Přejete si jeden západ slunce?

Poprvé jsem byl v Baganu v roce 1994. Ubytoval jsem se a šel na schůzku se Shinem. Moc jsem toho tehdy nevěděl ani o Barmě, ani o Baganu a už vůbec nic o Barmáncích. Shin seděl v recepci a čekal. Už jen tím, jak seděl, mě rozesmál. Zabíral jen nejužší možný proužek křesla. Za ním by mohli klidně sedět ještě dva další místní chlápci. Když mě uviděl přicházet, vyskočil, sepjal ruce před obličejem a hluboce se uklonil. Povídali jsme si asi hodinu a po celou dobu seděl na krajíčku křesla. Měl jsem občas strach, že sjede a posadí se na podlahu. Naplánovali jsme můj program na další den a chystali se k loučení. Shin najednou znovu vyskočil, uklonil se a položil mi záludnou otázku: „Přejete si západ slunce?“

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív autora

„A co když řeknu: Ne! Slunce nezapadne? Nepřijde noc a bude den 24 hodin?“ Shin se s velkou pokorou a úctou díval do mých očí, pak uhnul pohledem na moje rameno a tam zůstal. Byl potichu. Ani se nepohoršil, ani se neusmál. Po chvilce pouze zopakoval: „Přejete si západ slunce? Mezi pagodami.“ Přál jsem si. Shin mne odvezl k naprosto opuštěné pagodě a vyvedl mne na horní terasu. Z baťůžku vyndal dvě malé otlučené porcelánové mističky a termosku. Nalil čaj, usedl na zem a usmál se. „Tady máte západ slunce.“

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Chrámové moře

Více než čtyři tisíce chrámů tvořících Bagan vzniklo v období od poloviny jedenáctého století do vpádu Kublajchánových vojsk v roce 1287. Chrámy jsou postaveny na rovině na ploše 42 km2, východně od řeky Ayeyarwady. Chrámy začal stavět král Anawratha, který ke stavbě využil na 30 000 monských válečných zajatců. Některé z největších baganských staveb pocházejí právě z období jeho vlády. Jeho následníci ve stavbě chrámů pokračovali, Bagan se stal centrem théravádského buddhismu, ke kterému Barmánci v tomto období přecházeli.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Jedním z nejkrásnějších chrámů v Baganu je Ananda Pahto, který je 51 metrů vysoký a je zakončený tzv. sikharou – věží, která má tvar kukuřičného klasu. Chrám pochází ze středního období (nechal ho postavit král Kyanzittha v letech 1090–1105), má čtvercovou základnu, kterou zdobí glazované dlaždice. Podél stran stojí čtyři sochy Buddhy vysoké 9,5 metru. Všechny sochy jsou z týku. V roce 1990 byly věže chrámu při příležitosti 900. výročí založení pozlaceny.

Bagan, Myanmar (Barma)

Bagan, Myanmar (Barma)

FOTO: archív CK Marco Polo

Některé chrámy mají přístupnou i horní terasu, ze které se naskýtá nádherný pohled na okolí. Často sem chodí návštěvníci pozorovat východ či západ slunce. Mezi takovéto chrámy patří např. Pahtothamya, Buledi nebo Pyathada Paya.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Na 400 let úplně opuštěný

Na konci 13. století však bylo město opuštěno, buď ho vydrancovali mongolští nájezdníci, anebo ho obyvatelé včetně krále prostě opustili ze strachu před Kublajchánovým vojskem. Ať tak, či tak, v období mezi 14. a 18. stoletím byl Bagan opuštěný a obyvatelé se báli do této oblasti vstoupit, místo bylo považované za strašidelné území ovládané bandity a duchy (naty). Teprve až když do oblasti přišli Britové, začali se Barmánci vracet do Baganu zpět.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Pulzující turistické centrum

Je poměrně těžké udělat si představu, jak Bagan v dobách své největší slávy vypadal. Do nynější doby se zachovaly pouze kamenné stavby, ale královské paláce, kláštery nebo obytné domy byly stavěny hlavně ze dřeva a z těch se nezachovalo nic. Navíc v roce 1975 zasáhlo tuto oblast velmi silné zemětřesení (o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice) a stavby byly silně poškozeny. Opravy však začaly téměř okamžitě. V 70. letech minulého století uprostřed Baganu (nyní je toto místo nazývané Starý Bagan) vyrostla vesnice, která byla v roce 1990 během týdne přemístěna do polí o několik kilometrů dál. Nová vesnice se dnes nazývá Nový Bagan. Velká část chrámů stojí na rozlehlé pláni mezi městy Nyaung U, Starý Bagan a Nový Bagan.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Naštěstí je Bagan tak rozsáhlý a pagod je tu tolik, že i při rychle rostoucím zájmu turistů budete mít vždycky šanci najít si svou vlastní pagodu a zažít ten zvláštní klid a duševní očištění, které z této památky na vás dýchne.

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

Bagan, Myanmar (Barma), Ananda Temple

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Tsawo West

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 16. 1. 2014

Cena: 24 000 Kč za 7 nocí, včetně 2 nocí na safari.

Cena neobsahuje mezinárodní letenku do Mombasy – asi 18 000 Kč

Více o zájezdu

MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA NA SAFARI V KENI

Pět dnů u moře a tři dny na africkém safari s českým průvodcem

 Okořeňte svůj pobyt u moře třídenním safari. Navíc v doprovodu zkušeného průvodce – Čecha žijícího v Keni, který navštěvuje národní parky pravidelně. Zajímá se i o místní komunity a má s nimi výborné vztahy. 

Keňa má krásné moře a bílé pláže. Musíte ale počítat s velkým odlivem. Pro ty, co rádi plavou v moři, není Keňa vhodnou destinací. Všem ostatním milovníkům moře ale naprosto vyhovuje.

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 25. 6. 2015

Cena: 88 500 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu

 KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Český průvodce

 Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkého množství africké fauny a flóry.

 

 

Státní vlajka Ugandy.

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 25. 1. 2015 a pak každých 14 dnů

Cena: 48 500 Kč za 12 nocí

Cena neobsahuje mezinárodní letenku, která se dá opatřit zhruba za 20 000 Kč

Více informací o zájezdu:


EXPEDICE UGANDA

„Perla Afriky“, jak ji po návratu ze své africké cesty v roce 1908 nazval Winston Churchill. Čeká vás zde jedinečná příroda, množství zvěře a přátelské obyvatelstvo – a to vše zatím ještě nezasažené masovou turistikou.

Tento poznávací zájezd do Ugandy v sobě zahrnuje všechny hlavní atrakce této exotické destinace: treky v pralese za gorilami a šimpanzi, prozkoumávání vodních cest a mystických vesniček, národní parky, hledání vzácných stromových lvů a mnoho dalšího.

 

 

 

Bagan, Myanmar (Barma)

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 24. 1. 2015 a pak každý týden do konce dubna

Cena: 69 990 Kč za 8 nocí

Více informací o zájezdu

Fascinující Barma 

Máte rádi Asii a současně se chcete vyhnout komerčním místům a davům turistů? Barma (neboli Myanmar) je neopakovatelný mix památek, přírody, kontrastů a rozmanitostí. V Barmě máte pocit, že jste se stali herci v historickém velkofilmu a kolem vás jsou dokonale postavené kulisy a herci v kostýmech. Neuvěříte, že je to skutečný svět.
Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.


 

  

JAPONSKO

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 2. 4. 2015

Cena:  92 690 Kč

 více informací o nabídce

DO JAPONSKA ZA SVÁTKEM JARA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží, jestli je navštívíte na jaře, na podzim či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odrážejí v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus a snad i na pár chvil vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archív CK Marco Polo

Cena: 26 990 Kč za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  4. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena – příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům – pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE

  

 

Dominikánská republika

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 3. 2. 2015

Cena: 85 900 Kč  za 10 nocí

Více informací o zájezdu:

 


Okruh Dominikánskou republikou s velrybami

 Český průvodce

Zajímá vás na cestách příroda, lidé, kultura a realita každodenního života a zároveň rádi relaxujete v pohodlí hotelového resortu? Pak máte jedinečnou možnost vyzkoušet kombinovaný zájezd po Dominikánské republice. Nahlédnete do nejhezčích míst této karibské země a současně si užijete proslulých dominikánských all inclusive…