Největší mýtus o migraci

Největší mýtus o migraci je zdání, že migrace je překročení řeky Mara. Mýtus vznikl díky tisícům dramatických obrázků, které ukazují překonávání nejtěžšího úseku dlouhé cesty. Veřejnost si proto myslí, že pakoně doputují k řece, překročí řeku a je po migraci. Velká migrace je ale velice složitý a nepřetržitý proces, který vlastně nikdy nezačíná a nikdy nekončí. Má několik zřetelných etap, ale jsou to pouze etapy celý život trvajícího závodu. Pokud víte, jak migrace funguje, můžete se s velkými stády potkat i mimo Masai Maru a mimo období, kdy zvířata přecházejí řeku Mara.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kde je tedy nejlepší místo k pozorování velké migrace?

Velká migrace probíhá na obrovském prostoru v oblasti Velké příkopové propadliny v Keni a Tanzanii, především v oblasti rezervace Serengeti, v okolí kráteru Ngorongoro a rezervace Masai Mara. Okrajově ovšem zasahuje i do mnoha dalších míst. Některé zdatné kusy ujdou během migrace až 1600 km. Pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci migrace se neustále přou o to, kde je nejlepší místo k pozorování. Někdo dává přednost blízkosti vodních toků pro dramatické okamžiky při přechodu. Jiní dávají přednost otevřeným rozlehlým pláním, kde velmi intenzivně vnímáte neuvěřitelný rozsah migrace a desítky tisíc zvířat máte jako na dlani. Další pak dávají přednost místům, kde přicházejí na svět mláďata, protože se tato místa hemží predátory a drama a napětí boje o život jsou cítit velmi bezprostředně. Jedno je ale jisté: ať už budete sledovat velkou migraci kdekoliv, vždy to bude fascinující zážitek.

Břeh byl tak blízko.

Břeh byl tak blízko.

FOTO: archiv autora

Proč se vlastně migruje?

Když se pohnou všechna stáda, jsou v pohybu téměř dva milióny zvířat. Co žene tak obrovské množství kupředu, co je k tomu přinutí? Zdálo by se, že odpověď musí být jednoduchá. Jde určitě hlavně o potravu. Tak obrovské množství zvěře spase velmi rychle vše, co ve svém okolí najde, a musí se pak pohnout o kus dál. Zní to logicky, ale proč se často stáda pohnou, i když mají na místě stále ještě dostatek potravy? Právě nyní se začínají stáda pohybovat směrem do Tanzanie a v Keni je přitom ještě dostatek pastvy. Co je žene do Serengeti? Co je žene ještě dál ze Serengeti do oblasti kolem kráteru Ngorongoro a ještě víc na jih do Tarangire?

Savana je plná zvířat.

Savana je plná zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vědci se domnívají, že jsou dva hlavní důvody, které spolu velmi úzce souvisí. Stádo má v té době mnoho březích samic, které se blíží k okamžiku porodu. Z důvodu zachování budoucí populace potřebuje stádo, aby se mláďata narodila společně, v co nejkratším období. Predátoři nasyceni snadnou kořistí nemají šanci vyhladovět a ohrozit tak další a další mláďata. K takto „řízenému“ porodu potřebují samice minerály (vápník, fosfor apod.) v takovém složení, které najdou právě jen v jižní části Serengeti a v okolí kráteru Ngorongoro. Je tu půda sopečných vyvřelin bohatá právě na tyto prvky. Zároveň samozřejmě vše souvisí i s obdobím dešťů a růstu nové mladé nízké trávy, kterou jsou pakoně schopni pást a trávit.

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

Nemusíte být u řeky Mara

Ne každý má dost peněz na to, aby mohl zaplatit vysoké ceny za ubytování u řeky Mara v době, kdy vrcholí přecházení řeky. Přesto si můžete dovolit velkou migraci vidět. Nejekonomičtější varianta je počkat si, až velká stáda dorazí na jih Serengeti, nebo dokonce do Tarangire. U Tarangire můžete bydlet mimo rezervaci nedaleko vstupní  brány a pak jste jen pár minut do stád a platíte mnohem méně peněz. Není to tak dokonalé, jako když bydlíte přímo v rezervaci, ale ne každý může jezdit v Porsche.

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Barma

FOTO: Tomáš Endris, CK Marco Polo

Termín : 18. 3. 2015

Cena : 88 290 Kč

Více informací zde


MAGICKÁ BARMA

ČESKÝ PRŮVODCE

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost. Při procházce vesnicí vás pozvou do svých příbytků a pohostí oříšky či šálkem čaje.
Připravili jsme pro vás zájezd s českým průvodcem při min. počtu 6 osob.

 

 

 

Velcí sloni si oblíbili mokřady a louky na dně kráteru Ngorongoro.

FOTO: archiv autora

Termín: 10. 1. 2015 a pak každou sobotu

Cena: 49 990  Kč za 11 nocí

(cena neobsahuje letenky do Nairobi, které jsou cca za 13–18 tis. Kč)

Více informací o zájezdu

EXPEDICE VÝCHODNÍ AFRIKOU

KEŇA A TANZANIE

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti , kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město” safari v Tanzanii Arushu.

  

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Termín: 16. 3. 2015

Cena : 89 990 Kč

 více informací o nabídce

PŘÍRODNÍ KRÁSY KOSTARIKY A RELAX U MOŘE

ČESKÝ PRŮVODCE


Příroda, její barvy, odstíny a zvuky ve všech pádech – to je Kostarika. Představíme vám to nejkrásnější z této země od deštného pralesa, přes vulkány až po pobřeží. Pojedeme autem, na koních i lodí. Budeme kráčet džunglí i proplétat se krkolomnými silničkami v horách.
Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě.

  

Kuba

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 5. 1. 2015

Cena : 59 990 Kč za 9 nocí

Více informací zde

 

OKRUH KUBOU S ČESKÝM PRŮVODCEM

+ POBYT U MOŘE

59 990  Kč

Milujeme Kubu! Žádný další ostrov v Karibiku nemá takové kouzlo a takovou míru autenticity jako Kuba. Dopřejte si s námi úžasnou ochutnávku všeho, od Cuba Libre přes Cohibu a Tropicanu až po Cadilac a Bacardi. Nikdo z nás neví, jak dlouho ještě Kuba zůstane taková, jaká je, a kdy z ní bude jen další Portoriko.

  

Jan Papež, CK Marco Polo