Malebná krajina lahodí oku

Úrodná údolí jsou lemována vysokými vznešenými horami a skalisky. Malebnost údolí dokresluje architektura, která si zachovává ráz určený prvními osadníky z konce 17. století. Za posledních 10 let se vinařský kraj v okolí Kapského Města stal cílem investorů z celého světa. Jedním z největších investorů je i pan Bakala, který si nejprve koupil nádherné vinařství Klein Constantia, vyhlášené svým bílým dezertním vínem, a později k němu připojil i vinařství Anwilka, specializované na červené víno.

Franschhoek má své osobní kouzlo.

Franschhoek má své osobní kouzlo.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Za všechno mohou Francouzi

Když se do údolí mezi horami nedaleko Kapského Města dostal v roce 1679 guvernér Simon van der Stel, který ve funkci nahradil zakladatele města Jana van Riebeecka, byl velmi překvapený klimatem a úrodnými podmínkami v údolí.

Zemědělská produkce zahrad v Kapském Městě už dávno nestačila potřebám zásobování lodí plujících do Indie, a guvernér se proto rozhodl vyslat do této lokality kolonisty, kteří by zde hospodařili. A tak se první svobodní osadníci ujali půdy a začali na ní hospodařit. Brzy je doplnili francouzští hugenoti (protestantští uprchlíci z Evropy), kteří založili první vinice. Tradice vinařství tak byla založena a trvá dodnes. V současné době se na vinicích Kapska živí více než 280 tisíc zemědělských dělníků a jejich rodin.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

FOTO: archiv autora

Hrdost na vlastní značky

Rozmanité půdní typy údolních usazenin a svahů hor v kombinaci s chladným větrem od moře vytvářejí různorodé podmínky a škála výborných vín může být velmi pestrá. Díky tomu může každá vinice budovat své vlastní velmi specifické aroma a svou vlastní tvář. To pomohlo mnoha vinicím k širokému uznání. Většina vinic je otevřená návštěvníkům, a můžete tak navštívit známé vinice, jako jsou Zevenwacht, Morgenhof, Delheim, Delaire, Blaauwklippen Spier Estate, Neethlingshof, kde můžete ochutnat různé druhy vína.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

FOTO: Glenn Käsner

Dejte návštěvě vinice čas

Navštívit vinařský kraj pouze na půl dne nebo na jeden den je tak trochu pošetilost. Pohodu a atmosféru vinařských údolí je třeba zažít beze spěchu. Jihoafrické vinice jsou nejen o víně, ale také o vynikající a zajímavé gastronomii. Tady ještě umějí žít! Kvalitní suroviny a zkušení kuchaři, inspirace africkou, evropskou a asijskou kuchyní, příjemné restaurace s venkovním posezením a pohodová mentalita vinařů zaručují, že se oběd protáhne na několik hodin a každý, kdo si neudělal časovou rezervu, vždy lituje, že musí chvátat.

Stellenbosch

Stellenbosch

FOTO: archiv CK Marco Polo

Symbolem jihoafrického vinařství je Stellenbosch

V tomto krásném historickém městečku můžete obdivovat krásné domy v holandském, gregoriánském a viktoriánském stylu. Je známé i pod názvem Město dubů. Stellenbosch, pojmenovaný na počest svého zakladatele guvernéra Simona van der Stela, byl založen v listopadu roku 1679 a je druhým nejstarším městem v zemi, hned po Kapském Městě. Na hlavním náměstí si můžete prohlédnout kostel Svaté Marie. Zajímavé je také Village muzeum. Za zmínku stojí také Rhenish Church, postavený roku 1823 jako škola pro děti otroků a černochů, a Rhenish Complex, seskupení starých krásných budov.

Pokud ve Stellenbosch přespíte a vyrazíte večer do ulic, budete překvapeni množstvím mladých lidí a uvolněnou náladou v barech a kavárnách. Není se ale čemu divit – ve městě je velká univerzita a mládí patří k městečku stejně jako víno.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

FOTO: archiv autora

Franschhoek

Otiskem francouzského šarmu a připomínkou těch nejlepších francouzských vinařských tradic je Franschhoek. Toto údolí osídlilo v roce 1694 několik francouzských hugenotských rodin, které s sebou přinesly své znalosti a zálibu ve víně a vytvořily zde příjemné místo. Proto má většina zdejších farem a vinic francouzská jména. Městečko vzdálené pouhou hodinu jízdy od Kapského Města umožní svým návštěvníkům proniknout do tajů historie výroby vína, doplněné ochutnávkami.

Podél hlavní cesty leží krásné upravené historické domy s restauracemi a obchůdky v kvetoucích zahradách. Kolem půl čtvrté odpoledne odjedou z města poslední autobusy se skupinami turistů, a to je ten nejlepší čas, kdy se dá krásně posedět při dobré kávě, palačinkách nebo domácím pečivu a pozorovat, jak se okolní skaliska začínají zabarvovat do ruda paprsky zapadajícího afrického slunce. Do duše se začne vkrádat trocha nostalgie a člověk si začne říkat: „Tady by se dalo žít.“

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek.

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek

FOTO: Jan Papež

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nehledáte konkrétní destinaci, ale konkrétní zážitek? Chcete zažít něco úplně jiného než běžný zájezd? Chcete mít na co vzpomínat?

Navštivte nový zážitkový web

Posledním z trojice slavných vinařských lokalit je Paarl. Musel se naučit žít tak trochu ve stínu slavnějších údolí Stellenbosch a Franschhoek, i když i zde je několik slavných a velmi starých vinařství, např. Rupert & Rothschild Vignerons, a aukce vín ve vinařství Nederburg je vyhlášená daleko za hranicemi země.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská pláž v Mosambiku

FOTO: archiv autora

Termín: 21. 5. 2015 a pak každé tři týdny

Cena: 47 990 Kč za 13 nocí

Cena neobsahuje letenku do JAR, zhruba 16 000 Kč

Více o zájezdu


Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko

Za divokou zvěří a panenskými plážemi


Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mosambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Al Bustan, Omán

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozován známou společností Ritz-Carlton, která je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 Kč za dospělou osobu

až 2 děti ubytování ZDARMA

více informací zde

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s "dětským all inclusive". Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku "Tasty corner" zdarma, kde je jim k dispozici nabídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.