Africké cesty

FOTO: archiv autora

Vyrážíme

První den našeho putování začíná pro Afriku typicky – velmi časně ráno. V 6.00 opravdu vyjíždíme z vrat zahrady a za chvíli už se náš náklaďák posunuje dopravou v ranní špičce mezi Johannesburgem a Pretorií. Míříme na východ, cílem dnešního putování je Krugerův národní park.

Jsme různorodá skupina – reprezentujeme solidní vzorek evropských národností ve věku od 19 do 63 let, celkem je nás 14. Naším průvodcem, řidičem a kuchařem v jedné osobě je pro mnohé překvapivě – žena. Jihoafričanka Candice nás však hned během prvních pár dní přesvědčuje, že má vše pevně v rukách, a o její profesionalitě a schopnostech nemůže být nejmenších pochyb.

Přečtěte si články o místech, která při putování v náklaďáku navštívíte.

V průběhu těchto tří týdnů nás čeká téměř 4700 kilometrů napříč Jihoafrickou republikou, pojedeme buší, do hor i ke dvěma oceánům, pojedeme polopouští i lesy a nakonec nás čeká matka měst – Kapské Město se svojí slavnou Stolovou horou.

Zastávka v savaně na svačinu

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Expediční náklaďák

Máme štěstí, že tuto trasu můžeme absolvovat ve velmi výjimečném vozidle. Náš expediční náklaďák je vybaven vším, co můžeme potřebovat na dlouhou cestu a pobyt mimo civilizaci. Sedadla jsou pohodlná, vybavená bezpečnostními pásy. Ty jsou zde velmi důležitým doplňkem, neboť v Africe je poměrně běžné, že vás na silnici překvapí dobytek. Murphyho zákony fungují i tady – krávy nejraději přecházejí za zatáčkou nebo horizontem a testují tak postřeh řidiče a kvalitu brzd.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

Pohodlná sedadla, veliká okna, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

FOTO: archiv autora

Rozestupy mezi řadami sedadel jsou velkorysé – v ekonomické třídě letadla jakékoliv letecké společnosti bychom si o nich mohli nechat jen zdát. Okna jsou v náklaďáku od podlahy ke stropu, což společně s faktem, že sedíte pěkně vysoko, zaručuje výhled, který oceníte nejen na safari, ale i při cestách nádhernou africkou krajinou. Na safari se zcela běžně stává, že vidíme v buši zvířata v místech, kudy všechny osobní vozy jen projíždějí. Okna se dají až do poloviny otevřít, takže parádní snímky jsou zaručeny. A když se vám při tom všem fotografování vybije baterie, dáte si ji prostě cestou dobít – vepředu vozu je za tímto účelem skříňka s celou řadou jihoafrických i evropských zásuvek.

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4x4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pod kabinou pro cestující je složený celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglase“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasovi“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by tedy v buši našel trafiku…

Tábořiště při cestě náklaďákem.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

FOTO: archiv autora

V náklaďáku máme lednici, takže skvělé jihoafrické víno je neustále vychlazené a připravené ke konzumaci. V zadní části vozu máme každý skříňku na své zavazadlo, které je tak kdykoliv přístupné. To oceníte zejména ve chvíli, kdy si cestou vzpomenete, že jste si zapomněli do batůžku připravit krém na opalování.

Kabina řidiče je pod námi a s prostorem pro cestující ji spojuje jakési okno, Jára Cimrman by ho asi nazval „komunikační šachtičkou“. Ke komunikaci také slouží – obvykle je to požadavek na toaletní zastávku – a někdy ničíme Candice nejoblíbenějším dotazem na všech cestách: „A kdy už tam budeme?“

Savana. Co nás ještě čeká?

Savana. Co nás ještě čeká?

FOTO: archiv CK Marco Polo

Náš náklaďák, náš hrad

Velmi rychle si na svůj náklaďák zvykneme a jsme na něj patřičně hrdí. Autobus je obrovský, nudný a množství lidí v něm je pro nás děsivé. Stejně tak představa, že cestujeme po Africe zabednění za tmavými skly oken, která nejdou otevřít, a místo vůně přírody dýcháme suchý vzduch produkovaný klimatizací. V mikrobuse je sice míň lidí, ale taky obvykle málo místa. Navíc je samozřejmě náš náklaďák schopný projíždět i po afrických (ne)cestách, takže nejsme zdaleka vázáni jenom na asfaltové silnice a můžeme se vydat do nitra přírody. Kdekoliv zastavíme, stává se naše vozidlo centrem pozornosti a námětem konverzace kolemjdoucích. Ti, kteří projíždějí, většinou alespoň zamávají nebo zatroubí. Pokud někde zastavíte s autobusem, dočkáte se takové pozornosti, jenom když nešikovným parkováním zablokujete alespoň půlku hlavní ulice v rušném městečku.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

U vjezdu do Krugerova národního parku u nás zastavuje parta jihoafrických mladíků na pánské jízdě. „Máte super autobus,“ praví jejich vůdce. „To není autobus, to je náklaďák!“ odpovídáme sborem.

DOVOLENÁ PRO AKTIVNÍ

Pokud na svojí dovolené vyžadujete a očekáváte kompletní servis, pak není dovolená v náklaďáku nic pro vás. Pokud však patříte k aktivním lidem s dobrodružnou náturou, pak si ji užijete více než jakýkoliv běžný poznávací zájezd. Od účastníků se očekává, že přiloží ruku k dílu a budou se podílet na rozbíjení kempů – tedy postaví si své stany, ustelou si své polní lůžko, rozloží židličky, rozdělají oheň nebo pomůžou s přípravou jídla (nemusíte umět vařit a nebudete nuceni vařit, ale když přiložíte ruku k dílu a nakrájíte třeba zeleninu na salát, tak bude večeře dřív hotová…). Nosiče zavazadel zde také neočekávejte, batoh si z náklaďáku musíte vyložit sami. Výhodou tohoto aktivního přístupu je jednoznačně to, že se kolektiv velmi rychle stmelí, všichni si pomáhají. Místo aby si večer každý zalezl do svého pokoje v hotelu, sedíte společně kolem ohně, dáváte si pivo nebo skleničku vína a společně hlídáte, aby se vám na grilu nepřipálilo maso k večeři. Poznáte zajímavé a podobně laděné lidi ze všech možných koutů světa a společné zážitky jsou skvělým základem k budoucímu přátelství. Můžeme vám zaručit, že ještě před koncem cesty se začnete domlouvat, na jakou další expedici v náklaďáku vyrazíte příště.

Vzhůru na Lion Head. Horu nedaleko Stolové hory. Kapské město.

Vzhůru na Lion’s Head, horu nedaleko Stolové hory. Kapské Město.

FOTO: Hana Pšeničná

Africké expedice v náklaďáku

Náklaďákem se můžete vydat na expedice po zemích jižní i východní Afriky. Stačí se jen rozhodnout, jestli dáte přednost slonům v Botswaně, gorilám v Ugandě, dunám v Namibii nebo třeba baobabům a jezeru Malawi. A jakmile absolvujete své první africké dobrodružství v náklaďáku, tak je téměř jisté, že začnete hned plánovat další. Afrika je návyková a dobrodružství v náklaďáku ještě víc.

Před cestou do Dračích hor je třeba přestoupit na menší vůz. Velký náklaďák by horské cesty nezvládl.

Před cestou do Dračích hor je třeba přestoupit na menší vůz. Velký náklaďák by horské cesty nezvládl.

FOTO: archiv autora

Dračí hory jsou ideální pro milovníky treků.

Dračí hory jsou ideální pro milovníky treků.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další články o místech, která během putování navštívíte.

Pokusím se vám rozhodování usnadnit a v příštích týdnech vám v této rubrice přiblížím jednotlivé destinace, které můžete v rámci expedic v náklaďáku absolvovat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 7. 5. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 18. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.