Eunuch není sprosté slovo

V historii Číny sehráli eunuši velmi důležitou roli. Stejně důležitou jako v historii starého Říma, Egypta, Persie, Turecka anebo řeckých městských států. Provázeli čínské císaře od dob daleko před Kristem až do pádu dynastie Čching v roce 1911. Obecná představa o tom, že se kastrátem stával válečný zajatec, otrok nebo člověk za trest, za to, že provedl něco hrozného, v Číně neplatí. Kastrace byla podmínkou k získání významné úřednické pozice u dvora. Uchazeči o pozice tak dokazovali svou neochvějnou touhu sloužit císaři. Postupem času se kastráti začali objevovat i v armádě a justici. Eunuch tedy rozhodně nebylo v Číně žádné sprosté slovo. Přistupovat k postavení a úloze kastrátů v čínských dějinách s opovržením a předsudky by byl obrovský omyl.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora

Pár bloků za konečnou metra

Stanice metra Pinggouyan je konečná trasy 1, přibližně 15 km z centra. Pokud obejdete šest sedm bloků, dostanete se do středu Moshikou street. Najdete tu Muzeum eunuchů. V 17. století to bývalo klidné místo, vhodné pro výstavbu hrobky a pietního místa. Právě tady nechal císař Wan-li pochovat svého nejoblíbenějšího eunucha (Tian Yi), nejspolehlivějšího tajemníka, šedou eminenci tří císařů. Po smrti císaře se na jeho oblíbeného eunucha zapomnělo a pietní místo zpustlo, aby ho po více než 100 letech obnovili a využili k výstavbě dalších hrobek vysoce postavených eunuchů. Po pádu císařství ztratili svou moc a slávu i kastráti a pietní místo se znovu ponořilo v zapomnění.

Muzeum eunuchů, Peking

Muzeum eunuchů, Peking

FOTO: archiv autora

Záchrana díky mateřské školce

Když Mao vymyslel svou hrůznou „kulturní revoluci“, byly ohroženy všechny památky. Hrobky eunuchů přežily jen díky náhodě. V jejich okolí totiž vyrostla mateřská školka a pozemek kolem hrobek byl určen jako školní zahrada. Aby děti nespadly do některé z hrobek, všechny je přikryli bedněním a zahrnuli hlínou. Psal se rok 1950 a kastráti byli pokládáni za symbol minulosti a feudalismu. Rozhodně to nebyla doba, kdy by se někdo staral o ochranu jejich pietního místa. Až v roce 1998 bylo místo obnoveno a otevřeno muzeum. Určitý odstup a negativní postoj k eunuchům ovšem ve společnosti zůstal a muzeum určitě nepatří k místům, která by oficiální místa příliš propagovala.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

Zakázané město. V době dynastie Ming mu vládla skupina eunuchů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tajemník tří císařů

Nejslavnějším eunuchem v Číně byl bezesporu Tian Yi (První den – 1534–1605). Být státním úředníkem a podstoupit kastraci nebyla jeho svobodná volba. Rozhodli za něj jeho rodiče, když mu bylo devět let. Připravili pro něj dráhu kariérního úředníka. Prodělal brutální operaci a část jeho genitálií skončila ve sklenici s konzervačním roztokem, aby mohly být pohřbeny po jeho smrti spolu s tělem, a do nebe tak Tian Yi mohl vstoupit jako kompletní muž. Do služeb císařského paláce vstoupil hned po kastraci a postupem času se vypracoval až do pozice jakéhosi „státního tajemníka“. Ve službě byl 63 let a sloužil třem císařům (Tia-čching, Lung-čching, Wan-li). Byl symbolem loajality vůči císaři. Nikdy se nenechal vtáhnout do špinavých intrik v zákulisí trůnu a jeho postavení bylo natolik silné, že ani žádná intrika proti němu neměla šanci. Císař svému Prvnímu dni absolutně důvěřoval a on nikdy jeho důvěru nezklamal.

Svět eunuchů

Muzeum ukazuje svět eunuchů na čínském císařském dvoře. Je to svět nesmírně zajímavý a pro historii Číny mnohem důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Čína

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 25. 4. 2014

Cena: 111 990 za 11 nocí

Více o zájezdu


Čína jak ji neznáte – s českým průvodcem

Poznávací zájezd do odlehlých míst čínského venkova.
V Sečuánu poznáte leshanského Buddhu, projdeme se po starobylém Lijiangu, který je branou do oblasti zvané Shangri-La a jehož historie sahá více než 800 let nazpět. V Soutěsce skákajícího tygra spatříte opravdové horské velikány, ale i noční nebe poseté myriádami hvězd. Guilin a Yangshuo nás zase odmění pitoreskní krajinou, kterou protéká půvabná řeka Li. Své putování zakončíme v moderním a kosmopolitním Hongkongu, než se vydáme na cestu domů.
 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je právě toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit cca za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky. 

  

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 31.1. 2015 apak každý týden

Cena:  36.000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar, a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  25. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE