Média začínají pomalu otáčet

Ještě nedávno se o Mosambiku psalo jen negativně. Zvlášť evropská média se ráda uzavírají ve stereotypech a podléhají tradičním klišé. Mosambik byl popisován jako země, kde vás hned po překročení hranice přepadne někdo s kalašnikovem v ruce. K tomu se často připojil obrázek státní vlajky Mosambiku, kde ona útočná zbraň symbolizuje boj za nezávislost. Jenže realita je naštěstí už někde úplně jinde. Mosambik patří k nejrychleji se rozvíjejícím destinacím v Africe a velmi brzy přijde čas, kdy bude dovolená v Mosambiku pokládána za prestižní.

Státní vlajka Mozambiku

Státní vlajka Mozambiku

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Mosambik není supermarket, ale butik

Zatím má Mosambik své limity. Většina hotelů je hodně drahých. Cena odpovídá kvalitě, o tom není sporu, ale pro velkou část návštěvníků Jihoafrické republiky je Mosambik příliš drahý. Není to žádný supermarket, kde byste si ve slevě nakoupili pár dnů na bílé pláži. Mosambik je butik a podle všeho ještě pár let bude.

White Pearl Resort

White Pearl Resort, Mosambik

FOTO: white pearl

Mosambik se zhlédl v příkladu Botswany, která si dlouhodobě hlídá, aby se nestala batůžkářskou zemí, aby významná část peněz z turistiky pomáhala rozvoji infrastruktury pro běžné místní obyvatele a aby vysoká prestiž země nebyla poškozována špatnými službami. Samozřejmě, že se najde hodně kritiků takového směřování, jenže historie ukazuje, že taková cesta má mnohem větší šanci na dlouhodobý udržitelný rozvoj.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

FOTO: archiv autora

V režii Jihoafričanů

Dalo by se čekat, že v Mosambiku budou investičně aktivní především Portugalci. Byla to jejich kolonie, mají s Mosambikem stále skvělé kontakty a už dávno se na Portugalce nehledí jako na zlé kolonialisty. Ale Portugalci mají své vlastní starosti a na investice do rozvoje turistiky ve vzdálené africké zemi zřejmě nemají ani pomyšlení. Až se rozkoukají, bude už pozdě.

Předběhli je Jihoafričané. Ti jsou aktivní všude kolem sebe, v Namibii, Botswaně, Zambii, Malawi a i v Mosambiku. Jihoafrická republika má sice tisíce kilometrů pobřeží, ale typické dovolenkové místo byste na něm hledali stěží (snad jen Knysna). Proto Jihoafričané hledali v okolních zemích atraktivní pobřeží, kde by si mohli odpočinout u moře. A objevili nádherné mosambické ostrovy a panenské pobřeží.

Vamizi Island. Mosambik.

Vamizi Island. Mosambik.

FOTO: Vamizi island

Střemhlav rovnou mezi hvězdy

Do Mosambiku nepřišli žádní nezkušení amatéři, ale velmi zkušení investoři, kteří za posledních 20 let pozvedli turistiku v Jihoafrické republice a mnoha okolních zemích na úroveň, kterou můžeme jen tiše závidět. (I když by bylo lepší nezávidět, ale poučit se.)

Investice v Mosambiku byly velkorysé a resorty, které tu vznikly, patří mezi absolutní světovou špičku. Navíc ve velmi promyšleném a korektním vztahu k místním komunitám. Téměř vždy je investice spojena s projektem na rozvoj lokality. Nové pracovní příležitosti pro absolventy vzdělávacích kurzů, podpora místního zemědělství, výstavba vodovodů a kanalizace apod. Žádné skanzeny jako v kraji Masajů ve východní Africe. Mnohem více respektu k místním komunitám. To vše je pro Jihoafričany přirozená věc.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ideální doplněk k poznávacímu zájezdu do Jihoafrické republiky

Často se říká, že je Jihoafrická republika „celý svět v jedné zemi“, a je to z velké části pravda. Jen ten Karibik tu chybí. Hodně turistů si po poznávacím zájezdu rádo na pár dnů odpočine na pláži. Zážitek z poznávání má čas Ase usadit, je mnohem víc času na popovídání s kamarády, tělo si odpočine a je lépe připraveno na návrat do reality všedního dne.

Připojit takovou relaxaci k poznávacímu zájezdu do Jihoafrické republiky ale není tak jednoduché. Moře v okolí Kapského Města je sice krásné, ale studené, a pobřeží na východě země je sice teplé, ale je bičováno velkými vlnami a silným větrem. Mosambik je v tuto chvíli ideálním doplňkem poznávací dovolené. Pravda, musí se popojet nebo ještě lépe popoletět, ale jde to, a to je to hlavní.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská pláž v Mosambiku

FOTO: archiv autora

Termín: 21.5. 2015 a pak každé tři týdny

Cena: 47.990 Kč za 13 nocí

Cena neobsahuje letenku do JAR, cca16.000,-- Kč

Více o zájezdu


Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko

Za divokou zvěří a panenskými plážemi


Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mozambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní

 

 

Al Bustan, Oman

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 22.5. 2015 a pak každý pátek až do konce srpna

Cena: 39.990 Kč za 7 nocí

Více informací o zájezdu:


SKVĚLÁ NABÍDKA - OMÁN

HOTEL AL BUSTAN PALACE

NEJLEPŠÍ HOTEL V OMÁNU ZA MIMOŘÁDNOU CENU

Hotel Al Bustan Palace je ikonou mezi ománskými hotely. V současné době je provozovaný známou společností Ritz-Carlton a ta je zárukou té nejvyšší kvality služeb. 

Dovelte si prožít dovolenou v tak nádherném resortu u Ománského moře, ve stylu starých dobrých časů. Navíc za cenu, za kterou se pořizují dovolené v mnohem méně hodnotných hotelech.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 4.5. 2015 a pak každý týden

Cena: 21.900,- Kč za 7 nocí

 více informací o nabídce

MADEIRA - POZNÁVACÍ OKRUH

Fly and Drive

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Ostrov květin, ostrov věčného jara a jiná krásná přízviska zdobí Madeiru, nádherný ostrov v Atlantiku.Sopečný ostrov se proslavil nejen pestrou přírodou, skvělým vínem a přátelskou atmosférou, ale v poslední době zejména ideálními podmínkami pro pěší turistiku podél zavodňovacích kanálů, tzv. levád.