Napadlo mne to při východu slunce

Stál jsem to ráno na pěšině před dlouhým obdélníkovým bazénkem a díval se přes vodu na jeden z divů světa. Taj Mahal. Slunce teprve vykukovalo za horizontem a bílý mramor měl nazlátlou barvu ranních paprsků. Byla to moje pátá nebo šestá návštěva a věděl jsem, že ten vzácný okamžik, kdy je kolem mne ticho a nádherná památka jako by patřila pouze mně, nebude trvat dlouho. Zavřel jsem oči, zhluboka se nadechl a pomalu vydechoval. I vzduch, ještě prochladlý nocí, měl v sobě stopu krásy, kterou před chvilkou hltaly oči. Slunce mne pálilo na pravé tváři a dalo jasně najevo, že se ujímá moci. Otevřel jsem oči a znovu je zaostřil na Taj Mahal. V tu chvíli mi došlo, že všechno mohlo být jinak.

Taj Mahal.

Taj Mahal.

FOTO: archiv autora

Příběh jako z reklamy na svatého Valentýna

Byla to láska na první pohled. Princ Khurram (za čas se stane císařem a přijme jméno Shah Jahan) během procházky v zahradě královského paláce pohlédl na krásnou neznámou dívku a zamiloval se. Píše se rok 1607 a princi je necelých 15 let. Dívka, do které se zamiloval, je o rok mladší perská princezna Arjuman Banu Began. Dva krásní lidé, v krásné zahradě, s krásnou budoucností před sebou. Nic nebrání jejich lásce. Časem pojme princ princeznu za ženu a věnuje jí titul Mumtaz Mahal (Klenot paláce). Princ se stává císařem a princezna císařovnou. Žijí spolu šťastně až do okamžiku, kdy císařovna umírá při porodu. Nešťastný milující manžel na její počest nechá postavit nejnádhernější mauzoleum na světě, Taj Mahal.

Taj Mahal.

Taj Mahal.

FOTO: archiv autora

Jenže všechno mohlo být jinak

Začátek 17. století nebyla doba příběhů z růžové knihovny. V roce 1607, kdy se princ s princeznou potkávají, píše Shakespeare tragédii Antonius a Kleopatra. Jak by asi vypadal příběh Taj Mahalu, kdyby jej vzal do ruky slavný dramatik? Základní zápletku by možná nechal stejnou – dva krásní mladí lidé se do sebe zamilují. Ale pak už by přicházelo mnohé ale. Rodiče souhlasí se sňatkem, ale je nezbytné navštívit hvězdopravce a určit nejvhodnější den ke svatbě. A co čert (?) nechtěl, hvězdopravci určují ideální den až za pět let, na rok 1612. Navíc rodiče připraví pro mladého prince ještě několik sňatků, které jsou nezbytné pro zachování míru na hranicích císařství. Dny vhodné pro svatby s dalšími nevěstami jsou v mnohem bližších termínech. A tak princ musí plnit po celou dobu čekání na svou vyvolenou manželské povinnosti se dvěma dalšími ženami.

Taj Mahal. Velké množství vlysů a orientálních dekorací.

Taj Mahal. Velké množství vlysů a orientálních dekorací.

FOTO: archiv autora

Chci být ta první!

Jaká muka asi musí doprovázet každou noc milující Arjumanu, když sama usíná ve své ložnici? Jak dlouhé jí musí připadat roky čekání. Krásná, vzdělaná, ambiciózní perská princezna musí sledovat, jak se její 15letý snoubenec mění z chlapce v muže. Sama s ním smí pouze chodit na procházky a hrát šachy. A ty dvorské drby! Těch legend o jeho mužských schopnostech! A těhotenství dvou manželek a porody jejich dětí! Kolikrát to chtěla vzdát? Nezmění se její láska v tichou skrytou nenávist? A pak to přijde. Skvostná, vskutku královská svatba prosvětlí rok 1612. Obě manželky musí ustoupit do pozadí. Teď jsem tu já a chci být ta první! A skutečně je. Je první! Anebo ne? Jistě, je jasnou favoritkou svého muže, obě další manželky jako by nebyly, jako by neexistovaly. Jenže není první v císařství. Její muž není korunním princem, tím je jeho starší bratr Parviz.

Taj Mahal. Klenba hlavní budovy je vybroušená do kosočtverců.

Taj Mahal. Klenba hlavní budovy je vybroušená do kosočtverců.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jedinou cestou k moci je smrt

Princ Khurram netouží po trůnu. Vždyť je tak pohodlné být druhý. Nemáte žádné povinnosti a můžete se věnovat své milované ženě a jejím dětem.  Arjumana a její děti prince naprosto naplňují. Navíc dětí přibývá. Legendy o mužských schopnostech prince nelhaly a Arjumana rodí s naprostou pravidelností každé dva roky. Hluboko v její duši je ale stále ukryta křivda, nikdy se nezbaví oněch pěti let čekání. Tu křivdu zahojí jen jediné. Když se její choť stane císařem. Nepomáhají intriky, nepomáhají hádky s manželem a tchánem. Nakonec pomůže starý osvědčený jed. Bratr Parviz v roce 1626 umírá. A zanedlouho po něm i císař. Princ Khurram se stává císařem Shah Jahanem a krásná Arjumana císařovnou Muntaz Mahal. Píše se rok 1628.

Taj Mahal. Obdivuhodná je práce s detailem.

Taj Mahal. Obdivuhodná je práce s detailem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kdo vládne?

Jak skvělé bylo být tím druhým. Vládnout císařství zabírá tolik času a tolik energie. Vždyť už nemám ani čas na hrát si s dětmi a být s tebou, lásko. Každý den musí císařovna poslouchat podobné vzdechy svého muže. Jsi císař, musíš vládnout pevnou rukou, slyší císař každý den svou ženu. A když už se nakonec pro něco rozhodne, císařovna to kritizuje, udělala by to jinak. Nakonec to raději udělá podle ní. Na dvoře už se šušká, že zemi vládne Mumtaz Mahal, a ne císař Shah Jahan. Téměř tři roky utahuje císařovna smyčku kolem vladařova sebevědomí, tři roky napíná strunu jeho trpělivosti, tři roky zkouší velikost a hloubku jeho lásky.

Taj Mahal. Výzdoba znázorňuje islámské súry.

Taj Mahal. Výzdoba znázorňuje islámské súry.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tragédie nikdy nekončí vesele

Shakespeare by nemusel konec příběhu příliš fabulovat. Císařovna miluje okamžiky, kdy večer není v komnatách vůbec nikdo, jen stráže u dveří. Ráda obklopí trůn v největším mnoha svícny. V paprscích svíček se blyští zlato a drahé kameny. Usedá na trůn, jako by byla císařem. V tichu místnosti je slyšet jen její dech. Poslední dobou sípá jako stařena. Je jí šestatřicet a brzy porodí už 14 dítě. Ani si nevšimla, že ve stínu u sloupu stojí císař. Pozoruje svou ženu. Je krásná, vznešená. Nejkrásnější císařovna, jakou by si země mohla představit. Kam se ale poděla Arjuman? Ta bestie uvnitř císařovny mu jí ukradla. To musí skončit. Donutí císařovnu, aby mu vrátila jeho krásnou, něžnou Arjuman. Císař se vrhne k trůnu a začne císařovnu táhnout za ruce pryč. Na trůn patří císař, ne císařovna. Císařovna padá na podlahu a začíná rodit. Při porodu umírá.

Taj Mahal.

Taj Mahal.

FOTO: archiv autora

Žal, nic než žal

Zabil jsem svou největší lásku. Nic nemůže ukonejšit můj žal. Snad jen žít, jak by si přála ona.  Následující 35 let je Shah Jahan opravdovým silným a důrazným císařem. Císařem, na kterého se bude vzpomínat jako na velikána. Jen už ho nikdy nikdo neuvidí usmát se. Na počest své mrtvé lásky, hnán žalem a výčitkou svědomí, nažene císař více než 22 000 dělníků, aby postavili nejnádhernější mauzoleum na světě. Trvá jim to bezmála 22 let.

Taj Mahal.

Taj Mahal.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Termín: 19. 4. 2015

Excelentní cena!

34 500 Kč za 5 nocí

Více o zájezdu

Zájezd je součástí kolekce SINGLES


INDIE - ZLATÝ TROJÚHELNÍK

DILLÍ – AGRA – JAIPUR

Český průvodce

Skvělá možnost nahlédnout do Indie. Program jsme sestavili tak, abyste měli šanci poznat hlavní město Dillí, památnou Agru s Taj Mahalem a růžové město Jaipur.

Velmi jsme dbali na výběr ubytování a správné načasování jednotlivých zastávek na trase.

Zájezd se dá dobře kombinovat s pobytem u moře v Dubaji.

 

Jaipur

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 17. 3. 2015

Cena: 47 700 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


INDIE + EMIRÁTY

Dillí + Agra (Taj Mahal) + Jaipur + pobyt u moře ve Spoj. arabských emirátech

 Spojte poznání nejzajímavějších památek Indie s odpočinkem u moře v Emirátech. Navštívíte Dillí, Agru s úchvatným Taj Mahalem a fascinující město Jaipur a poté přeletíte do Dubaje a zde si odpočinete v krásném hotelu u moře.

 

 

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7. 5. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE BOTSWANA

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.
V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – zhruba 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „long housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 14. 2. 2015 a pak každý týden

Cena:  36 000 Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u Indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  25. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE