Masaj je vždy vinen!

Masajové jsou symbolem východní Afriky (Keňa, Tanzanie) a na první pohled by se mohlo zdát, že jsou určujícím národem na tomto území. Většinová černošská populace nemá Masaje příliš v lásce. Trochu na ně žárlí, trochu jim závidí popularitu, ale hlavně mají pocit, že na Masaje stále doplácí. Masajové mají speciální statut. Mají mnoho daňových výhod, dostávají státní dotace, mají velmi rozsáhlá území.

Amboseli

FOTO: archiv autora

Ani v Africe ale není nic černobílé. Z pohledu Masajů není národní park legální, protože nejsou vládou plněny závazky, které dala při jeho vzniku. V roce 1974 byl národní park Amboseli vyčleněn z mnohem širšího chráněného území, které bylo společné pro divoká zvířata a masajská stáda. Masajové souhlasili s tím, že území národního parku navždy opustí, když jim vláda nahradí přirozené vodní zdroje umělým zavlažovacím systémem.

Amboseli

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Sliby ovšem zůstaly z velké části pouze na papíře a i realizovaný systém čerpaných studní je velmi poruchový a často nefunguje právě v kritických obdobích sucha, kdy se jediná voda v oblasti nachází v mokřadech na území parku. Je tedy celkem logické, že Masajové nenechají vymírat svá stáda a ženou je k životadárné vodě nehledě na staré dohody. Že při cestě za vodou stáda spásají pastviny v oblasti národního parku, je doprovodný jev, i když pro život v parku stejně podstatný jako voda sama.

Amboseli

FOTO: archiv autora

 Slonům vstup zakázán aneb Tady je Masajovo

Stáda dobytka by samozřejmě neměla spásat pastviny v parku, ale podívejme se na to, jak divoká zvířata využívají ekosystém Amboseli. Sloni, zebry, pakoně, antilopy a žirafy nezůstávají pouze v hranicích malého národního parku, který má necelých 392 km2 (menší než Praha nebo území kráteru Ngorongoro!), ale operují na území o více než 8000 km2. A když jsou mimo území parku, nacházejí se na území vlastněném legálně masajskými vesnicemi. Masajové jsou přírodním národem a více než 500 let žijí se svými stády obklopení divokou zvěří. Na rozdíl od zemědělců divokou zvěř kolem sebe tolerují a díky tomu přežívá v tak velkém množství.

Amboseli

FOTO: archiv CK Marco Polo

V současné době využívá ekosystém národního parku Amboseli více než 1250 slonů. V každém okamžiku je jich přímo na území parku něco mezi 300 až 400, ostatní jsou mimo park. 800–900 slonů se tedy neustále pohybuje po území Masajů. Kdo někdy viděl, jakým způsobem sloni získávají svou potravu, dovede si představit, kolik konfliktních situací asi denně nastává.

amboseli

FOTO: archiv autora

Zabiják

Největším zabijákem v Amboseli není ani lev, ani leopard, ale sucho. Vedení národních parků v Keni ví, kolik zvěře denně hostí Masajové na svém území, a tak v období sucha vzniká každoročně nepsaný kompromis – některé mokřady jsou vymezeny pro napájení masajských stád. Problém tkví ovšem v tom, že Masajové v nouzi ženou stáda i k jiným mokřadům, a zebry a pakoně tak nemají dostatek pastvin. Extrémní sucho v roce 2009 například znamenalo, že v Amboseli uhynuly téměř všechny zebry a obnovení jejich stád na území parku bude trvat mnoho let. Dalším problémem je i růst počtu kusů dobytka v majetku Masajů z okolí parku. Mohou za to i peníze, které Masajové vydělávají na spolupráci s parkem a na obchodování s turisty. Je téměř jisté, že část Masajů se podílí i na ilegálním obchodě se slonovinou a vydělané peníze se opět projeví na růstu jejich stád. Vše tedy souvisí se vším a vše se točí tak trochu v kruhu.

amboseli

FOTO: Jan Papež

Má vůbec smysl park navštívit?

Určitě ano! Až se vydáte do Amboseli, vnímejte národní park v kontextu mnohem širšího území. Amboseli nejsou jen obrázky legendárního Kilimandžára, ale je to území tvrdého a nejednoznačného boje o jednu z největších sloních populací v Africe.  Pokud vás do Amboseli doprovodí zkušený průvodce, poradí i s tím, že je občas Amboseli přelidněné. Je to jeden z mála parků, kam můžete přijet svým autem, a navíc je relativně blízko Nairobi. Spousta lidí přijíždí na víkend. Když budete cestu plánovat, pak raději ve všední dny. Nechtějte v Amboseli za každou cenu vidět celou Velkou pětku. Soustřeďte se na slony a hyeny, to jsou místní klenoty a málokde si je můžete prohlédnout tak dokonale a zblízka. Navíc tu můžete výborně vidět i buvoly.

Amboseli

Amboseli

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Čína

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 4. 2014

Cena: 111 990 za 11 nocí

Více o zájezdu


Čína, jak ji neznáte – s českým průvodcem

Poznávací zájezd do odlehlých míst čínského venkova.
V Sečuánu poznáte leshanského Buddhu, projdeme se po starobylém Lijiangu, který je branou do oblasti zvané Shangri-La a jehož historie sahá více než 800 let nazpět. V Soutěsce skákajícího tygra spatříte opravdové horské velikány, ale i noční nebe poseté myriádami hvězd. Guilin a Yangshuo nás zase odmění pitoreskní krajinou, kterou protéká půvabná řeka Li. Své putování zakončíme v moderním a kosmopolitním Hongkongu, než se vydáme na cestu domů.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 22. 2. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – asi 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených „long housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 31. 1. 2015 apak každý týden

Cena:  36 000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar, a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  15. 2. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE