Světová jednička – Tanzanie

Pokud má někdo šanci zachovat silný genofond lvů pro budoucí generace, je to především Tanzanie. Žije tu největší část lví populace a můžete tu stále ještě narazit na rodinné klany čítající i 100 a více členů. Tady si hlavní samec musí své postavení opravdu vybojovat, tady nedostane vůbec nic zadarmo.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci. Serengeti, Tanzanie.

FOTO: archiv autora

Když zařve král

Při jedné ze svých návštěv v Serengeti jsem v noci seděl před svým stanem a dopíjel láhev jihoafrického červeného. Bylo už k půlnoci a kemp Kusiny se ponořil do ticha. Pod stromem nedaleko svého stanu jsem pozoroval siluetu nočního strážného. Obloha byla neskutečně hluboká, plná hvězd a měsíc svítil až příliš jasně, i když měl do úplňku ještě hodně daleko. Strážný se opíral o kmen stromu, pokuřoval a jeho kalašnikov se zdál být zbytečnou ozdobou. Blikl jsem na něj baterkou a strážný mi pozdrav vrátil. Vstal jsem a šel spát. Když spíte v buši a od okolní divoké přírody vás dělí jen stanová plachta, nedá vám to a před usnutím pozorně posloucháte, co se kolem vás děje. Neslyšel jsem nic zvláštního a usnul. Pak mě probudilo hlasité zařvání. Lev. Měl jsem husí kůži a tajil se mi dech. Čekal jsem, až se řev ozve znovu. Ticho, naprosté ticho. Trvalo mi chvíli, než jsem našel odvahu rozsvítit čelovku a vylézt ven ze stanu. Na schodech před mým stanem seděl strážný, kalašnikov na kolenou a úsměv od ucha k uchu. „Lion,“ oznámil. „Tady?“ zeptal jsem se. „Ne, ne. Tak půl kilometru od nás. Ráno tam určitě zajedete.“ „Může přijít až sem?“ „Už ne. Zabil. Nehne se z místa.“ Zalezl jsem zpátky do peřin. V uších mi ale stále zněl ten hlasitý řev. Půl kilometru daleko! Já jsem měl pocit, že ho mám na terase před stanem.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři. Serengeti, Tanzanie.

FOTO: archiv autora

Serengeti uživí stovky lvů

V severní Tanzanii, v Serengeti, je populace lvů v dobré kondici i díky migraci pakoňů a zeber (tzv. velká migrace). Velká stáda znamenají dostatek potravy pro početné klany lvích rodin. Na území parku téměř nedochází ke střetům s pastevci a zemědělci. Jen v prostoru mezi Serengeti a kráterem Ngorongoro, který je sice chráněný, ale zároveň je i obýván Masaji, dochází k zabíjení lvů. Oficiálně se už dávno nekonají rituální lovy, ale několik přátel z řad Masajů mi potvrdilo, že v několika vesnicích stále platí, že při přechodu z jinošského do mužského věku jdou mladí Masajové lovit lvy. Protože hodně strážců pochází z masajských vesnic, ostraha parku to přehlíží. Možná jsou to jen pověsti a legendy. Na populaci lvů v Serengeti to naštěstí žádný negativní vliv nemá.

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

FOTO: Jan Papež

Lvů je méně, než se na první pohled zdá

Možná jste to někdy zažili. Jdete po ulici a ve výloze vás zaujme nějaká věc, nějaký krásný kousek oděvu, něco, co byste opravdu rádi měli. Vejdete do obchodu, kreditku v ruce a úsměv na tváři. Prodavačka vám sdělí, že jste z Marsu, protože to, po čem jste právě začali toužit, je pouhou dekorací, nástrojem, který má upoutat pozornost. Není to na prodej a jediný kousek mají ve výloze. Jenže lidé, co výlohu pouze minou a nezajdou dovnitř, mají pocit, že si všechno, co vidí, mohou koupit, že je to kdykoli k mání. A podobné je to se lvy ve volné přírodě. Každý, kdo se vydá na safari, touží vidět lvy. Pořadatelé safari to vědí, provozovatelé parků to vědí, a tak se lev velmi často objevuje ve výloze, i když je to ve skutečnosti jen dekorace, nástroj, jak upoutat pozornost. Jsou dokonce parky, které vytvořily výběh uprostřed volné přírody, oplocenou velkou klec, ve které žije jeden pár lvů, jen proto, aby park o sobě mohl tvrdit, že na jeho území žijí lvi.

Je čas se porozhlédnout po něčem k snědku. Suvati, Botswana.

Je čas se porozhlédnout po něčem k snědku. Suvati, Botswana.

FOTO: archív autora

Za posledních 30 let se populace lvů zmenšila o 75 %!

Přesná čísla neexistují, ale odborníci odhadují, že ve volné přírodě žije pouhých 32 tisíc lvů. Navíc významně klesá kvalita genofondu, protože ubývá silných samců. Ztráta přirozeného prostředí znamená narušení přirozeného výběru vůdčích samců. Lvy můžete potkat ve 26 zemích, ale jen šest z nich zajišťuje v tuto chvíli opravdu přirozené podmínky k životu lvů ve volné přírodě. Tanzanie, Keňa, Jihoafrická republika, Botswana, Zambie a Zimbabwe. Někdy se k nim ještě přiřazuje Namibie.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

FOTO: archív CK Marco Polo

Není lví safari jako lví safari

Pokud se chystáte do Afriky na safari a chystáte se pozorovat i lvy, určitě bude dobré, když si uvědomíte, že lvy lze pozorovat mnoha způsoby, na mnoha místech, v mnoha odlišných terénech a že není lví safari jako lví safari. Nemám na mysli triky nebo neznalost cestovních kanceláří, které zájezdy na safari nabízejí a chtějí získat klienta za každou cenu, o tom píšu v jiných svých článcích. Mám na mysli široké spektrum možností, které jsou k dispozici. Lvy můžete pozorovat při pěším safari, při safari v mikrobuse, v terénním autě, při nádherném safari na koni nebo z kánoe apod. Lvy můžete pozorovat na otevřených planinách savan, v husté křovinaté buši, ve skalách horských masívů, v mlžném pralese a v mokřadech afrických řek. Někde je šance větší, někde menší. A to vše se ještě velmi mění během různých sezón. V období sucha můžete pozorovat lvy za úplně jiných podmínek než v období dešťů. Je prostě důležité mít jasno, kam a proč jedete a co můžete opravdu očekávat. Pak nebudete zklamáni, Afriku si zamilujete a budete se do ní určitě vracet.

Přečtěte si zajímavé články o různých druzích safari.
Prasátko bradavičnaté je častou součástí jídelníčku lvů. Masai Mara, Keňa.

Prasátko bradavičnaté je častou součástí jídelníčku lvů. Masai Mara, Keňa.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín:  21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Východní pobřeží Srí Lanky

FOTO: archiv autora

Termín:  21. 5., 18. 6., 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA – LÉTO 2015 

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se cestovat na Srí Lanku v létě! Její východní pobřeží má tou dobou  nejlepší počasí a krásné moře i pláže.

Připravili jsme pro vás výpravu za nádhernou pláží Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 22. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 22. 3. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.