Bez Jihoafričanů by to nešlo

Než se rozkoukali tradiční obchodní partneři Mosambiku, Portugalci, ujali se vlády nad turistikou v zemi Jihoafričané. Má to svou logiku. Jsou blízko, mají kapitál a zkušenosti a nikdy se nebáli jít do nových míst. Vždyť Namibie, Botswana, Malawi nebo Zambie vyrostly jen díky nim. Teď je tedy na řadě Mosambik. Jihoafričané hledají místa, kam by mohli na dovolenou k moři. Sami mají tisíce kilometrů pobřeží, ale teplé moře k povalování ve skutečnosti nemají. Bylo jen otázkou času, kdy objeví kouzlo nádherných mosambických ostrůvků a panenského pobřeží. Roste jeden projekt za druhým, ale ke cti Jihoafričanů platí, že jde jen o projekty, které mají hlavu a patu, které ctí lokální komunity a které ctí přírodu. Nejde jen a jen o to, vyrabovat cizí území.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

FOTO: archív CK Marco Polo

Přečtěte si více o jednom z nejlepších hotelů v Mosambiku
Bílá perla v černém Mosambiku
Díky tomu, že Mosambik je na východním pobřeží Afriky, neuvidíte typický západ slunce, přesto je konec dne na pláži úchvatný.

Díky tomu, že Mosambik je na východním pobřeží Afriky, neuvidíte typický západ slunce, přesto je konec dne na pláži úchvatný.

FOTO: archív autora

 Proč začínat od píky?

Do Mosambiku nepřišli žádní nezkušení amatéři, ale velmi zkušení investoři, kteří za posledních 20 let pozvedli turistiku v Jihoafrické republice a mnoha okolních zemích na úroveň, kterou můžeme jen tiše závidět. (I když by bylo lepší nezávidět, ale poučit se.) Investice v Mosambiku byly velkorysé a resorty, které tu vznikly, patří mezi absolutní světovou špičku. Navíc ve velmi promyšleném a korektním vztahu k místním komunitám. Téměř vždy je investice spojena s projektem na rozvoj lokality. Nové pracovní příležitosti pro absolventy vzdělávacích kurzů, podpora místního zemědělství, výstavba vodovodů a kanalizace apod. Žádné skanzeny jako v kraji Masajů ve východní Africe. Mnohem více respektu k místním komunitám. To vše je pro Jihoafričany přirozená věc.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

FOTO: archív CK Marco Polo

Přečtěte si o ostrůvku Vamizi, novém objevu mosambického pobřeží.
Objevte s námi Nové Maledivy
Smaragdově zbarvená voda Indického oceánu je velkým lákadlem pro návštěvníky Mosambiku.

Smaragdově zbarvená voda Indického oceánu je velkým lákadlem pro návštěvníky Mosambiku.

FOTO: archív CK Marco Polo

Karibik na jihu Afriky

O Jihoafrické republice se často říká, že je „celým světem v jedné zemi“. Je to z velké části pravda. Ale Karibik tu nenajdete. Odpočinout si na pár dnů na pláži po náročném putování a koupat se v teplém Indickém oceánu, to moc nejde. Moře v okolí Kapského Města je sice krásné, ale studené a pobřeží na východě země je sice teplé, ale je bičováno velkými vlnami a silným větrem. Mosambik je v tuto chvíli ideálním doplňkem poznávací dovolené. Pravda, musí se popojet nebo ještě lépe popoletět, ale jde to a to je to hlavní. Mosambik se pomalu, ale jistě stává Karibikem jihu Afriky. Ideálním posledním kamínkem v mozaice poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky.

Ve vnitrozemí najdete krásnou tropickou krajinu.

Ve vnitrozemí najdete krásnou tropickou krajinu.

FOTO: archív CK Marco Polo

MOsambik byl velkým dodavatelem otroků do Ameriky, proto jsou některé výtvarné směry v Karibiku tolik podobné těm místním.

Mosambik byl velkým dodavatelem otroků do Ameriky, a proto jsou některé výtvarné směry v Karibiku tolik podobné těm místním.

FOTO: archív autora

 Nic pro masovou turistiku

Zatím má Mosambik své limity. Většina hotelů je hodně drahých. Cena odpovídá kvalitě, o tom není sporu, ale pro velkou část návštěvníků Jihoafrické republiky je Mosambik příliš drahý. Není to žádný supermarket, kde byste si ve slevě nakoupili pár dnů na bílé pláži. Mosambik je butik a podle všeho ještě pár let bude. Mosambik se zhlédl v příkladu Botswany, která si dlouhodobě hlídá, aby se nestala batůžkářskou zemí, aby významná část peněz z turistiky pomáhala rozvoji infrastruktury pro běžné místní obyvatele a aby vysoká prestiž země nebyla poškozována špatnými službami. Samozřejmě že se najde hodně kritiků takového směřování, jenže historie ukazuje, že taková cesta má mnohem větší šanci na dlouhodobý udržitelný rozvoj. Masová turistika nebývá věrná, vlétne do země, kde čeká rychlý profit, přitlačí hoteliéry k cenám na hranici rentability, a jakmile je lokalita vytěžená, přesouvá se jinam. Návrat k normálnímu chodu je buď úplně nemožný, nebo velmi dlouhý a bolavý. Najít kompromis mezi touhou po co největším počtu turistů a rozumným rozvojem je velmi těžké. Povedlo se to jen na několika místech na světě.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

FOTO: archív CK Marco Polo

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Pod vodou je opravdu co k vidění.

FOTO: archív CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tsawo West

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 16. 1. 2014

Cena: 24 000 Kč za 7 nocí včetně 2 nocí na safari.

Cena neobsahuje mezinárodní letenku do Mombasy – zhruba 18 000 Kč

Více o zájezdu

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA NA SAFARI V KENI

Pět dnů u moře a tři dny na africkém safari s českým průvodcem

 Okořeňte svůj pobyt u moře třídenním safari. Navíc v doprovodu zkušeného průvodce – Čecha žijícího v Keni, který navštěvuje národní parky pravidelně. Zajímá se i o místní komunity a má s nimi výborné vztahy. 

Keňa má krásné moře a bílé pláže. Musíte ale počítat s velkým odlivem. Pro ty, co rádi plavou v moři, není Keňa vhodnou destinací. Všem ostatním milovníkům moře ale naprosto vyhovuje.

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 25. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

 KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Český průvodce

 Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkého množství africké fauny a flóry.

 

 

Státní vlajka Ugandy.

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 5. 2. 2015 a pak každé tři týdny

Cena: 47 990 Kč za 13 nocí

Cena je bez letenky do Johannesburgu – asi 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

Mosambik. Křižovatka civilizací, kultur i krajiny, ovlivňovaná od dávných dob nomádskými kmeny, arabskými obchodníky, britskými námořníky i portugalskými kolonizátory a poté rozervaná více než dvaceti lety občanské války.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mosambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru. 

  

JAPONSKO

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 2. 4. 2015

Cena:  92 690 Kč

 více informací o nabídce

DO JAPONSKA ZA SVÁTKEM JARA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží, jestli je navštívíte na jaře, na podzim či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odrážejí v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus a snad i na pár chvil vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archív CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  4. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE

  

 

Dominikánská republika

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 3. 2. 2015

Cena: 85 900 Kč  za 10 nocí

Více informací o zájezdu:

 


Okruh Dominikánskou republikou s velrybami

 Český průvodce

Zajímá vás na cestách příroda, lidé, kultura a realita každodenního života a zároveň rádi relaxujete v pohodlí hotelového resortu? Pak máte jedinečnou možnost vyzkoušet kombinovaný zájezd po Dominikánské republice. Nahlédnete do nejhezčích míst této karibské země a současně si užijete proslulých dominikánských all inclusive…