Ticho oznamuje období dešťů

Když jsem poprvé přijel do národní rezervace Masai Mara, byl konec dubna. Bylo větší sucho než jiné roky a při pohledu do krajiny dominovala červená a světlehnědá barva. Šmouhy zelené byly jenom kolem potoků. Večer jsme seděli u ohně a popíjeli gin s tonikem. Bylo zvláštní ticho. To v Africe nebývá často. Kdykoli se soustředěně zaposloucháte, vždycky uslyšíte nějaké zvuky. Vítr, který se prohání suchou trávou. Cvrlikání nějakého hmyzu. Křik nočních ptáků. Vzdálený řev predátorů. Úplné ticho je vzácností. Ten večer takové ticho bylo. I můj průvodce Masaj Stanley byl zahloubaný do sebe. Obloha bez mráčku plná hvězd.

Večerní Masai Mara

Večerní Masai Mara

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

„Za pár dnů bude pršet,“ probral se Stanley. „Přijeď za dva měsíce a uvidíš úplně jinou krajinu. Před pár lety jsem prováděl jednoho slavného britského malíře a ten sem jezdil pravidelně každé dva měsíce a fotil. Že prý pak podle toho bude malovat obrazy. Říkal, že mu to připadá jako veliké plátno, které je na začátku prázdné a nažloutlé a postupně se barví do června, aby se pak přemalovalo zelenou. Pak přijdou pakoně a zebry a zelená se zatemní do hněda. Nakonec se zase plátno po odchodu pakoňů úplně setře do nažloutlé, aby bylo připraveno pro další malování. Teď se plátno setřelo, jako by z něho zmizel život.“

„A proč to ticho?“ zeptal jsem se. „Všichni pocítili, že přijde déšť. Zalezli a nabírají sílu.“ Druhý den Stanley úplně rezignoval na snahu uvidět predátory a raději mne zavedl k řece Mara. Pozorovali jsme krokodýly a hrochy v celkem nevinné zákrutě řeky. Za dva měsíce tudy budou proudit tisíce pakoňů, zeber a antilop a klidná řeka se změní v jedno z nejdramatičtějších míst východní Afriky.

Masajové přišli na území Masai Mara na konci 18. století.

Masajové přišli na území Masai Mara na konci 18. století.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Masai Mara, země Masajů, i když….

Nebylo to odjakživa země Masajů. Ti na území dnešní rezervace Masai Mara (někdy je mylně používán název „národní park“) dorazili až koncem 18. století (1780). Velmi agresivně a nekompromisně zabrali rozsáhlé území, na kterém už po tisíciletí hospodařil kmen Iraqw (můžete se s ním potkat v Tanzanii, v oblasti Lake Manyara) a po staletí kmen Datoga. Divokou přírodu zaplavila stáda skotu. Začalo hledání soužití Masajů a africké divočiny. Stáda začala vypásat velké plochy a ubylo potravy pro divoká zvířata. Hrozilo, že se savana změní v poušť. Příroda si ale umí občas pomoci sama. V letech 1880 až 1890 byla stáda Masajů několikrát zdecimována morem skotu a velkým suchem. Masajové savanu postupně opustili a obsadili území kolem velkých měst, především kolem Nairobi. Trvalo dalších 30 let, než se území Masai Mara postupně začalo znovu zalidňovat vesnicemi Masajů. Už jich tu ale nikdy nebylo tolik jako před rokem 1880. Masajové se nakonec naučili žít v souladu s okolní divokou přírodou a dnes se asi právem mluví o území Masai Mara a Serengeti jako o území Masajů. Ke konfliktům dochází, to je přirozené, ale základní pravidla jsou nastavena.

Velká migrace je magnetem pro milovníky safari.

Velká migrace zvířat je magnetem pro milovníky safari.

FOTO: archiv autora

Velká migrace

Velká migrace pakoňů a zeber je největším lákadlem rezervace Masai Mara. Běžná představa o velké migraci předpokládá, že statisíce pakoňů se jednoho dne seberou, dají se do pohybu a pak se jako lavina valí přes řeku Mara. Pravda je trochu jiná. Pakoně jsou v pohybu prakticky celý rok. Krátké přestávky jsou dány potřebou porodit a nechat alespoň trochu zesílit čerstvě narozená mláďata, aby se mohla vydat na další cestu. Když víte kam, můžete se za stády vydat kdykoli. Samozřejmě že překonávání řeky Mara je obrovské přírodní divadlo a zážitek na celý život, ale i na jiných místech je setkání s obrovským stádem šokující.

Pakoně všude, kam oko dohlédne.

Pakoně jsou všude, kam oko dohlédne.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Před pár lety jsem byl s malou skupinkou klientů v kempu Kusini na jihu Serengeti. Byla polovina května, těsně po deštích. Terénní vozy měly co dělat, aby projely rozbahněnými cestami, a měl jsem trochu strach, že naše safari bude nemastné neslané. V Kusini spíte ve stanech. Luxusních, skvěle vybavených, ale pořád jsou to jen stany. Divoká příroda je od vás oddělena jen několika milimetry tkaniny. V noci mne probudil déšť. Když jsem se ale pořádně zaposlouchal, přišlo mi divné, že kapky nedopadají na střechu stanu, ale slyším je, jak dopadají na trávu v okolí stanu. Vylezl jsem z postele, vzal baterku a šel se podívat ven. Nepršelo. Okolo našich stanů pobíhalo několik set pakoňů. Jejich kopýtka dupající trávu vydávala zvuk podobný dešti. Tam, kde večer nebylo po zvěři ani památky, bylo najednou tolik zvířat, že z toho šla hlava kolem. Zalezl jsem do postele, ale už jsem neusnul. Až do rozbřesku jsem poslouchal, jak „kapky dopadají na trávník“.

Poraďte se se svou cestovní kanceláří a zjistěte, kde jsou právě velká stáda. A když vám nebude cestovní kancelář schopna odpovědět, jděte raději tam, kde odpověď znají. Vyplatí se chvíli hledat a zažít safari v Keni nebo v Tanzanii v té nejlepší podobě.

Přečtěte si další informace o velké migraci.

 

Buvolec topi je dominantní antilopou po odchodu velkých stád.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Má smysl se vydat do Masai Mara, když tam nejsou velká stáda?

Určitě. Velká stáda zůstávají v Masai Mara tři, někdy čtyři měsíce, ale i po zbytek roku je v rezervaci hodně zvěře. V období velké migrace nemůžete v klidu sledovat buvolce, žirafy, antilopy losí a další velmi výrazné obyvatele rezervace. Na to musíte mít prostor a klid. Navíc je dost velká komunita pakoňů a zeber, které nemigrují, riskují, že nebudou mít dostatek obživy pro sebe a pro své mladé, ale zůstávají. Takže to neznamená, že byste neviděli pakoně a zebry, když velká stáda opustí Masai Maru. V rezervaci zůstalo velké množství predátorů a ubylo jim potravy. Musí být mnohem aktivnější a jejich mláďata pomalu dorůstají a učí se lovit. O zajímavé situace tedy není nouze. Určitě se nebojte do Masai Mara vydat, je to království safari v Keni.

Predátoři většinou učí lovit své potomky na konci velké migrace nebo těsně po odchodu velkých stád.

Predátoři většinou učí lovit své potomky na konci velké migrace nebo těsně po odchodu velkých stád.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na co si dát při plánování cesty do národní rezervace Masai Mara pozor

Na trhu najdete mnoho nabídek poznávacích zájezdů na safari v Masai Mara. Některé ovšem ve skutečnosti nejsou nabídkou na safari v národní rezervaci. V okolí rezervace vzniklo v posledních letech několik projektů, které využívají toho, že park není oplocený a divoká zvěř migruje i mimo hranice parku. Tyto projekty nabízejí většinou velmi dobré podmínky pro výjezdy na safari ve svém okolí a nabízejí dokonce pěší safari, které je uvnitř parku složité. Není tedy žádná hanba nabízet ubytování v těchto lodžích.

Krokodýli jsou opravdoví vládci řeky Mara.

Krokodýli jsou opravdoví vládci řeky Mara.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Problém ovšem je, že pokud chcete z těchto lodží vjet do národní rezervace Masai Mara, musíte se registrovat u vjezdu do rezervace a musíte uhradit vstupní poplatek (ten je 115 USD na osobu a den – k 1. 1. 2014). Některé cestovní kanceláře se tváří, že máte návštěvu rezervace v ceně, ale ve skutečnosti v ceně není. Když oproti tomu máte zajištěné bydlení uvnitř rezervace a máte v ceně i vstupní poplatek, je logické, že cena musí být vyšší alespoň o oněch 115 USD na den. Až budete vybírat, jak a s kým jet do Masai Mara, ptejte se, ptejte se, ptejte se. Získejte co nejvíce konkrétních informací, a pak se teprve rozhodujte, který poznávací zájezd na safari v Keni si vyberete.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Panenská příroda Dračích hor.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 8. 3. a 21. 6. 2015

Cena: 85 550 Kč za 19 nocí

.Více o zájezdu

VELKÝ OKRUH JIHOAFRICKOU REPUBLIKOU

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede mimo jiné k Blyde River Canyon, do věhlasného Krugerova národního parku, do maličkatého království jménem Svazijsko, do známé rezervace Hluhluwe, na dovolenkové pobřeží Indického oceánu, projedete majestátní Dračí hory, zastavíte se na divokém pobřeží Wild Coast, nevynecháte romantickou Garden Route a nakonec vás čeká jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulsující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. a 21. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

BOTSWANA - PRAVÉ SAFARI

s českým průvodcem! 

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 8. 3. 2015 a pak každý týden

Cena: 36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
Resort Zelené údolí, Úžice

Resort Zelené údolí, Úžice

FOTO: Turoň

 Připravujeme další oblíbenou cestovatelsko-gastronomickou besedu s cestovatelem Janem Papežem.

V PÁTEK 6. 3. 2015

balíme kufry a letíme směr -> karneval v Brazílii.
Čeká vás bohatý program a vynikající pětichodové degustační menu připravené našimi kuchaři pod vedením šéfkuchaře Jana Folka.

Více informací o akci zde