Rozvoj turistiky po roce 1980 znamenal modernizaci života ve všech oblastech delty Okavango, kam postupně turisté pronikali. Místní komunity pochopily, že je pro ně výhodné nebránit se přílivu cizinců, ale naopak nastavit pravidla tak, aby nedošlo k devastaci jejich vlastního prostředí a zároveň aby turistika přinesla do komunit vzdělání, zdravotnictví a pracovní příležitosti.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí Mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Delta Okavango se poučila z chyb jiných turistických oblastí

Naštěstí objevili turisté Botswanu v době, kdy už byli lidé z cestovního ruchu poučeni z chyb masové turistiky a kdy začal trend hledání kompromisu mezi touhou po zisku, nových zážitcích a pocitem povinnosti pomoci místním komunitám. I to byl důvod, proč nastala neuvěřitelná renesance originální historické kánoe zvané mokoro (v množném čísle mekoro). K její výrobě je potřeba udržet při životě tradiční řemeslo, používá se lokální materiál a provoz je zajišťován lokálními průvodci. Kánoe nijak nepoškozuje životní prostředí a neruší divokou zvěř.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením, díky kterému vydržíte bez problémů i několik hodin na vodě.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením, díky kterému vydržíte bez problémů i několik hodin na vodě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Výroba podle starých postupů

Tento typ kánoe se v oblasti delty objevil před mnoha staletími s příchodem kmene BaYei, tzv. „vodních Křováků“. Na stavbu kánoe mokoro se používá dřevo lokálních stromů. Protože se jedná o kánoi vyráběnou z jednoho kusu dřeva, je samozřejmě velmi důležitý již výběr odpovídajícího stromu.

Rozhodující je nejen délka, tloušťka a hmotnost dřeva, ale mytický vztah kmene BaYei k jednotlivým druhům dřevin. Oblíbené jsou především eben, africký týk a kigeli (tzv. salámový strom).  Základní tvar kánoe je vytesán pomocí seker a vnitřní prostor kánoe je postupně vypalován a tesán, dokud nezbude pouze lehká, ale pevná slupka.

Pohyb podobný pohybu krokodýla

Mokoro je ideálně přizpůsobená k dopravě v deltě. Pohybuje se velmi potichu na klidné hladině vodních lagun, plných rostlin a mělčin. Je téměř neslyšná, poháněná pouze dlouhým bidlem. Ačkoliv se na první pohled může zdát mokoro vhodná pouze pro mělké vody zarostlých ramen delty, používá se úspěšně i na hluboké vodě. Její použití je opravdu velmi univerzální. Používá se k přepravě zásob a zboží, k rybolovu, lovu a v posledních letech stále častěji i k turistickým poznávacím plavbám po deltě Okavango. Svým pohybem a vnějšími projevy připomíná mnohem více pohyb krokodýla než lodi řízené člověkem.

Tradiční kánoe mokoro je často přirovnávána ke krokodýlu, způsob tichého nenápadného pohybu po hladině je si hodně podobný.

Tradiční kánoe mokoro je často přirovnávána ke krokodýlu, její tichý nenápadný pohyb po hladině  jej hodně připomíná.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Bez zkušeného lodníka by plavba byla velmi riskantní

Příslušníci kmene BaYei umí své kánoe mokoro ovládat s takovou dovedností, že se nebojí přiblížit téměř na dotek ke hrochům, krokodýlům či slonům. Zvlášť plavba do blízkosti hrochů je na hraně bezpečnostního rizika, protože toto nervózní a neurvalé zvíře může být velmi nebezpečné. Uniknout útočícímu hrochovi vyžaduje skvělou loď a zkušeného lodníka.

Přiblížit se k hrochům je vždy velmi nebezpečné. Odhadnout jejich reakce je velmi složité.

Přiblížit se k hrochům je vždy velmi nebezpečné. Odhadnout jejich reakce je velmi složité.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Co je důležité prověřit před plavbou na mokoro ?

Výlety na lodích mokoro mohou mít podobu „usedlého“ turistického výletu, ale mnohem častěji jsou moderním dobrodružným pobytem v nádherné přírodě. Při výběru pořadatele je nutné dbát na lokalitu, kde se plavba bude odehrávat, na délku vlastní plavby, způsobu posedu v lodi, počtu cestujících v lodi a počtu lodí ve skupině. Pozorovat z kánoe mokoro vodní buvoly, slony, nebo dokonce lvy, to jsou jedinečné zážitky na celý život.

Pozorovat stáda slonů z paluby kánoe mokoro je úchvatný zážitek.

Pozorovat stáda slonů z paluby kánoe mokoro je úchvatný zážitek.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Díky své stabilitě a ovládání prostřednictvím bidla jsou lodě mokoro také velmi vhodné pro fotografy. Především milovníci vodního ptactva využívají těchto plaveb k fotografování. Pomalý, tichý a nenápadný pohyb po hladině umožňuje totiž lodím mokoro přiblížit se k ptákům mnohem blíž, než je tomu u jiných lodí.

Fotografové ptáků si v deltě Okavango přijdou opravdu na své. I díky tichému pohybu kánoe mokoro.

Fotografové ptáků si v deltě Okavango přijdou opravdu na své. I díky tichému pohybu kánoe mokoro.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Lodě mokoro jsou, a doufejme, že ještě dlouho zůstanou, symbolem delty Okavango a jsou také zároveň ukázkou toho, jak dobře organizovaná a promyšlená turistika může pomoci zachovat a rozvíjet tradiční řemeslo.

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Taj Mahal. V každém rohu podstavce stojí minaret.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 19. 4. 2015

Cena: 34 500

Více informací o zájezdu

INDIE – ZLATÝ TROJÚHELNÍK

s českým průvodcem

Pojeďte se s námi podívat na nejzajímavější místa Indie, do Dillí, Agry a Jaipuru. Určitě největším skvostem je Taj Mahal, jeden z moderních divů světa. Skupina bude uskutečněna od šesti účastníků. Program si můžete poté sami prodloužit o další města, pokud budete mít zájem, případně o pobyt u moře. Pokud by vám tento termín nevyhovoval, je možné udělat zájezd kdykoli, dle vašich požadavků.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 22. 3. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.