Zapomínaný Mosambik

Po mnoha letech, kdy byl Mosambik, jemuž souostroví patří, pokládán za zemi nebezpečnou, politicky nejasnou a hospodářsky zaostalou, došlo v posledním období ke stabilizaci a turisté začali objevovat „novou destinaci“ na mapě Afriky.

Souostroví mnoha tváří

Bazaruto, Benguerra, Margaruque, Santa Carolina (Paradise Island), Banque a Pansy Shell, šestice ostrovů tvořící souostroví Bazaruto se stává magnetem, který přitahuje pozornost.

Hosté hotelu Benguera Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

Hosté hotelu Benguerra Lodge se mohou toulat na dlouhé písčité pláži.

FOTO: Benguera Lodge

Většina hotelů na souostroví Bazaruto splňuje náročná kritéria nového trendu cestování, tzv. glampingu.

Přečtěte si mnohem více o glampingu:

Kouzelné kempování - glamping.

Tady se můžete ještě cítit jako Robinson Crusoe. Ostrov Benguerra.

Tady se můžete ještě cítit jako Robinson Crusoe. Ostrov Benguerra.

FOTO: Jan Papež

Kdy se na Bazaruto vydat?

Od konce listopadu do konce února je sice nejtepleji, ale zároveň jsou to nejdeštivější měsíce a riziko, že vám dovolená proprší, je opravdu příliš veliké.

Březen, duben a květen bude vyhovovat každému, kdo má rád teploty kolem 27 stupňů Celsia a nevadí mu, že sem tam krátce zaprší a některý den může být pod mrakem. Kolem je ale všechno krásně zelené a plné svěžích barev.

Od června do konce září si užijete azurového nebe, průzračného moře a teploty mezi 20 až 27 stupni. Skvělý čas na šnorchlování a potápění. Říjen a listopad mohou být krásné, ale také nemusí. Je to období výborné na rybaření a odpočinek, ale může přibývat deštivých přeháněk. Teploty se začínají tlačit zpět ke 30 stupňům. Dá se tedy shrnout, že od března do konce září je nejlepší období k návštěvě.

Jedním z největších lákadel Bazaruta je nádherné písečné pobřeží.

Jedním z největších lákadel Bazaruta je nádherné písečné pobřeží.

FOTO: Benguerra Lodge

Co místní obyvatelé?

Ostrovy jsou opravdu malé, žilo tu vždy pouze několik tisíc obyvatel. Složení místní komunity se měnilo podle toho, kdo právě ostrovy ovládal -  Féničané, Arabové, Portugalci. Všichni si ale na práci přiváželi černošské otroky. Z těch se časem vytvořila populace obyvatel, která se mohla považovat za místní. Hlásí se k černošskému národu Tsongů, který je doma hlavně v Zimbabwe, Zambii a Mosambiku.

Tsongové jsou velmi dobří zemědělci a rybáři. Vliv na jejich kulturu na souostroví Bazaruto měli samozřejmě všichni, kdo na ostrovech vládli, a tak se v ní objevují asijské, arabské i portugalské prvky.

Místní Tsongové jsou pohodáři a turistiku přivítali. Díky turistice se na ostrovech objevila řada pracovních příležitostí.

Místní Tsongové jsou pohodáři a turistiku přivítali. Díky ní se na ostrovech objevila řada pracovních příležitostí.

FOTO: Benguerra Lodge

Na místní komunity mají v poslední době obrovský vliv projekty spojené s turistikou. Každý investor, který dostal povolení postavit na ostrovech hotel, musel přinést rozvojové projekty pro místní. Vzniklo tak několik škol, zdravotnických zařízení a především pracovní příležitosti. Nedochází tu tedy k negativním dopadům vzdělání na místní komunity, jak tomu často bývá u humanitárních projektů – tady mají ti, co se vzdělají, velmi dobrou příležitost své vzdělání ihned uplatnit v pracovním poměru.

Čerstvé ryby jsou základní potravinou na celém souostroví Bazaruto.

Čerstvé ryby jsou základní potravinou na celém souostroví Bazaruto.

FOTO: Benguerra Lodge, archiv CK Marco Polo

S čím pobyt kombinovat?

Určitě s návštěvou Jihoafrické republiky. Ta nabízí nejrůznější možnosti poznání, aktivního odpočinku a safari. Každý si tedy může velmi pohodlně vybrat, jakou dovolenou si sestaví.

Bazaruto lze snadno kombinovat i s návštěvou Viktoriiných vodopádů. Pak máte nádhernou kombinaci unikátních panenských ostrůvků s jedním s přírodních divů světa. Bazaruto je i perfektním doplňkem golfové dovolené v Jihoafrické republice.

Víc o místech vhodných ke kombinaci s pobytem na Bazaruto :

Rozkvetlá polopoušť Namaqualand

Kapské město - brána do jižní Afriky

Viktoriiny vodopády - přírodní div světa

Souostroví Bazaruto je v období od června do října i velmi dobrým místem pro šnorchlování a potápění.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Co děti? Má smysl je vzít s sebou na Bazaruto?

Pro děti je to trochu nudné místo. Není tu žádná speciální infrastruktura pro dětskou dovolenou, je tu jen skvělé moře a trochu divoké přírody ve vnitrozemí. Domorodé vesničky jsou spíš zajímavé pro dospělé a fotografy. V Africe jsou určitě lepší místa pro rodinnou dovolenou u moře – Mauritius, Zanzibar, Seychely.

Všechny rezorty jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

Všechny hotely jsou postaveny s respektem k okolní přírodě. Platí to i o Marlin Lodge.

FOTO: Archiv autora

Kdo má rád klid a panenské pláže, průzračné moře a pocit jedinečnosti, měl by si Bazaruto dát do svých cestovatelských plánů. Určitě to stojí za to.

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás zájezd na souostroví Bazaruto na míru.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví i zajímavé kombinace pobytu na Bazaruto se safari v Jihoafrické republice, s návštěvou Viktoriiných vodopádů, s návštěvou Kapského Města apod. Vše po dohodě s Vámi, na míru.
Na souostroví Bazaruto používáme nejčastěji tyto námi ověřené kvalitní hotely.

Marlin Lodge

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 Marlin Lodge, Benguerra

Ideální místo pro milovníky klidu, romantiky a relaxace. Hotel byl kompletně renovován v roce 2007 a je to na jeho konceptu znát. Příjemné bungalovy s výhledem na moře zajišťují soukromí a intimitu. Písečné laguny v okolí, dlouhá pláž a výborné jídlo. Tady se můžete ještě cítit jako Robinson Crusoe.

 Benguerra Lodge, Benguerra

Nádherná lokalita s nekonečnou písčitou pláží. Hotel si je vědom, že nejenom povalováním živ je člověk, a nabízí hodně aktivit - jízdu na koni, rybolov, plachtění, kánoe, šnorchlování a potápění.

Benguerra Lodge

FOTO: Benguera Lodge, archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 

Indigo Bay Island Resort, Bazaruto

FOTO: Rani, archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 Indigo Bay Island Resort, Bazaruto

Se svými 45 pokoji patří k největším hotelům na souostroví. Nedávno otevřený hotel společnosti Rani, která se soustředí na Mosambik a Zimbabwe, má příjemnou ostrovní atmosféru, ale není tak "opuštěný" jako Marlin Lodge nebo Benguerra Lodge.

 Pestana Bazaruto Lodge, Bazaruto

Hotel těží z toho, že je součástí řetězce Pestana. Má slušně vyškolený personál a velmi dobré technické zázemí. Plážové bungalovy jsou skvělým místem pro odpočinek, kde vycházíte ze svého pokoje rovnou na bílou písečnou pláž.

 

Pestana Bazaruto Lodge.

FOTO: Pestana, archiv CK Marco Polo

Více informací zde

  

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

Mosambik

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz


Mapy a průvodce pro cestu do Mosambiku

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Mosambiku? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

Přehled map a průvodců do Mosambiku