Místo činu

Velká migrace probíhá na obrovském prostoru v oblasti Velké příkopové propadliny v Keni a v Tanzanii, především v oblasti rezervace Serengeti, v okolí kráteru Ngorongoro a rezervace Masai Mara. Okrajově ovšem zasahuje i do mnoha dalších míst. Některé zdatné kusy ujdou během migrace až 1600 km. Pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci Velké migrace se neustále přou o to, kde je nejlepší místo k pozorování. Někdo dává přednost blízkosti vodních toků pro dramatické okamžiky při přechodu. Jiní dávají přednost otevřeným rozlehlým pláním, kde velmi intenzivně vnímáte neuvěřitelný rozsah migrace a desítky tisíc zvířat máte jako na dlani. Další pak dávají přednost místům, kde přicházejí na svět mláďata, protože se tato místa hemží predátory a drama a napětí boje o život je cítit velmi bezprostředně. Jedno je ale jisté: ať už budete sledovat Velkou migraci kdekoliv, vždy to bude fascinující zážitek.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Hlavní hrdina

Stará legenda vypráví o tom, že když Bůh tvořil africkou divočinu, dal si opravdu záležet na tom, aby vytvořil pestrý svět zvířat. Jeho tvůrčí elán se rozlétl nevídaným způsobem a africká divočina je proto tak zajímavá. Když svou práci skončil, všiml si, že mu na stole zůstalo spousta zbytkového materiálu. Kousek koně, kousek zebry, kousek lva, kousek buvola, prostě binec jako v každé dílně umělce. Už už se to chystal vyhodit, ale bylo mu to tak nějak líto, a tak z toho bince vytvořil jednoho tvora navíc – pakoně.

Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy. Dosahuje i podobné velikosti kolem 2 metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Kolem migrujícího stáda neustále krouží predátoři a čekají na svou příležitost.

Kolem migrujícího stáda neustále krouží predátoři a čekají na svou příležitost.

FOTO: Kusini Lodge, jižní část Serengeti

Jako většina ostatních antilop vytváří i samec pakoně kolem sebe harém samic, které si majetnicky ochraňuje. Může jich být 130 i více. Tyto skupiny se pak volně sdružují, když přijde čas migrace. Samice jsou schopny zabřeznout každých 9 měsíců. Mláďata, vážící 15 až 18 kg, jsou schopna vstát během 15 minut po porodu, během tří dnů již doplňují mateřské mléko pasením a během 10 jsou schopna krátkodobě udržet rychlost s dospělými kusy. Mléko od matky sají klidně ještě po 4 měsících, kdy je matka už znovu březí, a doprovázejí matku až do období rození nových mláďat.

Jednotlivé skupiny pakoňů se spojí v bezpočetné stádo, které se postupně vydá na cestu dlouhou mnoho stovek kilometrů.

Jednotlivé skupiny pakoňů se spojí v bezpočetné stádo, které se postupně vydá na cestu dlouhou mnoho stovek kilometrů.

FOTO: Kusini Lodge, jižní část Serengeti

Proč se vlastně migruje

Proč se s takovou pravidelností vydává na tak dlouhou a dramatickou cestu téměř dva miliony zvířat? Co přinutí takovou obrovskou masu k pohybu? Hlad, sucho, napadne nás jako první. Ale často se stáda dají do pohybu ještě v době, kdy mají dostatek vody i pastvy. Především ve směru ze severu na jih – z Masai Mary v Keni a severního Serengeti v Tanzanii směrem do jižního Serengeti, oblasti Ngorongoro až k rezervaci Tarangire.

Vědci se domnívají, že jsou dva hlavní důvody, které spolu velmi úzce souvisí. Stádo má v té době mnoho březích samic, které se blíží k okamžiku porodu. Z důvodu zachování budoucí populace potřebuje stádo, aby se mláďata narodila společně, v co nejkratším období. Predátoři nasyceni snadnou kořistí nemají šanci vyhladovět a ohrozit tak další a další mláďata. K takto „řízenému“ porodu potřebují samice minerály (vápník, fosfor apod.) v takovém složení, které najdou právě jen v jižní části Serengeti a v okolí kráteru Ngorongoro. Je tu půda sopečných vyvřelin bohatá právě na tyto prvky. Zároveň samozřejmě vše souvisí i s obdobím dešťů a růstu nové, mladé, nízké trávy, kterou jsou pakoně schopni pást a trávit.

Zebry doprovázejí pakoně na jejich dlouhé pouti velice často.Zatím není přesně zjištěno, proč některá zebra zůstává a jiná migruje.

Zebry doprovázejí pakoně na jejich dlouhé pouti velice často. Zatím není přesně zjištěno, proč některá zebra zůstává a jiná migruje.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Herci ve vedlejších rolích

Spolu s pakoni migruje i obrovské množství zeber (kolem 500 000 kusů) a mnoho dalších antilop. Některé třeba jen určitou část cesty. Hlavním důvodem je nejen kvalitní potrava, ale i mnohem větší bezpečí. Ačkoliv se na Velkou migraci samozřejmě těší velké množství predátorů, paradoxně pro zebry a antilopy hrozí méně nebezpečí. Proč by se predátoři namáhali s lovem zeber a antilop, když mají tak jednoduchou práci s pakoni.

Nejlepší safari při Velké migraci

Jak už jsem psal výše, vidět Velkou migraci je zážitek, ať ji sledujete jakkoliv. Ale to nej nej je být alespoň na jednu dvě noci součástí tohoto dramatu, být uvnitř, být na dosah ruky. To ovšem musíte spát odděleni pouze stěnou stanu, slyšet všechny noční zvuky, cítit pachy a vnímat tlukot vlastního srdce a tajit dech. Když v noci slyšíte řev lva nebo slyšíte buvola, jak metr od vaší hlavy trhá svými pysky trs trávy, nebo slyšíte dupot bezpočtu kopýtek pakoňů a myslíte si, že prší, pak se vám Afrika pomalu dostává pod kůži a vy víte, že se sem budete chtít vrátit.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín :  22. 8., 5. 9., 19. 9.

Cena : 49 990 Kč za 11 nocí

Cena neobsahuje letenku do Nairobi – zhruba 16.000 Kč.

Více infromací o zájezdu

EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKOU

PO STOPÁCH VELKÉ MIGRACE

 Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i "hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.

Důležitá informace
Jedná se o kempovací safari v africké přírodě. Je nezbytné, aby byli účastnící vybaveni otevřenou myslí a flexibilitou. Po cestě můžou nastat nepředvídatelné skutečnosti, které si vyžádají nutnost změny itineráře a je potřeba být na tyto okolnosti připraven.

 

 

Panenská pláž v Mosambiku

FOTO: archiv autora

Termín: 21. 5. 2015 a pak každé tři týdny

Cena: 47 990 Kč za 13 nocí

Cena neobsahuje letenku do JAR, cca16 000,-- Kč

Více o zájezdu


Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko

Za divokou zvěří a panenskými plážemi


Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mosambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní

 

 

Al Bustan, Oman

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22. 5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39 990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA – OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozovaný známou společností Ritz-Carlton a ta je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovolte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 4. 5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21 900 Kč za 7 nocí

 Více informací o nabídce

MADEIRA – POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku. Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.

 

Jan Papež, CK Marco Polo