Cíl mladých Italů a Francouzů

Marrákeš je město barev, vůní a orientálního stylu. Maroko v malém. Křižovatka, místo setkávání. Tady se potkává přímořská planina s horským masívem a s vyprahlou pouští. V posledních letech se do Marrákeše stěhuje stále více mladých Francouzů a Italů, rekonstruují staré domy na restaurace, kavárny, galerie a malé hotýlky a obnovují tak slávu kulturního centra starého města.

Barvy, barvy, barvy

Máloco vám utkví v paměti při návštěvě Marrákeše tak jako barvy. Tohle město je opravdu barevné a zdobné. V překladu z berberštiny znamená jméno města, které vznikalo jako nové hlavní sídlo dynastie Almorávidů kolem roku 1060, „Země Boha“. Několik století hrálo významnou roli v celé severní Africe a patřilo k nejbohatším městům celého regionu. Náměstí Djemaa el Fna bylo záměrně postaveno tak obrovské, aby bylo schopno pojmout pravidelné trhy, které se zde pořádaly a pořádají dodnes.

Marrákeč byl od pradávna obchodní křižovatkou. Koření na místní trh se sem dostávalo díky karavanám putujícím přes Saharu.

Marrákeš byl od pradávna obchodní křižovatkou. Koření se na místní trh dostávalo díky karavanám putujícím přes Saharu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pozor na kapsáře

Centrum města – medina – je výchozím bodem k dalším zajímavým místům města a okolí. Proto chce většina návštěvníků bydlet právě tady. Je to bezesporu výhodné pro aktivní turisty, kteří se rádi potulují po městě, proplétají se úzkými uličkami starého města, rádi posedí v kavárnách nebo zkoušejí kvalitu různých restaurací.  Málokde na světě vám bude čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva nebo citronáda chutnat tak jako v kavárnách v okolí náměstí Djemaa el Fna. Pohodu kazí kapsáři a dohazovači, s tím se ale bohužel musíme naučit žít a musíme být nejen ostražití, ale i dostatečně drsní. Kdo umí dostatečně rázně říct své „Ne!“, ten si rychle zjedná respekt a má klid.

Úzké uličky v centru starého města jsou charakteristické svou červenou barvou.

Úzké uličky v centru starého města jsou charakteristické svou červenou barvou.

FOTO: Archiv autora

Orient jako za starých časů

I medina má své centrum malých krámků (súků). Rue Souk Smarine nadchne každého fotografa, milovníka koření a orientu. Látky, koberce, mosazné lampy a svícny, pantofle a šátky, tohle je svět obchodu, živého divadla a boje o zákazníka. Pořád musíte mít na mysli, že vaše zavazadla nejsou nafukovací a letecké společnosti jsou k nadváze stále nepřátelštější.

Za většinou výrobků se stále ještě ukrývá dokonalá ruční práce a řemeslné dovednosti. Smlouvání pokládejte za součást obchodu a je jen na vašem vyjednávacím umění, kam až obchodníka „doprovodíte“. Na druhou stranu je fér si uvědomit, že obchodníkův čas má stejnou cenu a hodnotu jako ten váš a smlouvat jen pro legraci je tak trochu podlost. Obchodník se neurazí, když nic nekoupíte, ale je to jeho živobytí a k tomu bychom měli mít respekt.

Barvy, barvy, barvy. O tom jsou súky v Marrákeši.

Barvy, barvy, barvy. O tom jsou súky v Marrákeši.

FOTO: Archiv autora

I památky stojí za vidění

Marrákešské památky jsou zajímavé, ale nejste ani v Egyptě, ani na Krétě. Tady jde mnohem víc o atmosféru a o jedinečný architektonický styl. V minulosti byla základním stavebním materiálem červená hlína z okolí města. Po stlačení a vysušení velice ztvrdne a zvýší se její odolnost proti vlhkosti. Navíc má výborné tepelné vlastnosti, což je v horkých letních měsících dost podstatná věc. Vedle hliněných cihel byl samozřejmě velmi často využíván kámen z okolních hor. Především mramor, který dodával stavbám majestát.

Krásným příkladem islámské architektury v Marrákeši je islámská univerzita Medresa Ibn Youssef.

Krásným příkladem islámské architektury v Marrákeši je islámská univerzita Medresa Ibn Youssef.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Hledejte dvorky a atria

S klimatem se museli architekti vyrovnat zásadně, a tak začali stavět domy s nádvoříčky, s malými a velmi užitečnými atrii. Domy nemají téměř žádná okna do ulice a pokoje jsou prodlouženy arkádami do nádvoříček. Vzniká tím zóna se stínem, a pokud je nádvoříčko doplněno vodním prvkem nebo zahradou, otevírá se tak neuvěřitelně příjemný a relaxační prostor. Navíc to vše konvenuje s uzavřeným soukromým životem arabských rodin. Architektura je plná ornamentů a ozdob, které mají potěšit oko a mysl.

Ozdobou proslulých marrákešských dvorečků jsou nejen složité ornamenty, ale stromy pomerančovníku nebo citrónu.

Ozdobou proslulých marrákešských dvorečků jsou nejen složité ornamenty, ale i stromy pomerančovníku nebo citronovníku.

FOTO: Archiv autora

Atlas na dohled

Kdo chce ale mít trochu klid, chce si užít lázní, zahrát si golf nebo vyrážet na treky do hor, měl by zvážit bydlení mimo město. Nebo si vše zkombinovat a pár nocí zůstat ve městě a další noci mimo město. Hotely a hotýlky za městem mají téměř vždy nádherné zahrady, kde máte pocit návštěvníka osvěžující oázy, plné pomerančovníků, citronovníků a olivovníků.

Do Marrákeše se vydejte nejdříve v polovině září, do té doby je tam příliš horko. Jedině pokud chcete podnikat treky v horách Velkého Atlasu, je léto nejlepším časem k návštěvě. Maroko patří mezi poslední tři království v Africe a na atmosféře v Marrákeši je to znát, je tu mnohem méně politiky a mnohem více pohody.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Cove Rotana

FOTO: archiv Cove Rotana


Termín: 31. 5. a pak každý týden

Cena za dosp. osobu: 19 990 Kč za sedm nocí se snídaní

Cena za dítě:  jen 1990 Kč

Více o zájezdu

Super cena rodinné dovolené

Cove Rotana Ras Al Khaimah


Využijte jedinečné ceny pro pobyt u moře v 5* resortu. Pokud vám nevyhovuje termín zájezdu nebo jeho délka, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům.
Pro odlety v termínu 20. 5.–5. 7. při rezervaci do konce května dětská cena 1990 Kč (při pobytu se 2 dosp. osobami).
Hotel nabízí i možnost all inclusive (za příplatek).

Díky dennímu spojení s Dubají můžeme nabídnout libovolnou délku pobytu.

 

FOTO: archiv autora

Termín:  29. 8.a 12. 9.

Cena: 64 000 Kč za sedm nocí

Více informací o zájezdu

TANZANIE – LÉTO 2015

SAFARI ÚPLNĚ JINAK !!!!!

Zájezd pro milovníky Afriky, kterým tento nádherný kout země představíme v jeho nejpřirozenější podobě. Užijte si pěší výlety v doprovodu rangera a masajského průvodce, stejně jako vyjížďku na kole nebo návštěvu rokle Olduvai, kde byly nalezeny nejstarší ostatky předchůdců lidí.

Osmidenní putování africkou přírodou je zážitek, který si budete pamatovat ještě dlouho po návratu do Evropy. Každý den zažijete trochu jiný druh Afriky.

 

 

I běžní Maročané mají rádi barvy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 6. a pak každý týden

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


MAROKEM AUTEM 4x4

MARRÁKEŠ, OÁZY A POUŠŤ

Maroko představuje jednu z nejsnazších cest jak poznat kouzlo Orientu (a propadnout mu). Maroko, to jsou především hory Vysokého, Středního a Nízkého Atlasu a pohoří Rif a samozřejmě také saharská poušť. Sahara se rozkládá především na západě a na jihu Maroka. Osídlení je velmi řídké, žijí zde především Arabové a nedomluvíte se zde jinak než arabsky nebo francouzsky.

Jedinečná možnost jak poznat oblast Marrákeše v dobrodružnějším stylu. Projděte si podrobný program na našem webu a nadchněte se.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až 2 děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive". Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.