Nedotčená krajina

Botswana je země na jihu Afriky, rozkládající se na rozloze více než 600 000 km2 (větší než Španělsko a téměř tak velká jako Francie), s pouhými necelými dvěma milióny obyvatel, velmi osvícenou vládou, nejvyšším HDP na obyvatele v Africe a dech beroucím safari. Země známá především pouští Kalahari a vodním světem delty Okavango. Pochlubit se může i méně známým, ale zajímavým územím Chobe a mokřady Linyanti.

Jao Camp, Botswana

Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Nádherná scenérie delty Okavango

Řeka Okavango je unikátní už tím, že neústí do žádného moře nebo oceánu, ale „ztrácí se“ v poušti Kalahari. Těsně předtím, než se ztratí, vytváří řeka Okavango deltu, která patří mezi nejslavnější delty světa. Byla zapsána do seznamu UNESCO a stala se pojmem ve světě safari. Delta mění svou tvář podle ročních období a množství vody, kterou do oblasti přivede řeka Okavango. Jsou období, kdy můžete v deltě jezdit terénním vozem a jindy musíte na stejném místě použít loď. Tam, kde jste pozorovali divoké psy válející se v prachu cesty, se najednou povalují hroši potopení ve vodě. Delta má mnoho tváří a všechny stojí za to. Jsou cestovatelé, kteří sem jezdí jen v období sucha, a jiní, kteří se těší, až se delta zaplní vodou. V každém případě toto místo tvoří nádhernou kulisu pro nejromantičtější safari lodge na jihu Afriky.

Delta Okavango byla označená za jeden z přírodních divů Afriky. A není divu, je opravdu krásná.

Delta Okavango byla označená za jeden z přírodních divů Afriky. A není divu, je opravdu krásná.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Srdce Kalahari – Centrální Kalahari – svět Křováků

Když v roce 1961 na území britského protektorátu Bečuánsko (dnešní Botswana) vznikla rezervace pro domorodé původní obyvatele, byl to od Britů vlastně velmi odvážný čin. O území měla zájem Jihoafrická unie a ta rozhodně neměla v plánu nějak horlivě podporovat potulné lovce a sběrače lesních plodů.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archiv autora

Bylo to tisíce let jejich území a svým způsobem jim patří i dnes, možná více než kdy jindy v posledním století. Křováci, Sanové, Bušmeni, přírodní národ, jehož část si i přes všechen tlak civilizace udržela svůj životní styl, své legendy a mýty, své způsoby obživy a svá společenská pravidla.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Chobe

Hlavním tahounem pozornosti návštěvníků v Chobe jsou bezesporu sloni. Sloní populace čítá více než 50 000 kusů a bylo by velké umění nevidět slona při návštěvě Chobe. Slony můžete pozorovat z vody i ze země a můžeme doporučit zbavit se touhy vidět jich co nejvíce. Věnujte se spíše pozorování způsobu jejich života. Nikam nespěchejte, domluvte se se svými průvodci a zůstaňte s jedním stádem co nejdéle, abyste pochopili, jak stádo funguje, a dozvěděli se o slonech co nejvíce. Otevře se vám tak úplně jiný svět divoké přírody než lidem, kteří chvátají, aby „ulovili“ další a další „kousky“. Pravda ale je, že poslední dobou se stává Chobe trochu „přelidněnou“ oblastí. Mnoho turistů si sem odskočí od Viktoriiných vodopádů jen na jednu nebo dvě noci. Je třeba s tím počítat a vyhnout se nejlidnatějším částem Chobe.

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Nádherné západy slunce a úžasné pozorování hvězd

Západy slunce v deltě Okavango nebo v poušti Kalahari, to je nádhera, kvůli které by se vyplatilo přijet, i kdyby tu nebyla žádná zvěř. A ona tu samozřejmě je! A často se vám podaří vidět při západu slunce stádo slonů, hrochy vystupující z vody za pastvou, žirafy či jiná zvířata. Za jasné noci se nad vámi otevře velmi velmi hluboké nebe, a pokud jste v Botswaně za úplňku, máte pocit, že se nebe přiblížilo na dosah vašich rukou.

Baobaby vytvářejí kolem sebe tajemnou atmosféru a není divu, že se kolem nich vytvořilo tolik legend a mýtů.

Baobaby vytvářejí kolem sebe tajemnou atmosféru a není divu, že o nich vzniklo tolik legend a mýtů.

FOTO: Jan Papež

Vynikající místo pro rodinnou dovolenou

Děti od 10 let jsou v Botswaně nadšené. Všichni jsou tu připraveni na to, že nová generace nemůže být bez svého připojení k internetu, takže ve všech lodžích je k dispozici wi-fi. Pochlubit se svým kamarádům čerstvým úlovkem – fotografií lva nebo slona – mohou děti každý den. Všichni řidiči a všechny lodže jsou na děti připraveni. Mají speciální programy právě pro ně. Kombinace poznání, zábavy a dobrodružství nedovolí dětem, aby se nudily.

Setkání s divokou zvěří je pro děti úchvatný zážitek.

Setkání s divokou zvěří je pro děti úchvatný zážitek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Mokřady Linyanti – Malé Okavango

Mokřady Linyanti jsou hraničním územím mezi Botswanou a Namibií. Je to nesmírně zajímavé panenské území, často nazývané Malé Okavango. Je tvořeno řekou Kwando, která se čas od času rozlévá na otevřené krajiny, a vytváří tak mokřady, tolik oblíbené divokými zvířaty.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

Ptačí svět oblasti Linyanti láká fotografy z celého světa.

FOTO: andBeyond

Vznikl zde ojedinělý ekosystém, téměř nenarušený činností člověka. Území Linyanti na botswanské straně hranice bylo sice dlouhou dobu loveckým územím, ale lovci jej nenavštěvovali nijak masově. V posledních letech přechází toto území do statusu „neloveckého území“ a díky tomu se stává stále oblíbenějším územím pro migraci zvěře. Na jeho části vznikla i soukromá rezervace, která využívá zkušeností  z provozování soukromých rezervací v Jihoafrické republice.

Zastávka v savaně na svačinu.

Zastávka v savaně na svačinu.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Ideální destinace pro expedice

Kdo chce ušetřit, může se vydat do Botswany s expedičním náklaďákem. Při cestách pustinou se náklaďák stává pro všechny domovem na kolech. Domovem nejen pro cestující, ale i pro řidiče (průvodce). Teprve daleko od civilizace poznáte, jak je důležité, že váš domov připravovali lidé, kteří mají osobní dlouholetou zkušenost. Vše musí mít své místo. K technickému prostoru se musí přistupovat podobně jako v letadle. Lednice na jídlo a pití, skladovací prostory pro stany a matrace, profesionální plynová kuchyně, zdravotnické potřeby, náhradní díly pro auto atd. atd. atd. Kouzlo je v detailu – váš domov na kolech jich má spoustu a při cestě pustinou je oceníte. Tenhle domov na kolech vám vrátí pocit objevitele, který měli cestovatelé před mnoha desítkami let. V pustinách Botswany je náklaďák naprosto ideální.

Jao Camp, Botswana

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Romantici hledající luxus jsou v Botswaně na správném místě

I ti, pro které by putování náklaďákem rozhodně nebylo, protože hledají pohodlí a luxus, si v Botswaně přijdou na své. A pokud mají navíc romantickou duši, je Botswana to nejlepší místo pro jejich dovolenou. Africká divočina je drsná, plná násilí a nebezpečí. Potravinový řetězec je neúprosný a nemilosrdný. Kdo je jeho součástí, musí být stále ve střehu. I ti, kteří se právě chystají na někoho zaútočit, mohou být vzápětí zabiti někým jiným. Mohlo by se zdát, že psát v takových souvislostech o romantice je absurdní. Jenže my lidé máme jednu velkou výhodu, nejsme součástí potravinového řetězce. Alespoň většinou. A můžeme vše pozorovat zvenčí jako neuvěřitelné přírodní divadlo. A tady už je romantika na místě.

Viktoriiny vodopády nemají v září tolik vody jako na této fotografii,ale i tak stojí za návštěvu.

Viktoriiny vodopády bezesporu stojí za návštěvu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Viktoriiny vodopády na dosah

Jedna z nejkrásnějších přírodních památek UNESCO, Viktoriiny vodopády, se dají velmi pohodlně navštívit při jakémkoli zájezdu do Botswany. Expedice náklaďákem mají Viktoriiny vodopády přímo v programu a jiné typy zájezdů lze s vodopády dobře kombinovat, ať už letecky, nebo autem.

Řeka Zambezi se v oblasti nad Viktoriinými vodopády hrochy přímo hemží.

Řeka Zambezi se v oblasti nad Viktoriinými vodopády hrochy přímo hemží.

FOTO: Jan Papež

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Termín: 7. 5. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více o zájezdu

EXPEDICE V BOTSWANA A VIKTORIINY VODOPÁDY

Kempování v Botswaně s českým průvodcem – GARANTOVANÝ ODJEZD

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit za cca 20 000 Kč.

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 31. 1. 2015 a pak každý týden

Cena:  36 000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000.

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari, a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  25. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE