Ostrov je unikát v celé koloniální historii: poté, co Komorské ostrovy - k nimž geograficky patří - vyhlásily nezávislost na Francii, požádali zdejší obyvatelé o možnost vrátit se pod křídla pařížských „vládců“. A rozhodně nelitují, štědrá dotační politika životní úrovni tohoto tzv. zámořského departementu rozhodně prospívá. Pro našince je pozitivním faktem, že ač daleko od domova, stále je na území EU.

Kousek Afriky a Madagaskaru v malém

To je asi nejstručnější charakteristika Mayotte. Navíc je obklopen nejkrásnější korálovou lagunou. Nečekejte zde vyšší standard služeb (malé hotely max. 2/3*) ani rozvinutou turistickou infrastrukturu (minimum restaurací a obchodů vhodných pro turisty, téměř žádný plážový servis). Mohou vás potkat  určité komunikační obtíže, pokud náhodou nemluvíte francouzsky. Tedy pro ujasnění, tak mluví přibližně třetina obyvatel, zbytek si vystačí se svahilštinou…

Zato zde najdete fantastickou přírodu: lemury, baobaby, na 50 druhů orchidejí, omamné ylang-ylangy, tropické ovoce a v moři možnost koupání mezi želvami, výpravy ke korálovým útesům či pozorování delfínů a velryb. Můžete se potápět v laguně nebo mimo ni, vydat se na trekking do vnitrozemí, objednat si výlet ultralightem i čtyřkolkou.

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Již samo přistání na Mayotte je zážitek. Náhle se pod vámi objeví okraje korálové laguny, malé ostrůvky po obvodu a zelené pahorky hlavního ostrova. Letiště bylo umístěno na menší ze dvou hlavních ostrovů zvaný Petite Terre se střediskem Dzaoudzi - na větším Grande Terre není nikde dostatečná rovná plocha pro runway. Při přistání zažijete ten neuvěřitelný paradox: asi jako kdyby váš velký dopravní letoun přistál někde na letišťátku v Hořovicích. Většina francouzské komunity žije právě zde, na Petite Terre, takže i když už tady potkáváte řadu původních obyvatel, africký dojem ještě není tak intenzivní. Pak přijedete do přístavišťátka, odkud jezdí malé ferries na Grande Terre do Mamoudzou. Cesta trvá asi 15 minut.

Přečtěte si další zajímavé články o ostrovech v Africe

Nově objevený zázrak v Indickém oceánu

 Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí

Protože se nejpozději na ferry začnete setkávat s Mahory, místním původním obyvatelstvem, dovolte hned zkraje jednu důležitou radu: Pozor na fotografování!!! Místní děti si foťte, co hrdlo ráčí, nic proti focení asi nebudou mít ani místní mládežníci. Ale jakmile zamíříte objektiv na dospělé, a zejména střední či starší generaci, nemusíte ani umět jazyk, abyste pochopili, že si to nepřejí. Jejich muslimská víra jim totiž říká, že fotografie krade kus jejich duše. A i když mají v ruce mobily a řídí auta, některé věci jsou zde prostě pevně zakořeněné.

Žije se tu hodně tradičně, ale řada věcí se mění

Rodina je stále základem vesnice a vesnice základem celého společenství. Ale od dřívější normy "co rodina, to dětí jako smetí" se přechází ke standardu dvě až tři, někdy třeba jen jedno dítě. Páry už se také neberou v 16-17 letech, ale dívky okolo 20 a chlapci ještě o nějaký rok starší. Mladí lidé - bez ohledu na víru - už často sexuálně žijí před svatbou a používají antikoncepci. Také sňatky už ne vždy domlouvají rodiče. A sporadicky, ale přece jen častěji, se začínají objevovat smíšené páry, tedy původní obyvatel ve dvojici s příslušníkem francouzské komunity.

Prý největší změna oproti minulosti je ta, že dříve manželka požadovala od svého chotě nové zebu (africký skot) či nové šaty, dnes chce nový mobil, satelitní přijímač apod. Zajímavé je, že prý téměř nikdy nechce novou pračku, a tak zejména o víkendech se všude na sluníčku suší oblečení, které předtím bylo jaksepatří vypráno v nejbližším vodním toku.

Místní ženy si zdobí obličej bílou barvou. Jedná se o prášek vzniklý rozemletím úlomků korálů, který se smísí se santálovým dřevem a vodou se rozdělá na kaši. Ony samy věří, že jim to přidává na kráse a že to navíc jejich krásu uchovává. Je to také jediná "kosmetika", kterou až na výjimky používají. A evidentně úspěšná!

 Ještě malá perlička: dodržuje se často zvyk, že pokud se chlapec chce oženit, odejde od rodičů a postaví si jakousi malinkou chaloupku, kterou pak ozdobí nápisy ve stylu "čekám tady na tebe" apod. Tedy jakási velmi svérázná forma seznamovací inzerce...

 

Do průzračných vod laguny, obklopující Mayotte vcházíte přes bílé písečné pláže.

Do průzračných vod laguny obklopujících Mayotte vcházíte přes bílé písečné pláže.

FOTO: Baobab Tours

Co na ostrově dělat?

Na Mayotte se dá dělat ledacos, ale pokud je tam něco, co opravdu musíte absolvovat, tak je to celodenní výlet člunem po laguně. Máte téměř 100% jistotu, že v laguně narazíte na delfíny: je to nám známý velký druh. A téměř vždy máte šanci naskákat za nimi do vody a chvíli s nimi plavat a šnorchlovat. Další pak uvidíte vně laguny, je to menší druh milující závody s člunem. Do vody za nimi nemá smysl chodit, plavec je nezajímá, ten je pro ně moc pomalý.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

FOTO: archiv autora

Trocha ekologie vás čeká při zajížďce do mangrovníkových hájů na pobřeží. Bonbónkem je piknik na pláži některého z malých ostrůvků, koupání, potápění a rošt plný kuřat a ryb.

Dvě tváře zdejších pláží

Střídají se jak z bělostného korálového písku, tak z černého lávového. K těm druhým patří jedna z nejpopulárnějších pláží jménem Bandréle, kde je i hotel Sakouli - barvy se pohybují od tmavohnědé po okrovou. Z dálky to působí, že je voda bahnitá a kalná. Ale můžete si být jisti, že při bližším seznámení prohlédnete svůj omyl.

Želvy, baobaby, lemuři

Nejpopulárnější „světlou“ pláží je v lokalitě N´Gouja u hotýlku Le Jardin Maoré, s největším tahákem – mořskými želvami. Přestože želvy migrují, ve zdejší zátoce se jich permanentně zdržuje minimálně 200. Dno laguny v hloubce 2-3 metry je krásně písčité a roste na něm drobounká krátká řídká mořská tráva, na které se želvy pasou. Je to úchvatný pohled, když vyrazíte od břehu a najednou uvidíte pár metrů od sebe velikou želvu zelenou nebo o něco menší karetu, někdy i 5-6 jedinců najednou. Téměř každou noc se jich několik vydá na zdejší pláž, aby na jejím okraji u kořenů mohutných baobabů nakladly vejce.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

FOTO: archiv autora

Dalším lákadlem pro vaše pozorování u hotelu Le Jardin Maoré budou makis, endemický druh lemura. Tato kouzelná huňatá, nosatá a okatá zvířátka o velikosti asi naší kočky žijí především na stromech, přes den za horka spí ukryta v korunách a za potravou (ovoce a jiné plody) se vydávají ráno nebo navečer, když není takové horko. Většinou netečně leží na větvích, ale za banán by zaprodala vlastní duši, stačí jeden vytáhnout... To je pak šupot dolů! Několik nejodvážnějších se metr od vás postaví na zadní a vztáhnou přední pacičky. Ihned po získání banánu opět letí vysoko do korun stromů.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayot.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayotte.

FOTO: Baobab Tours

Svět zvaný Mayotte je velmi svérázný. Určitá geografická, ale i jazyková izolace zatím brání masovému přílivu turistů. Snad to ještě nějaký ten pátek vydrží, rozhodně však s návštěvou neotálejte!

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Cove Rotana

FOTO: archiv Cove Rotana


Termín: 31. 5. a pak každý týden

Cena za dos. osobu: 19.990.-- za 7 nocí se snídaní

Cena za dítě:  jen 1.990,--

Více o zájezdu

Super cena rodinné dovolené

Cove Rotana Ras Al Khaimah


Využijte jedinečné ceny pro pobyt u moře v 5* resortu. Pokud Vám nevyhovuje termín zájezdu nebo jeho délka, rádi se přizpůsobíme Vašim požadavkům.
Pro odlety v termínu 20.5.–5.7. při rezervaci do konce května dětská cena 1990 Kč (při pobytu se 2 dosp. osobami).
Hotel nabízí i možnost all inclusive (za příplatek).

Díky dennímu spojení s Dubajem můžeme nabídnout libovolnou délku pobytu.

 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Al Bustan, Omán

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozovaný známou společností Ritz-Carlton, která je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až 2 děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive". Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.

 

  

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Peruánský večer na Ranči u Bašty

Jen kousek za Prahou v Úžici můžete zažít atmosféru říše Inků. Povídání o Peru, spojené s tradičním andským jídlem je dalším cestovatelským setkáním, které už má na Ranči u Bašty svou tradici. Autor rubriky Afriky/Asie na Novinkách.cz Jan Papež bude vyprávět nejen o svých zážitcích z cestování po Peru a šéfkuchař Jan Folk pro vás připraví pětichodové degustační menu.

29. 5. v 19 hod. na Ranči u Bašty

Více informací zde