Tibet, co by kamenem dohodil

Vím, je to hodně nadnesené, ale na druhou stranu, co znamená 171 km a 3,5 hodiny jízdy v porovnání s rozměry Číny. A přesně 171 km je z Lijiangu na hranice s Tibetem. Sám Lijiang je postavený v nádherném horském údolí, v nadmořské výšce přes 2400 m n. m. Některé okolní hory se ale šplhají daleko za hranici 4000 metrů a Sněžná hora nefritového draka (Yulong Xueshan) dokonce až do výšky 5596 m n. m.  Napětí, které cítíte od lidí Naxi, když mluví o Tibeťanech, vůbec nesouvisí se současným vztahem Číny a Tibetu. V Lijiangu před mnoha staletími vzhlíželi k Tibetu s obavami, protože čas od času se odtud přihnala horda kočovných bojovníků a vyrabovala, co se dalo. Staré rány se nezahojí ani po mnoha generacích.

Lijiang.

Lijiang

FOTO: archiv CK Marco Polo

Lijiang.

Lijiang

FOTO: archiv CK Marco Polo

Památka UNESCO, odměna nebo trest?

Pokaždé, když čtu nebo slyším o problémech otáčivého hlediště v zahradě krumlovského zámku, vzpomenu si na Lijiang. Každý nadšeně vítal, když po ničivém zemětřesení v roce 1996 UNESCO zařadilo Lijiang na seznam Světového kulturního dědictví. Město získalo prostředky na obnovu a rekonstrukci rozbořených domů, cest a ochranných valů. Jenže seznam Světového kulturního dědictví přitahuje pozornost turistů, cestovních kanceláří, televizních štábů a novinářů. Město se nevídaně zaplnilo návštěvníky a tradiční, poklidný a neměnný rytmus města se začal vytrácet. Ne každý ve městě je z toho šťastný. „Je to trest za naše hříchy,“ můžete slyšet od staříků, pokuřujících u zábradlí nad řekou. Pokud se budete do Lijiangu chtít vydat, asi bych doporučil nejezdit sem v červenci a srpnu.

Lijiang

Lijiang

FOTO: archiv autora

Lijiang

Lijiang

FOTO: archiv autora

Stejné kořeny s mnoha dalšími

Naxi a Dongba, dva horské kmeny z Lijiangu, mají možná stejného pradědu jako Vietnamci, Thajci nebo dokonce jihoameričtí Inkové. Zdá se to možná jako totální zoufalost, ale ve skutečnosti je tato teorie velmi pravděpodobná. Je dokázáno, že indiáni přišli na svůj kontinent přes Beringovu úžinu, která kdysi byla téměř celá zamrzlá. V té době se právě z provincie Yunnan vydávalo na cesty několik desítek rodin, protože v Yunnanu přibylo příliš mnoho obyvatel a nebylo dost obživy. Etnografové vidí stále více jednotlivostí, které tuto teorii podporují. Dnes se k Naxi a Dongba hlásí v oblasti téměř půl miliónu obyvatel.

Lijiang.Impression Lijiang show

Lijiang. Impression Lijiang show.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tady vládne máma!

V rodině vládne žena. Matriarchální uspořádání se nepodařilo vykořenit ani komunistům. Střecha nad hlavou náleží ženě a muž k ní dochází pouze na návštěvu, často jenom na noc a vůbec neplatí, že může domů přijít každou noc. Děti žijí s matkou, patří matce a i v dospělosti často bydlí u matky. Není tak úplně důležité, kdo je otec. Především ve vesnicích v okolí se tyto tradice ještě zachovávají v plné míře. Třeba u jezera Lugu. V těchto komunitách nefunguje běžný institut manželství, ale tzv. „manželství na procházce“. V praxi to znamená, že svatba se nekoná a muž zůstává ve vztahu jen po dobu, kdy to oběma vyhovuje. Navíc žena může takových procházek absolvovat několik současně.

Lijiang.Kawa Karpo

Lijiang. Kawa Karpo

FOTO: archiv autora

Nejen staré město

Nádherná příroda v okolí Lijiangu vás vytáhne z lůna města a donutí vás, abyste se vydali na některou trekovou trasu nebo abyste si půjčili kola a projeli si okolí na kole. Můžete se vydat na návštěvu autentických vesnic nebo k nedalekým horským jezerům či navštívit staré kláštery. Určitě se nechte z města vytáhnout, jste v podhůří Himálaje!

Lijiang.Yulong Xueshan

Lijiang.Yulong Xueshan

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Čína

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 4. 2014

Cena: 111 990 za 11 nocí

Více o zájezdu


Čína, jak ji neznáte – s českým průvodcem

Poznávací zájezd do odlehlých míst čínského venkova.
V Sečuánu poznáte leshanského Buddhu, projdeme se po starobylém Lijiangu, který je branou do oblasti zvané Shangri-La a jehož historie sahá více než 800 let nazpět. V Soutěsce skákajícího tygra spatříte opravdové horské velikány, ale i noční nebe poseté myriádami hvězd. Guilin a Yangshuo nás zase odmění pitoreskní krajinou, kterou protéká půvabná řeka Li. Své putování zakončíme v moderním a kosmopolitním Hongkongu, než se vydáme na cestu domů.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7.5. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE BOTSWANA

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.
V průběhu našeho poznávacího zájezdu do Botswany se podíváte na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíte i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 7.2. 2015 a pak každý týden

Cena:  36.000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar, a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  25. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE

  

Jan Papež, CK Marco Polo