Jižní brána do Afriky

Kapské Město je jižní brána do Afriky. Moderní kosmopolitní město s jedinečnou polohou leží na pobřeží moře a na úpatí hor, tyčících se do výše 1000 metrů nad mořem. Skalnaté pohoří dělí město na menší části, takže nemáte téměř nikdy pocit velkoměsta a jen málokdo by odhadl, že se pohybuje ve městě s více než pěti milióny obyvatel. Malebnou scenérii města doplňuje množství zeleně, parků a zahrad.

V centru Kapského města najdete mnoho vládních budov, které svou architekturou upomínají koloniální časy.

V centru Kapského Města najdete mnoho vládních budov, které svou architekturou upomínají na koloniální časy.

FOTO: Jan Papež

 Podívejte se na město z moře

Je nádherný slunečný den. Proplouvám na malé jachtě kolem pobřeží. Ten pohled stojí za to. Když v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz obeplouval Kapský poloostrov, neměl tak hezký výhled na Stolovou horu jako já. Diazovi pršelo, foukal silný vítr a pobřeží bylo zahaleno v mlze. Jen se štěstím minul zrádné útesy a nehostinné pobřeží vůbec nepokládal za místo vhodné k vylodění a osídlení. Rozhodně nemohl ani tušit, jaké město se o šest a půl století bude na malém kousku Afriky rozprostírat. Vždyť trvalo dalších 164 let, než se v oblasti dnešního Kapského Města usadili první holandští osadníci.  Určitě se vydejte na moře a podívejte se na město pohledem námořníka.

Vinařský kraj v Kapsku je malebný i díky specifické architektuře.

Vinařský kraj v Kapsku je malebný i díky specifické architektuře.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Stopy Holanďanů na každém rohu

Holanďané bezesporu určili ráz a charakter nejen Kapského Města, ale i celého kraje, který se dnes nazývá Kapsko. Neplatí to jen o nezaměnitelné architektuře, ale i o otevřené mysli, kterou jsou Holanďané známí. Kapsko je velmi kosmopolitní a především mladí lidé tu nemají žádné rasové a náboženské předsudky. Současná vláda sice komplikuje lidem život svými zákony a předpisy, které nařizují poměrná zastoupení černochů ve státních úřadech, vedení firem apod., ale právě v Kapsku se lidé snaží naplnit nové pořádky citlivě. V posledních volbách dokonce volila černošská většina velmi často bělošské kandidáty do zastupitelstva. Na atmosféře v Kapsku jsou takové „drobnosti“ velmi znát.

Máte mít strach?

Restaurace, bary a kluby jsou soustředěné nejen na vyhlášené Long Street, ale i v přístavním V&A Waterfront a nákupním centru Canal Walk. Kdo si chce večer a v noci užívat rušného nočního života, je na správném místě. Na Long Street je třeba obávat se kapsářů, ale díky velké snaze vedení města je kriminalita postupně vytlačována ven z města a noční město není o nic méně bezpečné než některé divočejší evropské metropole.

Záliv Hout Bay, nedaleko Kapského města není vyhlášený pouze kolonií tuleňů, ale mořskými dary dodávanými na trh místními rybáři.

Záliv Hout Bay nedaleko Kapského Města není vyhlášený pouze kolonií tuleňů, ale i mořskými dary dodávanými na trh místními rybáři.

FOTO: Glenn Käsner

Nejpohodovější město Afriky

Úroveň restaurací a gastronomie v Jihoafrické republice, a hlavně v Kapském Městě a okolí je záviděníhodná. Tady se jí opravdu skvěle, zdravě a za velmi slušné ceny. Není se čemu divit, kvalita surovin je vynikající – vyhlášené hovězí maso, mořské plody, ovoce a zelenina z dobře vedených farem, to se to kuchařům vaří. Kvalitní gastronomie má ve městě dlouhou tradici a je to znát na každém kroku.

Kapské Město se stává pravidelně zastávkou koncertních turné světových hvězd jak populární, tak vážné hudby, a tak se dá návštěva města spojit i s velkým kulturním zážitkem.

Barevné štíty domů ve čtvrti Bo Kaap lákají pozornost fotografů z celého světa.

Barevné štíty domů ve čtvrti Bo Kaap lákají pozornost fotografů z celého světa.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na Kapsko ale měla silný vliv i komunita malajských a indických dělníků, britských kolonistů a různých černošských národů. Kapsko je díky tomu velmi zajímavou oblastí.

Při každé bouři se nad Stolovou horou odehrává světelná show plná blesků. Lovci blesků proto Stolovou horu přímo milují.

FOTO: Glenn Käsner

Nejslavnější africká hora po Kilimandžáru

Symbolem Kapského Města je Stolová hora a rozhodně stojí za to ji navštívit. Tyčí se neuvěřitelných 919 metrů nad mořem a při dobrém počasí si můžete užít nádherné výhledy nejen na Kapské Město, ale i na okolní pohoří. Na horu se můžete dostat lanovkou, cesta dlouhá 1244 metrů trvá pouhých sedm minut.

Nahoře pak vedou cesty k devíti vyhlídkovým plošinám, které vám nabídnou výhled na město, přístav a zátoku až k horám Bolandu a na Atlantik s malým ostrůvkem Robben Island, kde byl určitý čas vězněn Nelson Mandela. Když je silný vítr, lanovka nejezdí, a také když je hora zahalena v mlze, nemá smysl nahoru jet. Počasí je tak nevyzpytatelné, že je dobré mít během pobytu v Kapském Městě několik rezervních volných chvil, ve kterých můžete na Stolovou horu vyrazit.

Nádherná přírodní pláž na mysu Dobré naděje.

Nádherná přírodní pláž na mysu Dobré naděje.

FOTO: archiv autora

Dejte Kapskému Městu čas

Na návštěvu Kapského Města si určitě nechejte alespoň čtyři dny, jinak budete mít pocit, že jste rozhodně nestihli vidět všechno, co se tu vidět dá. Celý Kapský poloostrov je totiž velmi zajímavý. Mys Dobré naděje, Cape Point, vinařský kraj s městečky Franschhoek a Stellenbosch a další místa stojí za návštěvu.

Pokud se chystáte do Jihoafrické republiky poprvé, měli byste vstoupit právě jižní branou. Tady ukazuje Afrika svou laskavější tvář, tady můžete nahlédnout za oponu. Zbavíte se mnoha předsudků a můžete se pak mnohem snáze pustit do dalších afrických dobrodružství.

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Srí Lanka – východní pobřeží

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Termín: 21. 5., 18. 6. a 1. 9.

Cena: 45 750 Kč

Více informací o zájezdu

SRÍ LANKA LÉTO  2015

KOUZLO VÝCHODNÍCH PLÁŽÍ

Nebojte se na Srí Lanku v létě. Na východním pobřeží je nejhezčí počasí z celého roku!

Připravili jsme pro Vás výpravu za nádhernou Passikudah na východě ostrova Srí Lanka, která bez diskuse patří k nejkrásnějším v Indickém oceánu. Cesta napříč ostrovem pak – za doprovodu zkušeného pracovníka CK, který program připravoval – povede těmi nejzásadnějšími lokalitami, bez jejichž návštěvy by nikdy nebyla cesta na Srí Lanku kompletní.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 22. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 15. 3. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.