Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Srazili jsme se s žirafou, málem

Když létám po Africe malými letadly, snažím se pokaždé domluvit s pilotem, abych si mohl sednout vedle něj. Je to trochu drzost, ale téměř pokaždé se mi to podaří. Na sedadle druhého pilota je sice méně místa, ale vynahradí to mnohem lepší výhled. Malá letadla létají nízko a divoká africká krajina je při pohledu shora úchvatná. Jenže někdy vidíte věci, které běžný cestující nevnímá. Při mé poslední návštěvě Selous jsme vzlétali z polního letiště a všichni jsme se zájmem pozorovali stádo slonů, které se páslo nedaleko dráhy. Byli jsme tak pět šest metrů nad zemí, když z palmového háje po levé straně dráhy vyrazila žirafa. Jen těsně před letadlem. Pilot nehnul brvou, ale hnul kniplem a prudce zvedl letadlo vzhůru. Já jsem měl pocit, že jsme podvozkem učesali žirafě pěšinku. Pilot se jen usmál, ale já si představoval, co by se stalo, kdyby skočila na dráhu o něco dříve.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Místo na seznamu UNESCO v ohrožení

Díky tomu, že Selous patří k největším nenarušeným územím v Africe, které navíc ve svých 50 000 km2 zahrnuje velmi pestrou škálu prostředí, rozhodlo se UNESCO v roce 1982 zahrnout park Selous do seznamu přírodních památek lidstva. Území bezmála tak velké jako Čechy je téměř nedotčené lidskou činností. Vysoká koncentrace slonů, žiraf, hrochů, krokodýlů a nosorožců ve velmi přirozeném prostředí dovoluje studium biologických a ekologických procesů. UNESCO chce spolu s tanzanskou vládou zachovat co nejpřirozenější prostředí i pro velmi vzdálenou budoucnost. Jenže uchránit tak rozsáhlé území stojí nesmírnou námahu a množství peněz. V posledních letech se na území parku velmi dařilo pytlákům a sloni a nosorožci byli ve velkém ohrožení. UNESCO upozornilo v loňském roce tanzanskou vládu, že Selous může ze seznamu vypadnout, když se situace nezlepší.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

Za dešťů zavřeno, bohužel

Selous je protkána sítí řek. Možná by bylo mnohem přesnější napsat sítí říčních koryt. Řeky jsou totiž osm, někdy i devět měsíců v roce vyschlé. Stávají se cestami spojujícími vzdálené oblasti. Cestami, po kterých chodí nejen lidé, ale hlavně zvěř. Jakmile zaprší, vyschlá koryta se ihned naplní vodou. Často je vody tolik, že se do koryt řek nevejde a rozlije se do širokého okolí. Mnohé oblasti Selous se změní v mokřady podobné deltě Okavango. Změna krajiny je fascinující a zvěř se chová naprosto nečekaně. Můžete vidět mladé lvy, kteří nemají s takovou situací žádnou zkušenost a musí se brodit v hluboké vodě. Vidíte nezvyklá setkání antilop a hrochů. Radostné hrátky buvolů v rozbahněných březích. Je duben a většina kempů a lodží je zavřených. Cesty jsou nesjízdné a většina klientů by nebyla schopna akceptovat, že pohyb po parku je velmi omezený. Je to škoda, protože Selous v období dešťů má své neopakovatelné kouzlo. Až přestane pršet a hladiny řek opadnou a cesty začnou postupně vysychat, bude už červen a ten, kdo chce vidět alespoň zbytky té krásy, by měl přiletět co nejdříve.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv autora

Německý projekt dokončený Brity

Zdálo by se, že v roce 1905 nemohla koloniální úředníky zajímat ochrana přírody. V našich představách se právě koloniální úředníci proháněli tou dobou buší a stříleli na všechno, co se pohnulo. Nejraději na slony, nosorožce, lvy a leopardy. Vždyť čím jiným by se mohli po návratu pochlubit než svou odvahou a loveckými úspěchy. Jenže skutečnost nebyla tak černobílá. Právě v roce 1905 přišla německá koloniální správa s myšlenkou na ochranu velkých území. Čtyři rezervace měly vzniknout na území dnešního Selous a přes všechna možná úskalí opravdu v roce 1912 vznikly. První světová válka všechno zkomplikovala. Německá východní Afrika (Tanzanie) bojovala proti Britské východní Africe (Keňa) a prohra v Evropě znamenala samozřejmě prohru i v Africe. Německá koloniální správa byla nahrazena britskou koloniální správou.

Britové použili německou myšlenku a německé plány a rozšířili je. Sloučili čtyři původní rezervace v jedno území a pojmenovali ho po kapitánovi Frederiku Courtneym Selousovi. V roce 1922 tak vzniklo obrovské chráněné území, které položilo základ dnešnímu parku.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Bohatství druhů

Žádný jiný park v Tanzanii a v Keni nemá na svém území tolik druhů rostlin jako Selous. Vědci zaznamenali dosud více než 2100 druhů a předpokládá se, že na neprobádaných územích v jižní části parku budou ještě další. Při posledním sčítání zvěře bylo v parku 106 300 slonů, 2135 nosorožců dvourohých, 18 200 hrochů a 204 000 buvolů. Antilopa sobolí, buvolec, kudu, oryx, voduška, zebra, pakůň a další druhy antilop. U predátorů se nedaří zjistit přesnější čísla, ale předpokládá se, že na území parku žije kolem 3500 lvů.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 V Selous jsou zvířata plachá

Selous má velmi krátkou tradici safari turistiky a zatím jen ve velmi malé části území. Zvířata nejsou na auta s turisty zvyklá, a jsou tedy velmi plachá. Navíc v parku v podstatě nepřetržitě řádí pytláci, a ti samozřejmě používají stejná auta jako turisté. Zvířata tedy očekávají od aut nebezpečí. Jen velmi zkušení řidiči a stopaři dokážou v Selous dostat klienta bezprostředně blízko ke zvěři. S tím musíte při návštěvě Selous počítat. Jste ve velmi autentické a divoké přírodě. Strach je tu přirozená věc, která zvěř chrání. Potravinový řetězec je neúprosný a nikdo nechce být na jeho konci. Přes tato negativa je safari v Selous nesmírně zajímavé a emotivní.

Selous, Tanzanie.

Selous, Tanzanie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tsawo West

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 27. 2. 2014

Cena: 24 000 Kč za 7 nocí, včetně 2 nocí na safari.

Cena neobsahuje mezinárodní letenku do Mombasy – cca 18 000 Kč

Více o zájezdu

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA NA SAFARI V KENI

Pět dnů u moře a tři dny na africkém safari s českým průvodcem

 Okořeňte svůj pobyt u moře třídenním safari. Navíc v doprovodu zkušeného průvodce – Čecha žijícího v Keni, který navštěvuje národní parky pravidelně. Zajímá se i o místní komunity a má s nimi výborné vztahy. 

Keňa má krásné moře a bílé pláže. Musíte ale počítat s velkým odlivem. Pro ty, co rádi plavou v moři, není Keňa vhodnou destinací. Všem ostatním milovníkům moře ale naprosto vyhovuje.

 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12.3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit cca za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoje a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky 

  

Selous, Tanzanie.=

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Termín: 31.1. 2015 apak každý týden

Cena:  36.000  Kč za 7 nocí

V ceně není letenka na Zanzibar a zpět – od 18 000

 více informací o nabídce

SAFARI V SELOUS V KOMBINACI S POBYTEM U MOŘE NA ZANZIBARU

JEDINEČNÁ NABÍDKA NA TRHU

Tento týdenní program je ideální pro cestovatele, kteří si chtějí užít relaxace na písečných plážích u indického oceánu na vyhlášeném ostrově Zanzibar, a zároveň se nechat ohromit zážitky na safari a to během pouhého jednoho týdne. Díky letu ze Zanzibaru přímo do rezervace Selous je vše jednodušší, pohodlnější a zajímavější. Rezervace Selous je jednou z největších na světě dle počtu volně žijících divokých zvířat.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  18. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE