Pátý nejvyšší vodopád v Africe

Na pátém místě v přehledu nejvyšších vodopádů Afriky je pěkná tlačenice. Dá se za něj pokládat třeba vodopád Ndedema (Didima) v Jihoafrické republice, který má v době dešťů až 640 metrů v kaskádě osmi teras, nebo Vivienne Falls v Keni. Vybral jsem Jinbar v Etiopii, je 500 metrů vysoký a voda je v něm po celý rok. Navíc jej najdete v dramatickém pohoří Simien, které určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako celá Etiopie.

Vydejte se na alespoň 10 km trek. Výhledy stojí za to.

Vydejte se na alespoň 10km trek. Výhledy stojí za to.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zajímavé je, že všechny tři vodopády, které se perou o pátou africkou pozici, spojuje to, že ačkoliv jsou stovky a tisíce kilometrů vzdálené, jsou součástí Velké příkopové propadliny. Vznikly ve stejnou dobu a mají velmi podobný charakter – padají úzkou úžlabinou do hlubokého sevřeného údolního koryta. Nejsou impozantní mohutností vodního toku, ale především výškou, ze které padají dolů, a umístěním do horské panenské krajiny.

V listopadu se horské stráně a údolí zelenají a kvetou.

V listopadu se horské stráně i údolí pohoří Simien zelenají a kvetou.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Na nečekaném místě

Jinbar zdobí pohoří Simien. Pohoří, které by v Etiopii očekával málokdo.  Zub času nahlodal během miliónů let zvlněnou náhorní planinu tak dokonale, že vytvořil jedno z nejúchvatnějších pohoří v na světě. Hluboká údolí, bizarní skalní útvary, kolmé stěny padající do hloubky až 1500 metrů, otevřené výhledy do krajiny, vodopády padající z vrcholů stolových hor, kontrasty barev různých hornin. I proto bylo území pohoří Simien vyhlášeno v roce 1978 světovou přírodní památkou. Nejvyšší vrchol pohoří Simien Ras Dašan je někdy označován za čtvrtou nejvyšší horu Afriky, ale je to mýtus. Ono i těch  4623 m n. m. je často zpochybňováno a je uváděna výška 4543 m n. m., ale pokud sedíte na kameni a díváte se do nádherného údolí, jsou vám takové dohady úplně jedno.

Jinbar, Simien, Etiopie.

Jinbar, Simien, Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Řeka Jinbar

Řeka Jinbar nad vodopádem je dlouhá jen devět kilometrů. Sbírá vodu z náhorní planiny alpského typu, porostlé nízkou trávou a ojedinělými křovinami. V období dešťů malá říčka zmohutní a vodopád pak působí impozantně. Zvlášť když začne foukat silný vítr a proud vody se rozbíjí o skaliska. Vodní tříšť a páry pak vytvářejí v úzkém prostoru dramatickou podívanou. Klidně by tu mohl být vstup do podsvětí.

Simien, Etiopie.

Simien, Etiopie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Slušná výzva pro lezce

Čas od času se na náhorní planině nedaleko vodopádu objeví stanová osada. Pestrobarevné stany znamenají pro místní naději na velikou zábavu. Většinou v nich totiž nocují „zoufalci“ z celého světa, kteří se rozhodli, že si právě na Jinbaru vyzkoušejí své lezecké umění.  Místní si mohou i přivydělat, protože návštěvníci potřebují průvodce, nosiče a ostrahu. První se vždy objeví děti a hned za nimi muži s kalašnikovem. Ačkoliv je Etiopie v horách bezpečná, zbraň tu má snad každý dospělý muž. Je to určitý znak důstojnosti.

Vyznavači adrenalinu se pokoušejí vodopád slanit nebo naopak vylézt z dopadové zóny vzhůru. Obojí dá zabrat a zaslouží uznání a respekt.

Simien, Etiopie.

Simien, Etiopie.

FOTO: Hana Pšeničná

Na jak dlouho do pohoří Simien vyrazit?

Kouzlo pohoří je v tom, že nabízí každému návštěvníkovi možnost vybrat si podle své chuti, zkušenosti a času. Určitě se vydejte alespoň na 10kilometrový trek, jinak nebudete mít šanci zažít opravdovou krásu těchto hor. Můžete vyrazit např. z Debarku do Buyit Ras. Zkušenější milovníci hor si určitě vyberou celodenní trasy, nebo dokonce túry na tři nebo pět dnů.  Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamáni. Pohoří Simien je klenotem východní Afriky a zatím se tu rozhodně nebudete cítit jako součást masové turistiky.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Kuba

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 5. 1. 2015

Cena: 59 990 Kč za 9 nocí

Více informací zde

OKRUH KUBOU S ČESKÝM PRŮVODCEM

+ POBYT U MOŘE

59 990  Kč

Milujeme Kubu! Žádný další ostrov v Karibiku nemá takové kouzlo a takovou míru autenticity jako Kuba. Dopřejte si s námi úžasnou ochutnávku všeho, od Cuba Libre přes Cohibu a Tropicanu až po Cadilac a Bacardi. Nikdo z nás neví, jak dlouho ještě Kuba zůstane taková, jaká je, a kdy z ní bude jen další Portoriko.

 

 

 

Langkawi

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Termín: 16. 1. 2015 a pak každý pátek

Cena: 41 900 Kč za 7 nocí (lze prodloužit)

Více informací o zájezdu

MALAJSIE

  Holiday villa Lankgawi 3*+

Nejsevernější malajský ostrov na západním pobřeží v Andamanském moři, to je ostrov Langkawi. Ve skutečnosti je hlavní ostrov obklopen téměř stovkami dalších ostrovů a ostrůvků. Celá oblast připomíná thajskou oblast Phi Phi – Krabi. Ostrov Langkawi je „tak akorát“, ani příliš malý, ani příliš velký. Najdete zde menší starší chrámy, krokodýlí farmu, Batik village, velké akvárium, vodopády a především krásné a upravované pláže.
Můžete si prodloužit pobyt o libovolný počet nocí, v případě zájmu zařídíme stop v Kuala Lumpuru či Singapuru. Pobyt si můžete zpestřit návštěvou Singapuru či Kuala Lumpuru.
 

  

 

Nádherný výhled z apartmánu na Mauriciu

FOTO: archív autora

 více informací o nabídce

MODERNÍ APARTMÁNY NA MAURICIU

 Skvělá alternativa pro rodiny nebo skupinky přátel

Nechce se vám do – byť sebelepšího – hotelu, mezi stovky dalších turistů? Preferujete soukromí? Moderní a komfortní apartmánové zařízení přímo u jedné z nejoblíbenějších pláží na západě Mauricia s nádherným výhledem na Indický oceán je určeno především rodinám či spolucestujícím párům přátel.

  

Srí Lanka

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo


Termín:4. 3.2015

Cena: 64 900 Kč

Více informací o zájezdu:

 

VELKÉ JARNÍ POZNÁVÁNÍ SRÍ LANKY

Český průvodce

Na jaro 2015 jsme pro vás připravili komplexní poznávací zájezd s krátkým relaxem na kouzelných východních plážích. Během téměř dvou týdnů se seznámíte nejen s tradičními a turisticky nejvděčnějšími lokalitami, ale i s oblastmi, které mají naprostou premiéru. CENOVÉ ZVÝHODNĚNÍ PŘI VČASNÉ REZERVACI!

  

Jan Papež, CK Marco Polo