a zachránila tak existenci mnoha rodin z Jodhpuru a okolí. Královská rodina po druhé světové válce přišla o svou politickou i ekonomickou moc. Palác s více než 340 místnostmi ale zůstal v rukou rodiny.

Umaid Bhawan, Jodhpur

Umaid Bhawan, Jodhpur

FOTO: archiv autora

Zdálo by se, že je to skvělá věc, ale náklady na údržbu byly tak veliké, že rodina začala velmi brzy strádat a paláci hrozilo, že se začne pozvolna rozpadat. Nakonec pomohla turistika. Z části paláce se stal luxusní hotel společnosti Taj a ve zbytku paláce nadále žijí potomci královské rodiny. Královská rodina zpřístupnila jen velmi malou část paláce, takže z vnitřních prostor rozlehlého paláce neuvidíte téměř nic. Přesto je na palác nádherný pohled zvenku a ti, co na to mají a mohou se ubytovat v palácovém hotelu, jsou z nádher paláce nadšení.

Jodhpur, Mandore

Jodhpur, Mandore

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mandore

Starobylé sídelní město, které bylo sídlem krále před založením Jodhpuru. Pokud se sem vydáte v týdnu, zažijete skvělou atmosféru ticha mezi starými chrámy. Mandore je typickou ukázkou situace v ochraně starých indických památek. Je totiž ve smutném, havarijním stavu. Mohlo by to být místo, kam přijíždějí tisíce nadšených návštěvníků, ale místo toho je to místo, které je úplně ponecháno osudu. Památky jsou v troskách, na mnoha místech se povalují odpadky, které nikdo neuklízí, a stará sláva velkých mahárádžů padá do propasti dějin. Areálu vládnou opice a jejich pobíhání, vřískot a neustálé rvačky jen dokreslují úpadek, kterého tu můžete být svědky. Takové jsou ale dějiny, a kdo se chce dotknout nekašírované, skutečné historie, neměl by Mandore vynechat.

Jodhpur

Jodhpur

FOTO: archiv autora

Kupte si koření a já vás naučím, jak ho používat

Zažili jste to určitě mnohokrát. Kdekoliv v Orientu přijdete na tržiště nebo do krámku s kořením, nadšeně vzdycháte a cvakáte spouští aparátu. Tolik vůní a barev. Koření, koření, koření. Chtěli byste si všechno koupit, všechno ochutnat, dát to příbuzným nebo kamarádům jako dárek. Jenže pak vám dojde, že vůbec netušíte, jak se jednotlivé koření používá, čemu slouží a do čeho se dává. Nakonec koupíte, co znáte z domova, a odcházíte.

Škola vaření v Jodhpuru.

Škola vaření v Jodhpuru.

FOTO: Spice Paradise

„Jeden italský turista postával před naším krámkem. Odešel a vrátil se, odešel a znovu se vrátil. Dal jsem se s ním do řeči a zjistil jsem, že by si rád něco koupil, ale neví, jak koření používat. Byl mi natolik sympatický, že jsem ho vzal do naší malé kuchyňky a ukázal mu, na co se jednotlivé koření používá. Nakonec jsem mu ukázal, jak uvařit celé jídlo. Byl nadšený a já pochopil, že to je ta správná cesta, jak prodávat koření. Tak vznikly naše kurzy vaření,“ vypráví Anil a usmívá se.

Dnes už nepřijdete do té malé kuchyňky za krámkem, ale do větší indické kuchyně. Kurz ztratil malinko na autenticitě, ale pořád je to velmi přirozené a velmi příjemné. Naučit se v Jodhpuru uvařit něco tradičního je prostě skvělá věc.

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

FOTO: archiv autora

Nedobytný Mehrangarh

Vysoko nad městem se tyčí jedna z největších pevností v Indii. Všechny staré pevnosti v Indii jsou velmi působivé. Vsazené mezi skály, s mohutnými kamennými hradbami. Zdobené mnoha ornamenty a nespočetnými věžičkami, vyvolávají vzpomínky na staré eposy a legendy.

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

FOTO: archiv autora

Historie pevnosti je historií válek šlechtických rodů, které bojovaly o území dnešního Rajastanu a které chtěly ovládat obchodní stezky vedoucí přes poušť. Každý nový pán pevnosti se podílel na její přestavbě a dostavbě. Vznikl tak klenot, kterému se vyplatí věnovat několik hodin.

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

Jodhpur, pevnost Mehrangarh Fort

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Jaipur

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín:  15. 11. 2015

Cena: 55 500 Kč

Více informací o zájezdu

INDIE

MAGICKÝ RAJASTAN

slovensky mluvící průvodce

Dillí, Agra, Jaipur, Pushkar, Udaipur, Jodhpur, Jailsalmer, Bikkaner – to jsou perly Rajastanu, které s námi můžete navštívit. Provázet vás bude slovensky mluvící delegátka, která na vás bude čekat v Indii.
 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8.a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 8. a 22. 8. a 5. 9.

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí s plnou penzí

 Cena nezahrnuje letenky do Keni (zhruba 16 000 Kč)

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKA

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 27. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až dvě děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 24. 6. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za sedm nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.