Čas, co je to čas?

Mám ten pocit stále častěji. Pokaždé, když vyprávím o pradávných kulturách, o jejich průchodu dějinami, o jejich průniku časem. Co je v těchto souvislostech jeden den, jeden měsíc, jeden rok? Dokonce ani jedno století často nehraje významnou roli. Při pohledu zpět se čas zhušťuje a koncentruje. Jako když strčíte peřinu do igelitového pytle a začnete vysávat vzduch. Začne se ztrácet tvar, materiál přestane ztrácet svou užitnou hodnotu a nakonec vznikne něco, co s původní peřinou nemá nic společného. Tvrdá, neforemná hmota, která by vás určitě nezahřála, a do které se určitě neschoulíte. Tak nějak funguje čas v pohledu zpět. Pár let politické krize nic neznamená. Jsou jen neviditelnou epizodou v toku času.

Vstupu do chrámu vévodí čtyři sochy vladaře Ramesse II.

Vstupu do chrámu vévodí čtyři sochy vladaře Ramsese II.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo


Vlídná tvář vládce

Když se ale postavíte před monumentální sochy v Abú Simbelu a pohlédnete do tváře Ramsese II. vysoko nad vámi, z božského výrazu na vás pomalu přechází klid a téměř jistota, že i tuhle epizodu v toku času přežijí a budou tu stát další stovky let. Stál jsem před mnoha monumenty na všech kontinentech, ale nikde jsem neměl takový pocit souznění. Mohutnost soch vás neválcuje, nejste zrnko prachu, nejste malá duše před všemohoucím, červ plazící se před nekonečnou mocí. Naopak, cítíte povznesení a energii. Možná je to tím, že se na vás sochy usmívají a jejich pohledy jsou zaměřeny do dálky, jako by viděly za horizont času.

Ramess II., král Horního a Dolního Egypta.

Ramses II., král Horního a Dolního Egypta.

FOTO: CK Marco Polo International

Nic nemůže být náhoda

Podíváte-li se na svět v době zhruba před 3000 lety, uvidíte na několika místech přibližně stejný obraz. Jako oázy v pustině k vám vykukují staveniště nezměrných rozměrů. Na pobřeží Tichého oceánu v Peru, ve středním Mexiku, v Indii, v Egyptě. Stovky kameníků a pomocných dělníků opracovávají kámen, aby pro svého pána postavili stavbu, která nemá v dané lokalitě obdobu. V každé stavbě se nějakým způsobem promítne slunce. Někde bude vrchol pyramidy směřovat vzhůru jako vztažené ruce modlících se lidí, jinde schodiště přivede vládce na vrchol stavby přesně v okamžiku východu. A v Abú Simbelu o jarní a zimní rovnodennosti paprsek slunce vstoupí do svatyně a ozáří vzdálený (65 m) oltář, osazený sochami bohů Ptah, Amon a Re a vladaře Ramsese II. Každý detail stavby je dokonale promyšlený a propočítaný. Každý kameník je prověřený a doškolený. Zdá se být nemožné, aby to byla náhoda.

Skončí vzácný Abú Simbel v podobných troskách?

Skončí vzácný Abú Simbel v podobných troskách?

FOTO: Archiv

Ztracený a znovunalezený

Nubijská poušť skrývala tajemství chrámu v Abú Simbelu až do začátku 19. století. V roce 1813 objevil díky šťastné náhodě celou hlavu a kousek horní části těla krajní sochy Ramsese II. švýcarský učenec Johann Ludwig Burckhardt. Trvalo téměř 100 let, než se chrám podařilo z písku vyprostit.  Musel to být neuvěřitelný pocit, když se výzkumníci a jejich dělníci mohli poprvé postavit před chrám a uviděli jej v celku. Jen těžko by mohli očekávat, že za pár desítek let někdo rozhodne o tom, že se jejich úsilí zahodí, jako by nikdy nebylo, a že se památka v Abú Simbelu (a nejen ona) obětuje ve prospěch industrializace povodí Nilu. Zatopí jej Asuánská přehrada.

Sochy matky a vybraných manželek jsou vytesány u nohou vladaře.

Sochy matky a vybraných manželek jsou vytesány u nohou vladaře.

FOTO: Archiv

Díky UNESCO

Nakonec se vědci pod patronací UNESCO dohodli s egyptskou vládou a byl dán souhlas k tomu, aby se Abú Simbel přemístil. V letech 1964 až 1968 byl chrám rozřezán na více než 2000 bloků a převezen do bezpečné vzdálenosti od plánovaného břehu přehrady. Uměle vytvořený pahorek s vnitřní betonovou kopulí, která chrání znovu sestavený chrámový komplex, je mistrovským stavebním dílem. 3000 let staré posvátné kultovní místo dostalo další šanci ohromovat své návštěvníky.

Po Asuánské přehradě pluje jen několik lodí. Málo turistů věnuje tomuto koutu Egypta pozornost. Ke své škodě.

Po Asuánské přehradě pluje jen několik lodí. Málo turistů věnuje tomuto koutu Egypta pozornost. Ke své škodě.

FOTO: Archiv

Nenechte si Abú Simbel ujít

Až se budete do Egypta vydávat, nezapomeňte na Abú Simbel. A až budete stát před skvostným chrámem, zastavte se alespoň na pár vteřin a vzpomeňte si, jaké dějiny se tady během posledních 3000 let odehrávaly. Je to velká vzácnost a málokde na světě máte takovou šanci se takových příběhů opravdu dotknout.

Umělý kopec, vytvořený pro záchranu Abú Simbelu je velmi promyšlená stavba. Zaslouží velký respekt.

Umělý kopec, vytvořený pro záchranu Abú Simbelu je velmi promyšlená stavba. Zaslouží velký respekt.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Edfu

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 4. 1. 2015 a pak každou neděli

Cena: 59 900 Kč

Více informací zde

LUXUSNÍ POZNÁVACÍ OKRUH: Káhira a plavba po Nilu. Prodloužený o pobyt u Rudého moře.

Egypt patří k nejstarším zemím na světě a jeho historie je neodmyslitelně spjata s řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život starověkých Egypťanů. Delta řeky Nil je tak považována za jednu z kolébek lidské kultury. Sjednocením Horního a Dolního Egypta kolem roku 3000 př. n. l. se začala rozvíjet významná civilizace, která dodnes nedá spát archeologům a je předmětem obrovského zájmu i laické veřejnosti.

Vydejte se s námi na plavbu po Nilu a poznejte kolébku staré kultury v té nejkrásnější podobě.

 

 

 

Termín: 6. 1. 2015 a pak každé úterý

Cena: 49 990  Kč za 17 nocí

Cena je bez letenky do Johannesburgu – cca 16–19 tisíc Kč.

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové i divoké pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

  

JAPONSKO

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 2. 4. 2015

Cena:  92 690 Kč

 více informací o nabídce

DO JAPONSKA ZA SVÁTKEM JARA

S ČESKÝM PRŮVODCEM

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží, jestli jej navštívíte na jaře, na podzim či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odrážejí v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

  

Kerala, Indie

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 11. 3. 2015

Cena: 76 900 Kč za 11 nocí

Více informací o zájezdu:

 

KULINÁŘSKÝ ZÁJEZD DO JIŽNÍ INDIE

Český průvodce

Místní šéfkuchaři vás seznámí s indickou kuchyní, uvaříte si společně s nimi místní speciality, naučíte se používat koření, které se zde pěstuje, vyberete si suroviny přímo z organické zahrady a pak si pod dohledem kuchaře uvaříte večeři. Stejně tak budete vařit i na lodi. Prohlédnete si také místní památky, přístav Cochin, dále přírodní rezervaci Periyar a bude i čas na relaxaci u moře. Kdo bude chtít, může zkusit jógu nebo ajurvedické masáže. A navíc ubytování v luxusních pětihvězdičkových hotelech z řetězce CGH.

  

Jan Papež, CK Marco Polo