Panenská divočina o rozloze jako Čechy

Přes 50 000 km² nepoškozené divoké africké krajiny je pro Středoevropana neuvěřitelná rozloha. Samotný národní park, který je srdcem celého území, má rozlohu přes 20 000 km² a je druhým největším národním parkem v Tanzanii a jedním z největších v celé Africe. Krásný velmi členitý terén je ideální pro život šelem. Většina parku je ve vyšší nadmořské výšce než 1000 m n. m. a to napomáhá zdravému klimatu. V této nadmořské výšce se nešíří některé tropické nemoci a ani pověstná malárie tu nehrozí tak dramaticky jako v parcích v nižších polohách.

Ruaha je rájem pro lví populaci.

Ruaha je rájem pro lví populaci.

FOTO: archiv autora

3 350 lvů

To číslo vypadá neuvěřitelně, ale je to tak, v národním parku Ruaha žije druhá největší populace lvů v Africe, téměř 10 % ze všech žijících afrických lvů – 3350 lvů. Žijí tu i další predátoři. Okolo 500 psů hyenovitých, 200 gepardů a velké množství leopardů. Na rozdíl od Serengeti a Masai Mara lvi v parku Ruaha neputují po tak rozsáhlých teritoriích. Je to dáno tím, že ani místní pakoně, zebry a především buvoli nemigrují na takové vzdálenosti. K pohybu stád samozřejmě dochází, je to naprosto přirozená záležitost spojená s obnovováním pastvin. Ale jde spíše o desítky kilometrů než o stovky. Stabilní stav potravy významně přispívá ke stabilizaci rodinných klanů lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik, jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

FOTO: CK Marco Polo International

Národní park bez bariér

V Africe můžete vidět několik variant ochrany území. Jsou národní parky, které jsou kompletně oplocené (Krugerův národní park, Lake Nakuru apod.), kde zvířata mohou migrovat pouze uvnitř parku. Jsou parky, které mají přirozenou bariéru (Ngorongoro), kde část zvířat nemigruje a část park opouští, aby se do něj zase vracela. A jsou parky bez bariér. Ruaha patří mezi parky bez bariér. Proto je pro ochranu zvěře naprosto zásadní, aby i oblasti v okolí parku byly pro zvěř přátelské a bezpečné. Když jste zemědělec a vaše pole v noci zdevastuje nájezd sloního stáda, je jen velmi těžké vás přesvědčit, abyste vůči slonům zachovával přátelský postoj. Když vaše dítě chodí do školy přes území, na kterém žije početná lví rodina, jen těžko budete žít bez obav o život a zdraví svého dítěte. Přesto se daří park zachovat bez bariér a díky společným projektům s místními komunitami zlepšovat vzájemné soužití s divočinou. Náklady na oplocení by byly obrovské a navíc by se musely redukovat počty zvířat tak, aby odpovídaly 20 000 km², a ne 50 000 km². Je lepší vyplácet vesnickým komunitám odškodnění a pomalu je zapojovat do rozvíjejícího se cestovního ruchu.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Zabitý hroch nasytí i velký klan.

FOTO: CK Marco Polo International

Z obětí jsou strážci

Když jsem o tom slyšel poprvé, říkal jsem si, že to musel vymyslet Čech. Udělat z kozla zahradníka, to přece umíme dobře. Před pěti lety začali strážci parku najímat mladé vesničany jako strážce lvů. Pravidelně probíhají školení dospívajících mladíků, při kterých získávají vědomosti o životě lvích klanů. Rozšiřují si tak vědomosti, které získávají v denním životě v divoké přírodě. Rodina a místní komunita je spíš učila, jak se bránit lvu a jak lvy držet daleko od stád a vesnice. Tady se učí, jak lvy chránit.

Baobab

FOTO: archiv autora

Malý princ by měl radost            

Kromě lvů se v oblasti Ruaha daří i baobabům. Mohutné kmeny a majestátní koruny baobabů vypadají v krajině jako strážci. Díky členitému terénu se vám často otevírají pohledy na celá „hnízda“ baobabů. Tenhle přerostlý sukulent je krásný v každou roční dobu. V období sucha jako by vztahoval prsty k obloze a přivolával blahodárný déšť. V období dešťů jeho listy porostlé větve vytvářejí široké deštníky a zvou každého, ať se bez obav jde schovat. Po deštích nádherně rozkvete a v prohlubních svých kmenů zadržuje vodu. Baobab je zázrak a v parku Ruaha je takových zázraků hodně.

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii
Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

FOTO: archiv autora

Sloni a buvoli

3 350 lvů má neustále hlad. To vyžaduje po přírodě, aby se postarala o neustálý přísun čerstvého masa. Tam, kde žijí lvi v malých rodinách, nebo dokonce jsou jen dvě tři lvice pohromadě, jsou hlavním přísunem potravy především stáda antilop. V Jihoafrické republice se dokonce impalám přezdívá „bushburger“. To by ale v národním parku Ruaha nestačilo. Tady žijí klany, které mohou mít i několik desítek členů a jedna antilopa by byla jenom takovým drobným předkrmem. Tady se musí lovit něco většího. Co takhle dát si buvola, říkají si asi často lvice. A je to dobrá volba. Buvolí stáda v oblasti řeky Ruaha jsou dostatečně početná a mají dostatečný počet mláďat, aby ty tisíce lvů uživila. Nedají se jen tak. Lvice musí dost tvrdě bojovat, aby se k potravě dostaly, ale to je naprosto v pořádku. Zdravý genofond může být zachován, jenom když budou lvice pod tlakem.

30 000 slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

FOTO: CK Marco Polo International

V parku je i přes 30 000 slonů a čas od času se lvi pokusí zabít i některého z nich. Není to hlavní zdroj potravy, ale i tady plní lvi regulační úlohu celkem dobře.

Setkat se slonem není v Ruaha nic výjimečného.

Setkat se se slonem není v parku Ruaha nic výjimečného.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská pláž v Mosambiku

FOTO: archiv autora

Termín: 21. 5. 2015 a pak každé tři týdny

Cena: 47 990 Kč za 13 nocí

Cena neobsahuje letenku do JAR, cca16 000,-- Kč

Více o zájezdu


Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko

Za divokou zvěří a panenskými plážemi


Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mozambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádhernou liduprázdnou přírodu.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Al Bustan, Oman

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozován známou společností Ritz-Carlton a ta je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkého množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 18. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900,- Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.