Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

FOTO: archiv autora

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

FOTO: archiv autora

Z Evropanů tu byl patrně první Bartolomeo Diaz

Byl to obvyklý rituál. Portugalský mořeplavec doplul k doposud neobjevené zemi. Naložil na malou loďku několik námořníků, několik lopat a žulový kříž, kterých měl pro takové případy v podpalubí několik, a vyrazil k pevnině. Zatímco část námořníků se rozhlížela po okolí, jiní stavěli kříž na dobře viditelné místo. Jakmile byl kříž vztyčen a pevně usazen, mořeplavec se pokřižoval a sdělil celému světu, že od této chvíle je celá země široko daleko od žulového kříže pod ochranou portugalské koruny a papeže v Římě. Bylo tak nějak celkem jedno, zda někdo z domácích toto prohlášení slyšel, bylo podstatné, že to bylo řečeno a že tu byl onen žulový kříž.

Kříž u severního pobřeží Namibie nechal postavit Bartolomeo Diaz. Legenda říká, že jakmile se kříž ocitl v zemi, změnilo se nádherné počasí ve velikou a prudkou bouři. Bartolomeo prý vetkl kříž přesně do brány do pekla. Od té doby se ďábel mstil na námořnících proplouvajících okolo a mnoho z nich za troufalost Bartolomea Diaze zaplatilo životem.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park

V roce 1971 vznikl národní park Skeleton Coast National Park. Bylo mu určeno území o rozloze téměř 17 000 km², rozloha Jihočeského kraje doplněného o Vysočinu. Na první pohled se může zdát, že je to jen taková hra. Chrání se tu nehostinná krajina, která sama o sobě nahání každému hrůzu. Krajina plná skal a písku a neobydlená. Jenže pravda je trochu jiná. Návštěvníky velmi často překvapí, jak husté mlhy se válejí na pobřeží a v roklinách a jak chladné větry se mohou valit z Atlantiku. A ještě víc jsou návštěvníci překvapeni množstvím divokých zvířat, která mohou potkat. Ale to je omyl, zvířat je tu celá řada.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Chladné vody si oblíbili lachtani. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na jih jedině s terénním vozem a na sever ani s ním, jen letadlem

Park je rozdělený na dvě sekce. Jižní sekce je přístupná jen terénním vozem, jiným vám nedovolí na území parku vjet. Zároveň je nutné mít svou vlastní zásobu pohonných hmot, pitné vody a jídla. Kdo není připraven, musí prokázat, že má zajištěné ubytování. Jsou to logické požadavky, vjíždíte na rozsáhlé území, kde se jen těžko dovoláte pomoci a kde vás může překvapit navátý písek na cestě, prasklá pneumatika, náhlá nevolnost a další nečekaná překvapení. Autem můžete až k řece Ugab, pak už jen letadlem. Krajina je neprůjezdná i pro terénní vozy.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

FOTO: archiv autora

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hoanib Skeleton Coast Camp

Jihoafrická společnost Wilderness za posledních 15 let překvapila mnohokrát. Svým soustředěním na místa, která zdaleka nezaručují komerční úspěch, svou komunikací s místními komunitami, svou snahou o záchranu nosorožců i svým tlakem na to, aby každý, kdo se pustí do vzdělávání chudých, zaručil, že pro ně zajistí práci v místě, kde žijí. Wilderness rozvíjí další aktivity, které kultivují jih Afriky a tvoří mosty mezi mnoha totálně odlišnými skupinami lidí. Ne vždy to mají lidé z Wilderness jednoduché. Jsou komerčně úspěšní a to se neodpouští. Zvlášť ne v černobílém světě. Ale jako buldozer jedou dál a Hoanib Skeleton Coast Camp je toho důkazem.


Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Skeleton Coast Camp se otevřel v srpnu 2014,  vzniká na území, do kterého téměř nikdo nejezdil. Jeho vznik je velmi úzce spojený se zanedbávanými místními kmeny a vše, co se kolem kempu děje, je velmi citlivě zahrnuto do okolní přírody a do života místní komunity. Jen těžko se popisuje, proč by se sem člověk měl vydat. Je to asi ta zvláštní atmosféra konce světa, kterou je kemp obklopený. Ten zvláštní pocit, že se čas zastavil a že vlastně nevíte, v jakém věku se nacházíte. Jasně, máte kolem sebe moderní a pohodlné zázemí, ale když si odmyslíte terénní vůz, pohodlnou postel, sprchu a záchod a budete se věnovat přírodě, můžete si být jisti, že tak to tu vypadalo i v době, kdy Bartolomeo Diaz prozkoumával námořní cestu kolem Afriky.


Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 


FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu

HOANIB SKELETON COAST CAMP

NAMIBIE

Tento úchvatný kemp leží v jedné z nejodlehlejších oblastí Kaokveldu - země hor, rozlehlých plání a vyprahlých koryt, kde se nachází neuvěřitelné množství volně žijící zvěře.

 

FOTO: archiv autora

 Termín: 21.6. 2015

Cena: 59.990,-- za 6 nocí

Více informací o zájezdu


JAPONSKO - TOKIO + KYOTO

S českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu, a své tradice, historii, tak odlišnou od zbytku světa, v prastarém Nikko a Kyotu.

Tento týdenní program je vhodný pro ty, kteří touží poznat a nasát atmosféru současného i toho historického, tradičního a okouzlujícího Japonska a nemohou věnovat více času pro hlubší poznání této země, která se vzpírá a doslova si užívá toho, že poznat a pochopit Japonsko je nesmírně složité. S vaším průvodcem, který mnoho let do Japonska pravidelně cestuje, se o to, po vzoru Japonců, tvrdohlavě pokusíte.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 8. 3. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín:  8. 3. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – asi 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „long housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 14. 3. 2015 a pak každý týden

Cena:  36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  8.3. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE