Jako vždy jde hlavně o peníze

Nám v Evropě to ještě vůbec nedochází, ale ve světě probíhá velmi tvrdý a nesmlouvavý boj o půdu. To není žádný mýtus, ale realita dne. To, že se o ní nepíše, protože i seriózní média dávají stále častěji přednost bulvárnějším tématům, neznamená, že problém neexistuje. Mnohé africké vlády zvolily tu nejjednodušší cestu – pronájem nejúrodnější půdy zahraničním společnostem. Etiopská vláda se rozhodla v roce 2011 pronajmout úrodnou půdu v regionu Dolní Omo společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Koreje. Místo tradičních plodin se na nejúrodnější půdě v údolí objevily plodiny pro biopaliva a plodiny kótované na potravinové burze. Kukuřice, bavlna, palmy na olej, dávivec (jatropha). Průmyslový způsob hospodaření vyžaduje velká pole.  Velké stroje se svými drapáky zarývají do půdy po staletí obdělávané primitivními motykami. Vzniku velkých polí bránily a brání vesnice kmenů žijících v povodí řeky Omo. Jsou bez šance. Stále častěji dochází k násilnému přesídlování.

Řeka Omo, Etiopie

Řeka Omo, Etiopie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vláda klidně použije armádu

Armáda hlídá pronajatá pole a novostavby v jejich okolí. Dokonce armáda řídí přesídlování. Tichá likvidace starodávných kmenů pokračuje. V několika vesnicích vyhořely sklady s obilím, byly zničeny pastviny pro dobytek. Vesničané jsou cíleně připravováni o obživu, aby vyhladovělí souhlasili s přesunem a se závislostí na vládní pomoci. Kdo se postaví na odpor, je zbit nebo uvržen do vězení.  Pro přesun jsou určena pravidla, která brání v pokračování rodových tradic.

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Mursi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora

Kmeny kolem řeky Omo nejsou žádní beránci

Středověk nesvědčil romantickým duším. A jednou nohou ve středověku stojí všechny kmeny v povodí řeky Omo. Nemají nijak růžové vzájemné vztahy. Je to logické. Řadu století si vzájemně konkurovaly v omezeném prostoru. Loupily si dobytek, unášely si ženy, zabíjely si bojovníky. Dosáhnout jednoty při jednání s vládou je velmi složité. Vláda si je velmi dobře vědoma, že takové jednoty může dosáhnout pouze někdo zvenku, někdo, kdo se rozhodne bojovat za zájmy starých národů. Jenže působit v regionu mohou jen společnosti a organizace s platnou licencí. Jakmile se někdo pokusí o sjednocování hlasu v údolí řeky Omo, ihned o licenci přijde. Je tak velmi cílevědomě narušena diskuse a potírán nesouhlas s jednáním vlády. „Lidé žijí ve strachu, bojí se vlády,“ potvrzuje domorodec z kmene Omo.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když je ústava jen cár papíru

Přestože ve většině ústav mají domorodé národy práva na určitou vlastní správu svých území a mají zaručené právo vyjadřovat se k věcem, které vážně zasáhnou do jejich života, praxe je úplně jiná. Domorodé národy jsou většinou národy bez veřejného hlasu. Opakuje se to všude na světě. Někdy se zdá, že to snad musí učit na školách pro státní úředníky. Vlády využijí pokaždé toho, že většina domorodých národů nemá přístup k médiím, má vysokou míru negramotnosti, nerozumí složitým právním předpisům a jejich zástupci nejsou schopni cestovat do vzdálených míst, kde se jejich záležitosti projednávají. Etiopská vláda jedná s kmeny v povodí řeky Omo naprosto stejně.

Kmen Hamar, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Hamar, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé informace o Etiopii.

 

Démon jménem GIBE

Vláda naplánovala do údolní oblasti řeky Omo přehradní nádrž Gibe III. Stavební práce na přehradní hrázi spustila italská firma Saini Construttori na konci roku 2006. Zlý démon, který uzamkne údolí a umožní jeho zatopení, se začal klubat ze země. Dnes je hotová téměř třetina hráze. Vládě ale došly peníze. Své peníze nabídla Čína a Světová banka slíbila peníze na přenosovou síť. Nikdo z investorů nezkoumal dopady na život kmenů v povodí řeky. Vláda požádala o pomoc i italskou vládu, ale italská média velmi otevřeně kritizovala celý projekt a nakonec k dohodě nedošlo. Křehké soužití místních kmenů s okolní přírodou je narušeno. Nejistota vyvolává emoce a emoce vyvolávají konflikty.

Kmen Surmi, povodí řeky Omo, Etiopie

Kmen Surmi, povodí řeky Omo, Etiopie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Život v harmonii s přírodou

Původní kmeny žijící v povodí řeky Omo si během staletí vytvořily ojedinělý systém sociálně-ekonomicko-ekologických postupů, které respektují složité podmínky regionu a zajišťují zároveň živobytí pro příslušníky kmene.  Tyto postupy počítají s každoročními záplavami, které obohatí pole novými živinami. Díky nové půdě mohou kmeny vypěstovat dostatek čiroku, kukuřice a fazolí. Systém počítá i s přesunem stád v období záplav na jiná území, kde se v tu dobu dá najít kvalitní pastva. Skot, ovce a kozy jsou pro kmeny životně důležité pro produkci krve, mléka, masa a kůží. Dobytek je zároveň velmi dobrým platidlem a často je používán i jako věno při uzavírání sňatků. Kmeny jako Bodi, Daasanach, Kara, Kwegu, Mursi a Nyangatom dokázaly najít způsob, jak v tomto složitém a náročném prostředí přežít. Nyní je ale ohrožuje tzv. „velká politika“, která vůbec nehledí na jejich zájmy.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Lelibela, Etiopie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 8. 3. 2014

Cena: 69 990 Kč za 7 dnů

Více o zájezdu

SEVERNÍ ETIOPIE: historická cesta

Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané z jednoho kusu skály v Lalibele nebo stély v Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil, která je neustále rozpálena a připomíná měsíční krajinu, magické a monumentální údolí Rift Valley, které je možné pozorovat i z vesmíru, nebo i nádherné vrcholky hor Simien Mountains, budete jinde na světě jen těžko hledat.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 8. 3. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – asi 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených „long houses“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 8. 3. 2015 a pak každý týden

Cena:  36 000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
Resort Zelené údolí, Úžice

Resort Zelené údolí, Úžice

FOTO: Turoň

 Připravujeme další oblíbenou cestovatelsko-gastronomickou besedu s cestovatelem Janem Papežem.

V PÁTEK 6. 3. 2015

balíme kufry a letíme směr -> karneval v Brazílii.
Čeká vás bohatý program a vynikající pětichodové degustační menu, připravené našimi kuchaři pod vedením šéfkuchaře Jana Folka.

Více informací o akci zde