Království Ašantů a Dahome

Guinejský záliv patří k největším zálivům světa a ústí do něj tři velké africké řeky: Niger, Volta a Kongo. Západoafrické země u Guinejského zálivu mají za sebou dramatickou minulost. Po staletí tu dominovala království Ašantů a království Dahome (která se zdatně na obchodu s otroky podílela a evropským otrokářům „zboží" dodávala). Nakonec se i ona dostala do koloniálního područí, stejně jako celá Afrika, s výjimkou Etiopie (a také Libérie, která vznikla díky osvobozeným otrokům).

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Země vzniklé podle pravítka koloniálního úředníka

Jednotlivé úseky pobřeží Guinejského zálivu a k nim přilehlé vnitrozemské partie dostaly nové územní názvy poté, co si je evropské koloniální mocnosti rozparcelovaly jako koláč: Pobřeží slonoviny, Otročí pobřeží a Zlatonosné pobřeží. Pobřeží slonoviny si tento název ponechalo i po získání nezávislosti. Na místě bývalého převážně francouzského Otročího pobřeží se dnes nacházejí státy Togo a Benin.

Co se v mládí naučíš....Ghana

Co se v mládí naučíš... Ghana

FOTO: CK Marco Polo International

 Zlatonosné pobřeží = dnešní Ghana

Na místě bývalé britské kolonie Zlatonosné pobřeží leží dnešní Ghana. Název převzala po stejnojmenné Velké africké říši, která existovala od 4. století na části území dnešního státu Mali, protože část obyvatel migrovala po zániku říše do míst dnešní Ghany. Ghana se v roce 1957 stala prvním státem v Africe, který se zbavil koloniální nadvlády.

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ashanti. Ghana

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ašanti. Ghana

FOTO: CK Marco Polo International

Britové byli nad síly království Ašantů

Mezi 17. a začátkem 19. století vybudovali Ašanti, historicky nejvýznamnější a nejpočetnější etnikum v Ghaně, mocný feudální stát Ašantskou říši, která velmi dlouho odolávala evropským kolonizačním snahám. Nakonec i ona podlehla. Ašantská společnost byla velice militaristická – jen proti druhému nejvýznamnějšímu etniku Fantů svedli Ašanti deset válek.

Do rivality mezi Ašanty a Fanty vstoupili zásadním způsobem Britové, kterým se nakonec podařilo roku 1901 začlenit Ašantsko do britské korunní kolonie Zlaté (Zlatonosné) pobřeží. Tato kolonie existovala již od roku 1874, kdy Britům podlehla Fantská konfederace.

Cestou z Akkry, hlavního města Ghany, k pobřežním pevnostem jsme si prohlédli jeden z „posubanů", jak se říká podivuhodným svatyním tradičních vojenských jednotek zvaných Asafo, tvořených muži pobřežního etnika Fantů, kteří se v posubanech duševně připravovali na boj.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Každý tu chtěl mít pevnost

Na ghanském pobřeží leží unikátní řetěz pevností, které byly vybudovány řadou evropských koloniálních mocností (Portugalsko, Británie, Dánsko, Holandsko, Francie, Německo a Švédsko), většinou v 17. století. Jako celek (11 pevností) byly zapsány na seznam Světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kdysi jich bylo skoro 40.

Původně vznikly jako obchodní stanice pro úschovu zboží, se kterým se obchodovalo – zlato, slonovina a koření. Během otrokářské éry se však změnily na vězení a „čekárnu“ otroků na odjezd lodí. Otroci zde strávili v otřesných podmínkách někdy i týdny až měsíce (s vypáleným cejchem a spoutaní v okovech). Když loď, která je měla odvézt za oceán, konečně dorazila – prošli „branou bez návratu“.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejznámějšími z těchto pevností jsou dvě. Cape Coast vybudovali Švédové v roce 1653.

Pobřežní černošská království bohatla na obchodě s otroky

Druhá je nejstarší a největší evropská památka v Ghaně, Portugalci v roce 1482 postavená pevnost Elmina. Je na ni při příjezdu podél moře půvabný pohled, jako by v sobě kdysi neskrývala tolik prožité bolesti.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Následky obchodu s otroky, který trval celkem 300 let, byly pro tropickou Afriku strašné. Afrika přišla o své největší bohatství, o své lidi. Mezi 16. a 19. stoletím ztratila neproduktivnější vrstvu společnosti, zůstali v ní jen slabí a staří lidé. Ti nejsilnější a nejzdatnější byli odvezeni. Zanikly celé kmeny a etnika. Africké národy zaplatily nejtěžší daň evropské touze po expanzi, moci a bohatství. Jestliže Amerika a Evropa dosáhly právě v těchto staletích tak vysokého technického a civilizačního pokroku, mají na tom velkou zásluhu a podíl Afričané. Nezapomínejme na to.

Přečtěte si další zajímavé články od cestovatelky Dany Trávníčkové
Tržiště v Kumasi. Ghana

Tržiště v Kumasi. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

Kumasi

Hlavním městem velikého a mocného Ašantského království bylo Kumasi. Dnes je to město proslulé výrobou ghanských tkanin zvaných kente. To je ručně tkaná barevná látka (tká se do pruhů a ty se pak sešívají), která se používá při slavnostních příležitostech. Vzory jsou tradiční a každý je pojmenovaný.

Ručně tkaná a barvená látka Kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kente má také variantu s černým potiskem pomocí razítek – a také vzory černého potisku jsou tradičně dané.

Některé způsoby zpracování Kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

FOTO: Dana Trávníčková

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

V Kumasi mají ohromné autobusové, resp. mikrobusové nádraží, které přechází do jednoho z největších trhů pod širým nebem v západní Africe. Ruch, který na obou místech panuje, je neuvěřitelný a davy lidí, na které našinec s nadšením kouká, nekonečné.

Má smysl se do Ghany vydat?

Do Ghany se vydá ročně jen pár desítek Čechů. Není to jednoduchá destinace, ale má své autentické kouzlo. Kdo chce vidět západní Afriku v její originální podobě, měl by o Ghaně uvažovat. Její dnešní podoba nemusí  mít dlouhé trvání.

 

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

 Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.
 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 8. 3. a 21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA – PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 8. 3. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.