Osm miliónů dolarů – hodně, nebo málo?

Když bylo před rokem vysazeno do volné přírody v Botswaně prvních 6 nosorožců z Jihoafrické republiky, zdálo se, že plán přesunout 100 nosorožců do nového domova je utopií. Těch prvních 6 dalo totiž ochráncům tak zabrat a jejich přesun stál tolik peněz, že se zdálo nemožné, aby se během dvou let přesunulo do bezpečí tak velké množství zvířat. Jenže kdo zná společnost &Beyond, ví, že tihle Jihoafričané se nevzdávají. Přes 30 let jsou největšími inovátory v zakládání soukromých parků, turistických lodží a komunitních projektů v Africe.

Přečtěte si další zajímavý článek o nosorožcích

FOTO: archiv CK Marco Polo

Barva na znehodnocování bankovek zachraňuje nosorožce

Úspěchy z minulosti, poctivá práce v současnosti a jasné vize pro budoucnost jim otevírají dveře u vlád mnoha afrických zemí a pomáhají jim zapojit do svých aktivit mnoho dobrovolníků z celého světa. Veškeré náklady na tento projekt jsou kryty z fondu, do kterého společnost &Beyond ukládá část svých tržeb od turistů využívajících její služby v jižní a východní Africe. Na záchraně nosorožců se podílejí i čeští turisté. Je to jeden z mnoha důkazů, že turistika nemusí jen škodit a ničit lokální přírodu a kulturu, ale může být i velkým přínosem, když se ví, jak na to. Do fondu by mělo během tří let přijít až os, miliónů USD. Na přesun 100 nosorožců by to mělo stačit.

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedená celková dezinfekce a potřebná očkování.

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedena celková dezinfekce a potřebná očkování.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Genofond pro budoucnost

Dnes už se v Botswaně prohání po buši několik desítek přestěhovaných nosorožců. Přesun vždy probíhá v utajení, i když se na něm podílí mnoho lidí. Lee Carlisle z &Beyond Conservation mi po přesunu prvních šesti nosorožců řekl: „Je to válka a jako ve válce se musíme chovat. V Jihoafrické republice nejsou nosorožci v bezpečí. Pokud chceme zachovat kvalitní genofond, musíme jej ukrýt na tajné místo v Botswaně. Tam funguje dokonalý systém ochrany a i díky nepřístupnosti terénu jsou tam nosorožci v mnohem větším bezpečí.“

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec ulehne.

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec lehne.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Botswana je ideální hostitelská země

Delta Okavango je jedním z nejbezpečnějších míst pro ohrožená africká zvířata. Vláda i nevládní organizace a soukromé společnosti monitorují celé území a velmi úzce spolupracují, aby pytláci byli prakticky bez šance. „Je to ideální možnost, jak si zachovat genofond pro příští generace,“ dodal Lee.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Projekt dostal plnou podporu vládní organizace Botswana Rhino Management Committee. Přesto musí každý z nosorožců projít složitým a nákladným procesem certifikace. Botswana se logicky snaží, aby na její území nebyla zavlečena žádná nákaza, a všechna dovážená zvířata musí projít systémem kontrol a karantén. Během přípravné doby musí nosorožci projít i tréninkem, během kterého jsou připravováni na odchyt a transport, aby jejich šok ze změny nebyl tak velký.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khamy Ian Khamy.

FOTO: archiv autora

Dobrá vůle je někdy nebezpečná

Ve jménu dobré vůle se na světě napáchalo už nejedno strašné zlo a dobrá vůle bývá často jen zástěrkou nekalých věcí. Proto i dobrá vůle ochránit nosorožce přesunem do Botswany byla prověřena týmem vědců, kteří zkoumali, zda se tímto projektem nemůže spustit nějaká ekologická katastrofa. Nad celým projektem si vzal patronát prezident Botswany Seretse Khama Ian Khama a jeho bratr T. K. Khama, zodpovědný za ochranu přírody a turistiku. Vláda zřídila na utajeném místě v deltě Okavango karanténní tábor, kam musí všichni nosorožci na nejméně čtyři měsíce. Teprve pak mohou do volné přírody.

Ochranu přírodního bohatství berou v Botswaně nesmírně vážně a ochránci mají veliké pravomoce.

Ochranu přírodního bohatství berou v Botswaně nesmírně vážně a ochránci mají veliké pravomoci.

 
Bez turistiky by to nešlo

Je pravda, že fond na záchranu nosorožců založila soukromá společnost &Beyond a vkládá do něj své soukromé prostředky, které by klidně mohla použít jinak. Většinu těchto prostředků ale přinesli do regionu turisté, kteří služeb &Beyond využívají. Bez nich by fond neexistoval. Navíc se mnoho turistů stalo pravidelným dárcem fondu. A z peněz, které na poplatcích odvedou turisté vládě, platí botswanská vláda výdaje na svou účast na projektu. Právě Botswana je dobrým příkladem toho, jak nastavit pravidla, aby turistika nebyla přítěží, ale naopak velkým přínosem pro stát jako celek, ale i pro lokální komunity. V Botswaně nemůže uspět masová turistika, která není nikdy loajální, ale hledá vždy jen nejnižší cenu. Je to dobře pro Botswanu, ale i pro okolní státy. Držme palce, ať se nosorožcům v deltě Okavango daří.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelená. Pro nosorožce ideální prostředí.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelený. Pro nosorožce ideální prostředí.

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Jao Camp, Botswana

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín : 25.6. 2015

Cena : 88.500,- za 17 nocí

Více informací o zájezdu

 KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Český průvodce

 Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

 

 

Kerala, Indie

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 11. 3. 2015

Cena: 76 900 Kč  za 11 nocí

Více informací o zájezdu:

KULINÁŘSKÝ ZÁJEZD DO JIŽNÍ INDIE

Český průvodce

Místní šéfkuchaři vás seznámí s indickou kuchyní, uvaříte si společně s nimi místní speciality, naučíte se používat koření, které se zde pěstuje, vyberete si suroviny přímo z organické zahrady a pak si pod dohledem kuchaře uvaříte večeři. Stejně tak budete vařit i na lodi. Prohlédnete si také místní památky, přístav Cochin, dále přírodní rezervaci Periyar a bude i čas na relaxaci u moře. Kdo bude chtít, může zkusit jógu nebo ajurvédské masáže. A navíc ubytování v luxusních pětihvězdičkových hotelech z řetězce CGH.

 

 

 

Termín: 6. 1. 2015 a pak každé úterý

Cena: 49 990  Kč za 17 nocí

Cena je bez letenky do Johannesburgu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

  

JAPONSKO

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 2. 4. 2015

Cena:  92 690 Kč

 více informací o nabídce

DO JAPONSKA ZA SVÁTKEM JARA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží, jestli jej navštívíte na jaře, na podzim či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odrážejí v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

  
 

 SUPER CENA !!!

 

Doubletree by Hilton Marjan Island

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cena : 26.990,- za 7 nocí

POLOPENZE

Termín:  4. 1. 2015 a pak každou neděli

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Doubletree by Hilton Marjan Island

Výhodná cena - příjemný plážový hotel na poloostrově Marjan Island v emirátu Ras Al Khaimah. Stravování formou polopenze nebo za příplatek all inclusive.
Pokud vám nevyhovuje délka zájezdu nebo termín odletu, rádi se přizpůsobíme vašim požadavkům - pobyt zkrátíme, prodloužíme či změníme termín odletu.

POLOPENZE

  

 

 

Dominikánská republika

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 3. 2. 2015

Cena: 85 900 Kč  za 10 nocí

Více informací o zájezdu:

 


Okruh Dominikánskou republikou s velrybami

 Český průvodce

Zajímá vás na cestách příroda, lidé, kultura a realita každodenního života a zároveň rádi relaxujete v pohodlí hotelového resortu? Pak máte jedinečnou možnost vyzkoušet kombinovaný zájezd po Dominikánské republice. Nahlédnete do nejhezčích míst této karibské země a současně si užijete proslulých dominikánských All inclusive…