Hyenismus? Rozhodně ne

Nepál zasáhlo smrtící zemětřesení. Přírodní katastrofa poničila více než 40 % území horského státu. Tisíce mrtvých a desítky pohřešovaných. Země se ocitla na kolenou. Humanitární pomoc přichází z celého světa. Záchranné práce jsou teprve v začátcích. Stovky Čechů a Moravanů ale nemyslí pouze na následky zemětřesení a snaží se najít náhradní řešení pro svou vlastní dovolenou, kterou plánovali strávit v Nepálu.

Řeka Indus je v Ladakhu ještě nenápadnou říčkou. I když na jaře při tání sněhu je to divoká řeka.

Řeka Indus je v Ladakhu ještě nenápadnou říčkou, i když na jaře při tání sněhu je to divoká řeka.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Připomínat v této chvíli, kam by se mohli vydat, se může zdát jako hyenismus. Jenže tak to prostě chodí. Neštěstí jedné země může znamenat štěstí pro někoho jiného. Na problémech v Egyptě a Tunisku během tzv. Arabského jara vydělalo Turecko, na tsunami vydělaly země v Karibiku, na problémech v Keni vydělává Tanzanie. Lidé, kteří plánovali cestu do Nepálu, budou hledat náhradní lokalitu. Indický Ladakh by měl být jednou z prvních, na kterou pomyslí.

Klášter Lamayuru (Lamajuru).

Klášter Lamayuru (Lamajuru).

FOTO: archiv autora

 Nový Tibet, ještě stále hodně autentický

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem – pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ale také proto, že do oblasti Ladakh se přesunula velká část tibetských duchovních, a Ladakh se tak stal prakticky duchovním centrem pěti rozhodujících sekt tibetského buddhismu. I když exilové sídlo dalajlamy najdeme v Dharamsale v sousední oblasti Himáčalpradéš. Ta se ovšem bere mnohem více za centrum politické. Jednotlivé kláštery (resp. klášterní školy) projevují velmi silnou samostatnost a bezesporu změnily kulturní situaci jednotlivých přilehlých údolí. Ačkoli jsou dnes stále častěji cílem turistů, nejsou rozhodně žádným skanzenem, ale živoucím organismem.

Ve velmi krátkém létu se musí každý kousek úrodné půdy využít k vypěstování potravin na celou zimu.

Ve velmi krátkém létu se musí každý kousek úrodné půdy využít k vypěstování potravin na celou zimu.

FOTO: archiv Ck Marco Polo

Historickým a kulturním srdcem oblasti je údolí řeky Indu, ve kterém najdete i několik proslulých klášterů, majestátně trůnících na hřebenech kopců. Kláštery Hemis, Tikse, Lamajuru, Ridzong či úchvatný klášter Likir. Tudy kráčela historie buddhismu počínaje 8. stoletím s vrcholem v 17. století a stále živou přítomností.

Nejčastěji pěstovaným ovocem v Ladakhu je překvapivě meruňka.

Nejčastěji pěstovaným ovocem v Ladakhu je překvapivě meruňka.

FOTO: archiv autora

Indie bez Indů

Ladakh patří k Indii, ale oblast horských průsmyků skrývá několik nezávislých etnik, která nepatří ani do rodiny indických, ani čínských národů. Odborníci se domnívají, že tyto kmeny jsou spíše potomky Mongolů, kteří přišli do této oblasti z Tibetu a severní Indie. Drsné životní podmínky majestátních hor a izolovanost, kdy více než osm měsíců v roce byla (a vlastně doposud je) oblast nepřístupná pro kohokoliv z vnějšího světa, umožnily etnickou čistotu vývoje údolních kmenů. Místní obyvatelé mají jen čyři měsíce na to, aby si obstarali potraviny a vše ostatní i pro zbytek roku. Nutí je to nejen k neuvěřitelné pracovitosti a houževnatosti, ale i k nečekaně praktickému uvažování o všem, co se obživy týká. Musí skvěle plánovat, musí být schopni využít vše, co jim matka příroda v této drsné oblasti a vysoké nadmořské výšce umožní vypěstovat a získat. Vysoké mrazy v zimních měsících neumožňují například zavařování potravin, protože mráz by roztrhal vše, co obsahuje vodu. Většina potravin se tedy musí usušit, a to včetně ryb a masa.

Cesta do Alchi (Alči).

Cesta do Alchi (Alči)

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Indové i Číňané mluví o domorodých kmenech z údolí Ladakhu povýšeně a nadřazeně, ale není to fér. Jistěže technologicky zůstávají obyvatelé údolních vesnic hodně pozadu, ale na druhou stranu například jejich zavlažovací kanály jsou téměř identické s proslavenými zavlažovacími kanály peruánských Inků. Umožňují zúrodnění pouštní krajiny a vysokohorských úbočí. Systém zavlažovaných teras vytváří mikroklimata, která vyhovují plodinám, které by zde nikdy nemohly růst.

Stupa Shanti nedaleko města Leh.

Stupa Shanti nedaleko města Leh.

FOTO: Petr Sirotek, Ck Marco Polo

 Město Léh – srdce Hedvábné stezky

Když se ve 13. století vlekl s kupeckou karavanou po Hedvábné stezce Marco Polo, procházel pravděpodobně i místem, kde leží město Léh. Tehdy tu byla jen prašná cesta a kamenné pole vedoucí k průsmyku Kardung La. Ale již o 300 let později král Sengee Namgjal mohl pozorovat z oken svého královského paláce velmi rušné uličky plné obchodníků, tažných zvířat a zboží všeho druhu. Město Léh v té době patřilo k nejrušnějším střediskům Hedvábné stezky. Každý, kdo se chystal překonat horské štíty směrem do Číny, a každý, kdo je právě překonal na cestě z Číny, využíval zázemí, které Léh poskytoval. Velbloudí a koňské karavany, ale i karavany nosičů zde nabíraly zásoby na další cestu. Obchodníci se tu pokoušeli prodat drahé čínské hedvábí a indické koření, tepané stříbrné nádobí, perské koberce nebo sůl.

Ladakh

Ladakh

FOTO: archiv autora

Stará legenda

Na vrcholu pohoří Karákóram se bůh Himálaje Hímávatí s úctou postavil před Šivu. K nohám mu položil voňavé květy meruněk a pravil: „Ó pane, přivedl jsem tě, abych ti zjevil svou dceru Párvatí. Má dcera ti chce sloužit. Chceš-li mne potěšit, ó pane, dovol jí to.“ Šiva pohlédl do horských údolí, kde krásná Párvatí ležela a spala. Spatřil plné boky, útlý pas, nádherná ňadra a štíhlé ruce složené pod hlavou. Ten pohled Šivu rozněžnil. Zavřel oči a v jeho mysli uzrálo rozhodnutí: tu krásu musím uchovat. A tak se i stalo. Na všech místech, kde se tělo božské dcery hor dotýkalo země, vznikla úrodná údolí, která každé léto rozkvetou tisícem květů, a horské štíty v okolí chrání jejich klid. Vysokohorská vyprahlá pouštní oblast Ladakh tak získala zelené oblasti vesnických oáz, roztroušených v povodí řek Nubra, Zaskar a Indus.

Ani v současnosti neztratilo město své kouzlo. Leží v nadmořské výšce 3505 m n. m. a je obklopeno prstencem úchvatných horských štítů. Stále je středem obchodu pro místní obyvatele, kteří přijíždějí ze svých údolních vesnic, aby zde nakoupili to nejpotřebnější a pokusili se něco prodat. Mají jen málo možností získat hotovost, pokud neslouží armádě nebo turistům, a tak tu najdete vesničanky, které se pokouší prodat pár rajčat, paprik, cibulí a sušených meruněk. Obchodů pro turisty se ovšem zmocnili podnikaví Indové a místní z nich nemají téměř nic.

Modlitební praporky vytváří v horách v Ladakhu zvláštní atmosféru.

Modlitební praporky vytvářejí v horách v Ladakhu zvláštní atmosféru.

FOTO: archiv autora

Léh je křižovatkou kultur a náboženství. Najdete tu nejen očekávaný buddhismus, ale i islám, křesťanství či židovskou část města. Některé domy ve starobylých uličkách procházejí rekonstrukcí a městu se vrací dřívější jeho krása.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Většinu údolí v Ladakhu proměnili místní v zelené oázy. Stojí je to nezměrné úsilí.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín:  5. 6. a 5. 9. 2015

 Cena: 57 500 za 9 nocí

Více informací o zájezdu 


INDIE – DELHI + LADAKH

Český průvodce

 Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem – pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem


 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Al Bustan, Oman

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozován známou společností Ritz-Carlton, která je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelích.

 

 

 

Kréta

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 6. a pak každý týden

Cena: 32 900 za dospělou osobu

až 2 děti ubytování ZDARMA

více informací zde

 

KRÉTA PRO RODINY

2 DĚTI UBYTOVÁNÍ ZDARMA

ALL INCLUSIVE

Ověřený, velmi kvalitní rodinný hotel přímo u pláže s „dětským all inclusive“. Děti ve věku 2–12 let mají v době od 11 do 17 hod. možnost stravování v dětském jídelním koutku „Tasty corner“ zdarma, kde je jim k dispozici nebídka různých dětských jídel a nápojů (těstoviny, pizza, polévky, jogurty, ovoce, zelenina, džusy, čaje, mléko, zmrzlina, dezerty atd.)

Odlety jsou možné každý den. Délku pobytu a termín odletu rádi přizpůsobíme vašim požadavkům. Odlety možné i z Brna. Nebojte se zeptat, co je u nás možné!

GRECOTEL CRETA PALACE

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 18. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.