Didi z kmene Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Pro nás Evropany je to trochu silný tabák. Není to jen komedie pro diváky?

Didi se usmívá: „Slon nikdy nesežere nic jedovatého, na to je moc chytrý a v buši se vyzná rozhodně lépe než člověk. Pravděpodobnost, že sežral něco, co pomůže tvým neduhům, je velká. Když cítím, že slábnu, že se nějaká nemoc pokouší zlomit moje tělo a mou duši, ubalím si preventivní doutník. Přidám do něj  trochu opravdového tabáku pro lepší chuť a vykouřím ho. Nebo trus propláchnu, usuším a udělám silný vývar. Zabírá to, věř mi.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Ck Marco Polo

Uprostřed přírody, ale…

Didi a jeho kmen Ndengereko žije uprostřed rezervace Selous. Ta je téměř tak veliká jako Česko a dalo by se očekávat, že uprostřed buše, stovky kilometrů daleko od nejbližšího města, budou žít lidé hodně přírodním životem. Jenže to je naivní představa. V devadesátých letech minulého století se všichni chtěli vymanit ze sevření tradic. Chtěli se „civilizovat“. Všichni chtěli po lidech v buši, aby se vzdělávali, aby přijímali impulzy zvenčí, aby žili moderněji. Výsledkem bylo zpřetrhání starých tradičních vazeb a nabourání tradičních hodnot. Tradiční medicína byla zpochybňována. Jak snadné je zobnout si zázračnou pilulku. Návrat k přírodě bude bolet.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Archiv

Jak moc ještě žiješ v souladu s přírodou?

„Méně, než bych chtěl, ale víc než před nedávnem. To jsem pracoval ve stálém zaměstnání a úplně jsem opustil svůj starý způsob života. Moc šťastný jsem nebyl. Vrátil jsem se zpět do vesnice a znovu jsem ve své milované buši. Jako průvodce si vydělám peníze a mohu žít tak, jak mám rád. Ale dnes už nikdo nežije v úplném souladu s přírodou. Bohužel.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Baobab je pro kmen Ndengereko posvátným stromem. Tanzanie, Selous

FOTO: Archiv

Baobisté tu byli mnohem dříve než křesťané nebo muslimové

Když procházíte vesnicí, necítíte se úplně dobře. Problém tzv. plastikové generace se na vás valí na každém kroku. Před pár lety tu nikdo neznal plastové tašky, plastové lahve, plastové obaly. Všechno se balilo do přírodního materiálu a ten jste mohli vyhodit, kde se vám zachtělo. Příroda se postarala o jeho likvidaci. Jenže plast zůstává a příroda se s ním nepopere. Uklizeno je u školy a uklizeno je u domů křesťanů. Muslimové nechávají ležet haldy odpadků na dosah svých domů a nijak jim to nevadí. Když zafouká vítr, začíná se plastové neštěstí posunovat do buše. Kdy se dočkáme slona s igelitovým pytlíkem namotaným na chobotu?

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Jsi muslim, nebo křesťan? Viděl jsem ve tvé vesnici rodiny obojího vyznání.

„Jsem baobista,” směje se Didi. „ Baobab je můj bůh, moje modla. Mám v rodině křesťany i muslimy, ale všichni jsou baobisté. K posvátnému baobabu se chodíme vyzpovídat, požádat o laskavost, o potvrzení dobrého lovu, o radu. Teprve pak jdeme do kostela nebo do mešity. Proto je u nás ve vesnici klid. Každý si žije svým životem.  Když položím dlaně na kmen baobabu, cítím jeho sílu. Vždyť je tu možná víc než tisíc let.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Archiv

Pytláci nebo strážci

Safari v Selous není tak jednoduché jako v zavedených parcích. Zvířata nejsou na auta zvyklá, a navíc se tu ještě donedávna hodně pytlačilo. Na jihu rezervace byl dokonce povolený odstřel některých zvířat. Auto znamená pro zvířata nebezpečí. Zvířata jsou velmi plachá a nedovolí nikomu, aby se přiblížil hodně blízko. Mnozí vesničané aktivně pytlačili a možná ještě pytlačí. Jiní se nechali najmout jako strážci a hlídají, aby zvěře neubývalo.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Didi, co ty a pytlačení?

„Byl jsem pytlák. Jako kluk. Jsem přece lovec. Jak bych mohl být respektován jako dospělý muž, kdybych nebyl lovec? A jak bych mohl být lovcem a nelovit? Teď jsem spíš na straně strážců, nechci rezervaci bez zvířat. Turistika nás může všechny moc dobře živit a turisté nepřiletí, když nebudou zvířata. Nesmíme mít zbraně. Takže i když teď někdo pytlačí, tak pytlačí drobnou zvěř pro maso.”

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Ndengereko, Tanzanie, Selous

FOTO: Archiv

Stojí za to vydat se do Selous?

Kdo se vydává na své první safari v životě, nebude mít v Selous problém. Safari probíhá v nádherné krajině, protkané jezery a řekou. Zvěře je dost, i když se nemůžete dostat úplně blízko. Servis je na slušné úrovni a k Africe si tu rozhodně přičichnete. Zvlášť pokud se na safari rozhodnete odletět v rámci svého pobytu na Zanzibaru, je Selous dobrou volbou. Pokud se ale do Afriky vracíte a už jste několik safari absolvovali, musíte v Selous velmi pečlivě vybírat lokalitu, do které se vydáte.

Ndengereko, Tanzanie, Selous

Kmen Ndengereko je vyhlášený i svou muzikálností a zpěvem, Tanzanie, Selous

FOTO: Tomáš Endris, Ck Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 18. 3. 2015

Cena : 88 290 Kč

Více informací zde


MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

 

Velcí sloni si oblíbili mokřady a louky na dně kráteru Ngorongoro.

FOTO: archiv autora

Termín: 10. 1. 2015 a pak každou sobotu

Cena: 49 990 Kč za 11 nocí

(cena neobsahuje letenky do Nairobi, které jsou cca za 13–18 tis. Kč)

Více informací o zájezdu

EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKOU

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.

  

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 16. 3. 2015

Cena : 89 990 Kč

 více informací o nabídce

PŘÍRODNÍ KRÁSY KOSTARIKY A RELAX U MOŘE

ČESKÝ PRŮVODCE


Příroda, její barvy, odstíny a zvuky ve všech pádech – to je Kostarika. Představíme vám to nejkrásnější z této země od deštného pralesa přes vulkány až po pobřeží. Pojedeme autem, na koních i lodí. Budeme kráčet džunglí i  proplétat se krkolomnými silničkami v horách.
Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě.

  

Kuba

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 5. 1. 2015

Cena : 59 990 Kč za 9 nocí

Více informací zde

 

OKRUH KUBOU S ČESKÝM PRŮVODCEM

+ POBYT U MOŘE

59 990 Kč

Milujeme Kubu! Žádný další ostrov v Karibiku nemá takové kouzlo a takovou míru autenticity jako Kuba. Dopřejte si s námi úžasnou ochutnávku všeho, od Cuba Libre přes Cohibu a Tropicanu až po Cadilac a Bacardi. Nikdo z nás neví, jak dlouho ještě Kuba zůstane taková, jaká je, a kdy z ní bude jen další Portoriko.

  

Jan Papež, CK Marco Polo