Jedna návštěva určitě nestačí

Vydat se do pouště Kalahari a myslet si, že si ji prohlédnete během jediné návštěvy, je trochu pošetilé. Území velké jako Německo a Francie dohromady si prostě za pár dnů, dokonce ani za pár týdnů, prohlédnout nemůžete. Musíte se rozhodnout, kam se v Kalahari chcete vydat, co chcete zažít, co vidět. Navíc návštěvu Kalahari můžete spojit s návštěvou dalších míst v Botswaně, v Jihoafrické republice, v Namibii, Zimbabwe, Zambii nebo ve stále populárnějším Malawi.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Kubu Island - pupek Kalahari

Jednou z výborných variant je vydat se ke Kubu Island, malému ostrůvku v moři soli.V Africe můžete vidět opravdu impozantní hory. Hory, o kterých většina lidí ani neví a před kterými se Sněžka musí cítit jako trpaslík. Dračí hory v Jihoafrické republice, Mt. Kenya v Keni, pohoří Simien v Etiopii a Ruwenzori v Ugandě. Když pak vidíte, kolik povyku se nadělá kolem skalního uskupení Kubu Island v Botswaně, kroutíte nevěřícně hlavou. Je to dokonce národní monument!

Trochu to vypadá, jako by Bůh, když vytvářel ta krásná pohoří Velké příkopové propadliny, nevěděl, co s malým zbytkem žuly, tak ho hodil jen tak za sebe a on dopadl doprostřed jezera uprostřed Kalahari. Jezero pak vyschlo a ta malá hromádka kamení připomíná ostrov. Tak by to opravdu na první pohled mohlo vypadat. Jenže když si sednete na balvan na okraji Kubu Island a nad pouští začne zapadat slunce, pochopíte, že na velikosti nezáleží. Tohle místo má svého ducha a pozornost si zaslouží.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jih Afriky patřil Křovákům

Před lety jsem seděl v malé soukromé jihoafrické rezervaci Bongani u ohně a povídal si se Stewemem. Byl to první Křovák, se kterým jsem si mohl popovídat z oka do oka. Slovo Křovák by se mu asi nelíbilo, ale komu z nás řekne něco San? Jak se blížila půlnoc, přibývalo ticha. Oba jsme se stále více nořili do svých vlastních myšlenek.

„Afrika byla naše,“ prohlásil z ničeho nic Stewem. „Dřív než sem dorazili černoši a po nich běloši, byli jsme tu jen my.“ Mlčel jsem. Nikdy předtím mne nenapadlo, že i černoši jsou na jihu Afriky naplaveninou, že vlastně sebrali zemi někomu jinému.

„Už nemáme kudy chodit. Víš, nemůžeme být šťastní, když nechodíme.“ „Můžeš přece chodit, jak chceš. Pláně, hory, pobřeží, všude můžeš chodit.“ „Ne, to je jiné. Nerozumíš tomu. Nikdo tomu nerozumí. Nemůžu chodit, můžu obcházet! Nemůžeš se sebrat a jít a jít. Všude narazíš na plot, na někoho, kdo tě někam nepustí. Už nemáme svoje cesty. A pro nás není nic důležitějšího než cesta.“ Dopil pivo, vstal a šel.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

FOTO: archiv autora

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archiv autora

 Nic není důležitějšího než cesta

A platí to i o cestě ke Kubu Island, k té malé hromádce kamení. Cesta  je to, proč se sem vydat. Musíte překonat rozsáhlou solnou pánev. Záleží na tom, z které strany pojedete. Buď to bude solná pánev Sua, nebo solná pánev Makgadikgadi. Sanové tu cestu chodili pěšky. Po rozpálené solné pánvi. A tam někde v dálce je čekaly nádherné baobaby, stín a obrovské balvany, které už po staletí byly součástí jejich legend.

Vystupte z auta a zkuste si ujít kus cesty pěšky. Pošlete auto pryč, aby vás nerušil hluk motoru a zůstaňte uvězněni solnou pánví, tak jako staří Sanové. Jen málokde můžete slyšet takové ticho. Ticho, které bude rušit jen bušení vašeho srdce.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana.

FOTO: archiv autora

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island. Botswana.

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island. Botswana.

FOTO: archiv autora

Sedm sester na vás čeká s otevřenou náručí

Kromě balvanů jsou dominantou ostrůvku Kubu rozměrné baobaby. Sedm baobabů, sedm sester. Někdo dokonce tvrdí, že je to vlastně jen jeden jediný baobab a že je tedy největším baobabem na světě. Jsou nádherné a je úplně jedno, zda jsou to samostatné rostliny, nebo silné větve rostliny jediné.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv autora

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Hvězdné nebe nad hlavou

Plánujte svou cestu tak, abyste zůstali přes noc a spěte pod širákem. Pokud se ke Kubu Island vydáte v období od června do října, určitě nebude pršet a hluboké africké nebe plné hvězd bude tím nejkrásnějším stropem, na který se můžete při usínání dívat.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Čtyřkolka dá zabrat, ale je to krása

Sedněte si na čtyřkolku, dejte si šátek přes ústa a nos a vyražte. Bude vám úplně jedno, co si o tom myslí účastníci pravého Dakaru. Adrenalin vám vlítne do každého kousku těla, a když navíc pojedete s rodinou nebo s partou kamarádů, nemá to chybu. Prach a vedro, na solných pláních navíc sůl. Budete se chtít vrátit.

Prach, sůl a vedro. Dobrodruzi na cestě po Kalahari.

Prach, sůl a vedro. Dobrodruzi na cestě po Kalahari.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tsawo West

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 27. 2. 2014

Cena: 24 000 Kč za 7 nocí, včetně 2 nocí na safari.

Cena neobsahuje mezinárodní letenku do Mombasy – cca 18 000 Kč

Více o zájezdu

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA NA SAFARI V KENI

Pět dnů u moře a tři dny na africkém safari s českým průvodcem

 Okořeňte svůj pobyt u moře třídenním safari. Navíc v doprovodu zkušeného průvodce – Čecha žijícího v Keni, který navštěvuje národní parky pravidelně. Zajímá se i o místní komunity a má s nimi výborné vztahy. 

Keňa má krásné moře a bílé pláže. Musíte ale počítat s velkým odlivem. Pro ty, co rádi plavou v moři, není Keňa vhodnou destinací. Všem ostatním milovníkům moře ale naprosto vyhovuje.

 

Halong Bay, Vietnam

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín: 12.3. 2015

Cena: 68 200 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu


VIETNAMEM OD SEVERU K JIHU

s českým průvodcem

 Poznejte s námi romantickou zátoku Halong Bay, starou dámu Hanoj, nekonečné pláže Danangu, kouzelné městečko Hue, pulzující metropoli Saigon i deltu Mekongu. Plánujete-li jednu cestu do Vietnamu za život, pak je toto okruh pro vás.

 

 

Státní vlajka Ugandy.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit cca za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Trek ve Vietnamu

FOTO: archiv autora

Termín: 1. 2. a 8. 2. 2015 a pak 2x měsíčně až do dubna

Cena: 16 000  za 5 nocí

Cena je bez letenky do Vietnamu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

VIETNAM VELMI ORIGINÁLNĚ

Trekking okolo Pu Luong & po stezkách Mai Chau

Vydejte se s námi na šestidenní trek do nitra vietnamské přírody. Čeká nás pohostinnost přátelských místních obyvatel, podmanivé horské scenérie, domácí ubytování a mnohem více. Tyčící se vápencové věže obklopuje bujný zelený les, hluboké údolí s množstvím druhů fauny a flóry.

Tento výlet je ideální pro vás, kteří chcete na šest dní zmizet z civilizovaného světa a nechat svoje myšlenky odpočinout uprostřed přírody, daleko od měst a problémů. Ubytováni budeme v tradičních, skromně zařízených, „Long Housech“ anebo u místních obyvatel. Z Hanoie a zpět nás dopraví klimatizované vozidlo. Dále budeme mít na naší cestě podporu v podobě doprovodné motorky 

  

JAPONSKO

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 2. 4. 2015

Cena:  92 690 Kč

 více informací o nabídce

DO JAPONSKA ZA SVÁTKEM JARA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží na tom, jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kjóto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odrážejí v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  18. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE

  

 

Dominikánská republika

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 3. 2. 2015

Cena: 85 900 Kč  za 10 nocí

Více informací o zájezdu:

 


Okruh Dominikánskou republikou s velrybami

 Český průvodce

Zajímá vás na cestách příroda, lidé, kultura a realita každodenního života a zároveň rádi relaxujete v pohodlí hotelového resortu? Pak máte jedinečnou možnost vyzkoušet kombinovaný zájezd po Dominikánské republice. Nahlédnete do nejhezčích míst této karibské země a současně si užijete proslulých dominikánských all inclusive…