Splněný klukovský sen

Jízdou na koni v divoké přírodě si plním svůj klukovský sen. Klukovské sny jsou skvělé v tom, že nemají limity. Je jedno, jestli jste malý nebo velký, silný nebo slabý, talentovaný nebo bez talentu, pracovitý nebo líný. Ve svých klukovských snech zvládnete všechno. Všechno má řešení, není překážka, která by vás zastavila. Realita bývá ovšem trochu jiná. V mém klukovském snu jsme já a můj kůň byli jedno tělo, jedna duše. Kůň dělal, co bylo třeba, a já vnímal každý jeho dech, každý záchvěv jeho kůže, každý pohled jeho očí.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Při mém prvním safari na koni bylo ovšem všechno jinak. Postavili mne před obrovské zvíře, kterému jsem rozhodně nehleděl do očí. Ono na mne opovržlivě shlíželo shůry a bylo jasné, že tady o jednom tělu a jedné duši nemůže být řeč. Ve svém snu jsem naskakoval na koně v běhu, tady bych se bez pomoci dvou černošských podkoních do sedla rozhodně nedostal. Měl jsem pocit, že mě posadili na Petřínskou rozhlednu. Utáhl jsem si řemínek na helmě a hrozně se mi chtělo odplivnout a počítat vteřiny, abych se dozvěděl, jak dlouho budu padat…

Každá skupina je při vyjížďkách doprovázena zkušeným rangerem.

Každá skupina je při vyjížďkách doprovázena zkušeným rangerem.

FOTO: AHBS

Nakonec to byl jeden z nejkrásnějších dnů v Africe, a kdykoli mám šanci, usedám opětovně do sedla. Jsem špatný jezdec, ale ten zážitek stojí za překonání strachu a za trošku fyzické bolesti.

 

Koně a Afrika


V severní (berberské) Africe byl kůň znám jako domácí zvíře daleko před naším letopočtem, snad už v 9. stol. př. n. l.  Berberské plemeno menšího vzrůstu, s kulatým krkem a nesmírně odolnou povahou, je dodnes nedílnou součástí kulturního dědictví v Maroku, Alžírsku a Tunisku. V 7. stol. našeho letopočtu se s hordami následovníků proroka Mohameda dostal do severní Afriky i kůň arabský. S robustnější postavou, hrdě vztyčenou hlavou, pyšnou povahou. Krásný, ale zdaleka ne tak odolný a pracovitý. Proto se obě plemena udržela dodnes odděleně.

Nil je magická řeka. V mnoha ohledech je i řekou hraniční. Od pramene Nilu na sever jako by byla úplně jiná Afrika než od pramene na jih. A pramen Nilu byl i limitem, za který se nedostal kůň. Trvalo dlouhá staletí, než bílý muž oklikou přes moře přivedl koně do východní a jižní Afriky. Snad za to mohla moucha tse-tse, snad povaha a tradice černošských národů, kůň se na jih od pramene Nilu přirozenou cestou nedostal.

Přiblížit se slonům až na dosah.

Zkušení a dobře trénovaní koně se nebojí přiblížit slonům až na dosah.

FOTO: archiv autora

Holandští, portugalští a britští kolonizátoři koně při správě zabraných území používali. Nejen na práci, ale i při zotročování původního obyvatelstva. Kůň se stal symbolem pro bílého muže a černošské obyvatelstvo se koňů vždycky bálo. A bojí se jich dodnes. Pokud na koni projíždíte vesnicí, všichni bázlivě ustupují. Když jedete autem, neuhne vám téměř nikdo. Především na jihu Afriky se kůň prosadil a dodnes jsou stáda koní na zvlněných pastvinách farem naprosto přirozenou součástí obrazu krajiny.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou, lze jen na koňském hřbetě.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou lze jen na koňském hřbetě.

FOTO: AHBS

Obliba safari na koni prudce roste

Dobyvatelé východní a jižní Afriky se přirozeně pohybovali rozsáhlými územími na koních. Tato území byla divokou přírodou plnou divoké zvěře, včetně predátorů. Koně se na takové podmínky postupně adaptovali a jejich přirozené instinkty pomáhaly často člověku přežít. Právě na takových tradicích staví celá renesance safari na koních. S rozvojem soukromých rezervací, které nemusí kopírovat pravidla národních parků, došlo k rozvoji mnoha druhů safari. Pěší, na čtyřkolkách, na kolech a i na koních. Zážitky z takových safari jsou úplně odlišné.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

FOTO: AHBS

Hlavním lákadlem koňských safari je určitě jízda krajinou. Z koňského hřbetu je pohled na krajinu pohledem plným překvapení. Jste výš, nad křovinami, nad vysokou suchou trávou. Na většinu zvířat se díváte úplně z jiného úhlu pohledu. Dostanete se k antilopám, pakoňům, zebrám a žirafám mnohem blíž. Dokonce i ptáci vás vnímají jinak než terénní vůz. Někdy jdete volným krokem, a jindy uháníte savanou.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Další zajímavé druhy safari

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na safari v náklaďáku?

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Renezance pěšího safari

I pro děti je safari neopakovatelným zážikem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Safari může být ideální rodinnou dovolenou

Kam na safari na koních vyrazit?

Z Jihoafrické republiky se safari na koni šíří pomalu na sever. Dnes jej najdete v Zimbabwe, Zambii, Botswaně, ale i v Keni a připravuje se několik projektů v Tanzanii, Malawi a v Mosambiku. Můžete vyrazit na jedno odpoledne nebo na několikadenní putování. Nikdy se nejedná o masovou turistiku. Malé skupinky zaručují intimitu setkání s divokou přírodou, pohodu a velký důraz na servis. Přesto je nutné dobře vybírat provozovatele a vědět dopředu všechno podstatné. Jsou safari na koních, kde se nestaráte prakticky o nic, a jsou safari, kde na sebe berete i starost o koně, podíl na vaření, přípravě tábora apod. Stejně jako vždy, když se chystáte do Afriky – čím víc toho víte, tím víc si svou cestu užijete.

Po náročném dnu je dobré mít dokonalé zázemí pro odpočinek.

Po náročném dnu je dobré mít dokonalé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Cove Rotana

FOTO: archiv Cove Rotana


Termín: 31. 5. a pak každý týden

Cena za dos. osobu: 19.990.-- za 7 nocí se snídaní

Cena za dítě:  jen 1.990,--

Více o zájezdu

Super cena rodinné dovolené

Cove Rotana Ras Al Khaimah


Využijte jedinečné ceny pro pobyt u moře v 5* resortu. Pokud Vám nevyhovuje termín zájezdu nebo jeho délka, rádi se přizpůsobíme Vašim požadavkům.
Pro odlety v termínu 20.5.–5.7. při rezervaci do konce května dětská cena 1990 Kč (při pobytu se 2 dosp.osobami).
Hotel nabízí i možnost all inclusive (za příplatek).

Díky dennímu spojení s Dubají můžeme nabídnout libovolnou délku pobytu.

 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Al Bustan, Omán

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozovaný známou společností Ritz-Carlton, která je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až 2 děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive". Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.

 

  

Peru

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Peruánský večer na Ranči u Bašty

Jen kousek za Prahou v Úžici můžete zažít atmosféru říše Inků. Povídání o Peru, spojené s tradičním andským jídlem, je dalším cestovatelským setkáním, které už má na Ranči u Bašty svou tradici. Autor rubriky Afriky/Asie na Novinkách.cz Jan Papež bude vyprávět nejen o svých zážitcích z cestování po Peru a šéfkuchař Jan Folk pro vás připraví pětichodové degustační menu.

29. 5. v 19 hod. na Ranči u Bašty

Více informací zde