Proč se do Ugandy vydat?

Kdo se nebojí chodit nepříliš vyšlapanými cestami, měl by se vydat do Ugandy. Teď je ten správný čas ji navštívit, protože je stále ještě autentická a má neopakovatelnou atmosféru. Nebroušený drahokam subsaharské Afriky. Když jsem před několika lety doporučoval, že je ten správný čas navštívit Barmu (Myanmar), spousta lidí kroutila hlavou a některé nevládní organizace cítily potřebu vyzývat turisty k bojkotu té krásné země. Každý, kdo v té době Barmu navštívil, jistě potvrdí, že to byla pro turistu úchvatná autentická země s úžasnou atmosférou. Podobně je na tom teď Uganda. Divoká zvěř, krásná příroda, přátelští lidé. Navíc je tu možnost pozorovat gorily a šimpanze v jejich přirozeném prostředí.

Uganďané jsou pohodoví a přátelští. Ještě je nezkazila masová turistika.

Uganďané jsou pohodoví a přátelští. Ještě je nezkazila masová turistika.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Proč v náklaďáku?

Až na malé výjimky v oblasti pozorování goril a šimpanzů chybí zatím v Ugandě potřebná infrastruktura. Byla by ale škoda nevidět nic víc než gorily. Proto je perfektním řešením expediční náklaďák, který poskytuje výborné zázemí, zaručuje bezpečný přesun po místních silnicích a umožňuje přístup do lokalit, do kterých se žádný jiný turista nedostane, nebo jen s velkými potížemi. Ujedete 2000 km po nejhorších cestách, jaké jste kdy viděli, a budete si připadat tak trochu jako závodníci na rallye Dakar, ale utrpení je vyváženo neopakovatelnými zážitky.

Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďák.

Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďák.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si mnohem víc detailů o cestování v expedičním náklaďáku.

Pět důvodů, proč se vydat na safari v náklaďáku

Náklaďáky dobývají svět turistiky. Zní to neuvěřitelně, ale trávit svou dovolenou na náklaďáku touží rok od roku víc a víc lidí. Zvláště v zemích, kde je špatná infrastruktura a cesty nejsou vhodné pro běžná vozidla. Nebo ve špatně přístupných terénech a rezervacích, kde se ani v budoucnu nebudou žádné moderní cesty budovat, protože by poškodily přírodu, nacházejí náklaďáky své opodstatnění a jsou skvělým řešením. (celý článek zde)

 


Údolí kolem vodních ploch byla vždy velmi dobře využívána zemědělci.

FOTO: archiv autora

Churchill Ugandu miloval

Britové jsou pro Ugandu nejdůležitějším zahraničním partnerem. Alespoň doposud. Má to své hluboké kořeny v minulosti. Svět se nám mění před očima tak rychle, že jsme často překvapeni, když má něco trvalejší hodnotu nebo když se dostaneme do míst, která nejsou těmito změnami postižena tak vážně jako náš domov. Je zvláštní si přečíst, co napsal Winston Churchill o Ugandě v roce 1908, když se vrátil ze své africké cesty:

„Království Uganda je jako pohádka. Scenérie je z jiného světa, klima je jiné a většina lidí je úplně jiná, než jsem viděl v celé Africe. Přináším si domů jasnou zprávu – Uganda je opravdu perlou Afriky.“

Ta slova totiž platí dodnes a stejně by popsali své pocity i současní návštěvníci Ugandy.

Jeřáb královský, národní pták Ugandy.

Jeřáb královský, národní pták Ugandy

FOTO: Jan Papež

 V Africe pod širákem? Jasně!

Nikdy nezapomenu na svůj první vandr. Bylo mi 14 a vyrazil jsem s kamarádem z Prahy do Berouna. Byly to moje první noci pod širákem a připadal jsem si hrozně chlapácký, i když semtam ve mně byla malá dušička. Tábořili jsme na nepovolených místech a noční zvuky byly tak odlišné, že mohly znamenat cokoliv. Spát pod širákem má své kouzlo, a pokud se vám podaří spát pod širákem v Africe, ve volné přírodě, bude to zážitek na celý život.

Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.

FOTO: archiv CK Marco Polo

První noc při cestě náklaďákem zažijete v parku Lake Mburo. Ve své podstatě jde o malý park (260 km2), který těžko může konkurovat tanzanskému Serengeti nebo keňskému parku Masai Mara v počtu a pestrosti zvířat. Ale má své kouzlo a má některé výhody, které ocení lidé, kteří už mají se safari nějakou zkušenost. V celém parku nejsou žádní kočkovití predátoři a díky tomu je tu mnohem větší volnost pohybu návštěvníků. A kdo jednou zkusil pěší safari, přivítá, že se jeho chodidla mohou znovu dotknout africké půdy. Kopytníci nemají přirozené nepřátele a vesele se množí. Stáda zeber a různých druhů antilop jsou velmi početná a fotografové se k nim mohou přiblížit po vlastních nohách a pohodlně mohou požívat své „nádobíčko“. Máloco je tak fascinující jako africká noční obloha. Její jedinečnost a hloubku oceníte, teprve když se rozhodnete přespat venku pod širákem. Národní park Lake Mburo může být vaší takovou nocí v Africe.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil

FOTO: archiv CK Marco Polo

Bájné jezero Ukerewe

Málokdo si uvědomuje, že může v Ugandě postát na břehu Nilu. Bájné jezero Ukerewe, dnes známé jako Viktoriino jezero, je pokládáno za jeden ze zdrojů Nilu. Řeka, která z jezera vytéká, je proto nazývána Viktoriin Nil, aby se pak vlila do Albertova jezera a pokračovala pod názvem Albertův Nil územím severní Ugandy až do sousedního Súdánu. Zajímavých zastávek v povodí Nilu v Ugandě je několik. Krásná zastávka je v oblasti Albertova jezera, kde se Viktoriin Nil mění na Albertův Nil. Řeka tu protéká dramatickou krajinou, divokou přírodou národního parku a tvoří tu zajímavé vodopády Murchison Falls. Můžete tedy pozorovat zvířata, vidět zajímavé vodopády a plavit se na lodích po Albertově jezeře.

Tady jsou gorily doma

Na světě asi není jiný primát, který by byl opředen tolika legendami. Skupiny horských goril mají tak zajímavé společenské a sociální uspořádání, že jejich pozorování pohltí každého návštěvníka. Přiblížit se k nim takřka na dosah v divoké přírodě je splněným snem mnoha návštěvníků Afriky. Za jednotlivými skupinkami goril se musí putovat zalesněným horským terénem, je proto určitě vhodné být na to dobře připraven a vybaven.

Zatím turisté míří do Ugandy především kvůli gorilám.

Zatím turisté míří do Ugandy především kvůli gorilám.

FOTO: CK Marco Polo International

Svět prožíval druhou světovou válku, když v Ugandě vznikla rezervace Bwindi Inpenetrable Forest Reserve, psal se rok 1942.  Základy tohoto projektu ale byly položeny dokonce už v roce 1932. Už tehdy bylo odborníkům a nadšencům jasné, že horské gorily potřebují ochranu, a nejen ony, ale i jejich přirozené prostředí. Dnes je plocha chráněného území 372 km2, což odpovídá rozloze Prahy nebo světoznámého kráteru Ngorongoro. Díky této rozloze se může přirozeně obnovovat vegetace, která slouží jako hlavní potrava goril. Od března do května a od září do listopadu v Bwindi prší a pozorování může komplikovat i mlha. V ostatních měsících je ráno a večer hodně chladno a je s tím třeba počítat. Počet návštěvníků, kteří obdrží povolenku pozorovat gorily, je omezený (v současné době na 40 osob denně), a je tedy potřeba si povolenku zajistit předem nebo na ni prostě čekat na místě.

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

Počet lidí, který denně může pozorovat gorily ve volné přírodě, je velmi striktně omezený. A je to dobře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je mnohem složitější, než pozorovat gorily.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je mnohem složitější než pozorovat gorily.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pozorování šimpanzů

Šimpanzí klany jsou mnohem pohyblivější a mnohem opatrnější než rodiny goril. Prostor, ve kterém se pohybují, je mnohem větší a jejich pohyb v něm mnohem méně předvídatelný. Prostě vidět šimpanze v divoké přírodě je hodně o náhodě. Dva tropické lesy – Kyambura George a Kalinzu – dávají šanci na takové setkání. Chce to ale pomoc lokálního průvodce s velikými zkušenostmi. Určitě nepodceňte jeho výběr. Kyambura George je vlastně zalesněný příkop, propadlina. Můžete se vydat na trek za šimpanzi na jeden den nebo dnů několik, podle toho, jak velcí jste nadšenci a kolik máte času. Při jednodenním treku je šance tak 50 na 50.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Za necelých 14 hodin v Ugandě

Ještě nedávno bývala cesta do Ugandy složitá a s několika přestupy. Dnes můžete být Entebbe za necelých 14 hodin a jen s jedním přestupem. Cesta domů je o něco delší (17 hodin), ale i to se dá vydržet. Uganda je tedy mnohem dostupnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Navíc nejlepší období k návštěvě je od května do konce srpna, krásná příležitost prožít dobrodružné prázdniny.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tsawo West

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 27. 2. 2014

Cena: 24 000 Kč za 7 nocí, včetně 2 nocí na safari.

Cena neobsahuje mezinárodní letenku do Mombasy – cca 18 000 Kč

Více o zájezdu

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA NA SAFARI V KENI

Pět dnů u moře a tři dny na africkém safari s českým průvodcem

 Okořeňte svůj pobyt u moře třídenním safari. Navíc v doprovodu zkušeného průvodce – Čecha žijícího v Keni, který navštěvuje národní parky pravidelně. Zajímá se i o místní komunity a má s nimi výborné vztahy. 

Keňa má krásné moře a bílé pláže. Musíte ale počítat s velkým odlivem. Pro ty, co rádi plavou v moři, není Keňa vhodnou destinací. Všem ostatním milovníkům moře ale naprosto vyhovuje.

 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12. 3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit cca za 14 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoie a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky 

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  25. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE