Malawi je země malá rozlohou, ale velká svojí duší

Malawi je jednou z nejmenších zemí na jihu Afriky. Se svými 118 000 km² je velká jako Kuba nebo chcete-li 1,5x větší než Česká republika. Od severu k jihu má více než 900 km a dvě třetiny této délky tvoří pobřeží jezera Malawi. Teritoriálně se dá celá země rozdělit na tři oblasti – severní, střední a jižní. Každá oblast se liší nejen krajinou, ale i původem obyvatel a kulturou. Díky této rozmanitosti můžete v každém ze tří regionů zažít velmi odlišné věci.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

FOTO: archiv autora

Nebojte se půjčit si auto

Klidně můžete sednout za volant a řídit sami. Ušetříte a zažijete pocit objevitele. Občas asi zabloudíte, ale to je v Africe normální a stává se to i místním. V Malawi se nemusíte bát. Malawijci totiž patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy a slovo kriminalita téměř neznají. Už vstup do země je zážitkem, zvláště při překročení pozemní hranice ze Zambie či Mosambiku. Náhle se vše rozsvítí, krajina se zazelená, slunce je zářivější. Jednoduše zapůsobí atmosféra a nálada Malawi, a to doslova pár metrů za hraničním přechodem. Ale do Malawi můžete samozřejmě přiletět, nemusíte přejíždět sousední země.

Malawi je země usměvavých lidí.

Malawi je země usměvavých lidí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jak dlouho tu ještě zůstane ta starodávná atmosféra?

Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinatých pláních i horských svazích, často zahalených do mlhy a oparu. Najdete zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Rozmanitost přírody zve ke trekům, pěšímu safari či vyjížďkám na horských kolech. Už je tu zázemí, které potřebujete pro pohodlnou dovolenou, ale pořád tu ještě je atmosféra vzájemného objevování. Turista není jen kasička, ze které je potřeba něco vytáhnout, popřípadě vytřást jako z prasátka. Turista je ještě pořád návštěvník, host, co přináší novinky a je zvědavý, jak to tu vlastně chodí. Myslím, že tak pět šest let všechno tohle krásné napětí zmizí. Komerce zvítězí, jako skoro všude na světě.

Malawi.Čajové plantáže.

Malawi.Čajové plantáže.

FOTO: archiv autora

Africká Srí Lanka na jihu Malawi

Napadne vás, že je tu opravdu hluboká britská stopa, když se ocitnete uprostřed čajových plantáží v pohoří Mulanje. Obrázky jako vystřižené ze Srí Lanky a přesazené do afrických hor. Sytá zeleň čajových lístků. Řádkování čajových keřů, načesaných jako trvalá anglické dámy ve středním věku, která jde do opery. Ani vlásek není mimo plán. Eukalyptové a kaučukovníkové stromy vrhající stín. Zvláštní ticho, rušené jen zpěvem ptáků.  Už chybí jen tamilské sběračky s koši na zádech a pestrobarevné šaty a šátky.

Západy slunce v pohoří Mulanje.

Západy slunce v pohoří Mulanje

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tři až pět dnů v pohoří Mulanje (Mulanje Mountain) nadchne každého milovníka hor. Nad pohořím Mulanje se tyčí i nejvyšší hora Malawi Sapitwa, která má pro návštěvníky až překvapivých 3002 m n. m. Pohoří je nesmírně zajímavé pro vyznavače pěší turistiky, má kouzelné skalnaté masivy, zelená údolí a úchvatné výhledy. Můžete vyrazit na trek i na náhorní plošinu Zomba, obklopenou stolovými horami. Jméno Zomba nese i staré historické město. Nikdo z místních vám nedokáže říci, zda se náhorní planina jmenuje po starém městě, nebo naopak.

Jezero Malawi (Nyasa)

Jezero Malawi (Nyasa)

FOTO: archiv CK Marco Polo

Centrální a severní Malawi se klaní jezeru Nyasa

Jezero Malawi (zvané také Nyasa) si určitě respekt zaslouží. Pokud bychom jezero Malawi přenesli do Čech, museli bychom se vzdát více než třetiny svého území, a navíc bychom museli tvar jezera hodně upravit. Jeho plocha je téměř 30 000 km2.  Díky tomu, že je dlouhé 365 mil (570 km) a v nejširším bodě široké 52 mil (80 km), by se klidně dalo nazývat  „Kalendářové jezero“. Od místních lidí se takového názvu nikdy nedočkáte. Pro ně je to Nyasa (Ňasa), popř. Malawi.  Když před 150 lety objevil jezero pro Evropany dr. David Livingstone, a pídil se po názvu jezera, dostával neustále stejnou odpověď: „Nyasa, Nyasa, Nyasa.“  Ve svahilštině slovo Nyasa znamená jezero, a tak s největší pravděpodobností zůstalo pravé jméno jezera nesděleno. Dr. Livingstone jej nazval Ňasa, a to jezeru zůstalo téměř 100 let. Území okolo jezera pak bylo nazýváno Ňasko. Teprve se vznikem samostatného nezávislého státu v roce 1964 získalo jezero i stát název Malawi. Malawi znamená paprsek světla.

Rybářské vesnice na pobřeží jezera Malawi jsou stále ještě velmi autentické a turisty málo navštěvované.

Rybářské vesnice na pobřeží jezera Malawi jsou stále ještě velmi autentické a turisty málo navštěvované.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vstupní brána do země

Díky hlavnímu městu Lilongwe je centrální část Malawi vstupní branou do země. Celá centrální část se nachází na náhorní planině ve výšce kolem 1200 m n. m. a díky tomu má velmi příjemné klima. Dobré zásoby kvalitní vody v mnoha jezerech a řekách umožňují zemědělskou produkci na vysoké úrovni. Pracovitost místních komunit zaslouží respekt.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

FOTO: archiv autora

Stačí si vzít auto a za hodinu a půl jste u jezera. V zálivu Senga je spousta hotýlků a lodží s výhledem na pláže a zalesněné kopce. Pláže pokračují i severně od zálivu Senga přes historické městečko Nkhotakota známé z dob obchodů s otroky až po Dwangwa, pobřežní centrum pěstování cukrové třtiny. Celý tento úsek pobřeží jezera Malawi evokuje svojí velmi zajímavou krajinou a svým vzhledem spíše některá asijská přímořská pobřeží.

Jezero Malawi (Nyasa). Pumalani Lodge.

Jezero Malawi (Nyasa). Pumalani Lodge.

FOTO: Wilderness Safari

Čím více na sever, tím méně turistů

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Nejméně zalidněná část země je doposud velmi nedoceněnou destinací, nevybroušeným diamantem jižní Afriky. Dramatické pobřeží jezera Malawi s velikými balvany připomínající Seychely. Pohoří Viphya s čajovými plantážemi, drobnými říčkami a vodopády.

Mumbo Island Camp

Mumbo Island Camp

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vezměte své puberťáky a protáhněte je Malawi

Do Malawi není úplně jednoduché cestování, protože z Evropy není do Lilongwe žádný přímý spoj. Proto je vhodné kombinovat návštěvu Malawi s návštěvou Keni, Etiopie nebo Jihoafrické republiky. V každém případě je ale Malawi destinací vhodnou i pro dobrodružnou rodinnou dovolenou a destinací, která bude hrát v budoucnu stále větší roli. Kdo chce zažít Malawi v dnešní velmi autentické podobě, neměl by s návštěvou příliš otálet.

Sloni jsou v Malawi vzácnější, než např. v Zambii nebo Zimbabwe. Přesto jsou hlavním lákadlem safari v národních parcích na jihu země.

Sloni jsou v Malawi vzácnější než např. v Zambii nebo Zimbabwe. Přesto jsou hlavním lákadlem safari v národních parcích na jihu země.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 


FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu

HOANIB SKELETON COAST CAMP

NAMIBIE

Tento úchvatný kemp leží v jedné z nejodlehlejších oblastí Kaokveldu – země hor, rozlehlých plání a vyprahlých koryt, kde se nachází neuvěřitelné množství volně žijící zvěře.

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21. 6. 2015

Cena: 59 990 za 6 nocí

Více informací o zájezdu


JAPONSKO - TOKIO + KYOTO

S českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu, a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa, v prastarém Nikko a Kyotu.

Tento týdenní program je vhodný pro ty, kteří touží poznat a nasát atmosféru současného i toho historického, tradičního a okouzlujícího Japonska a nemohou věnovat více času pro hlubší poznání této země, která se vzpírá a doslova si užívá toho, že poznat a pochopit Japonsko je nesmírně složité. S vaším průvodcem, který mnoho let do Japonska pravidelně cestuje, se o to, po vzoru Japonců, tvrdohlavě pokusíte.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín:  8. 3. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – asi 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „long housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 14. 3. 2015 a pak každý týden

Cena:  36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  8. 3. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE