Vážná věc, nebo jen veselá turistická atrakce?

Záleží na stáří lvů. Zažil jsem procházku několikrát a je fakt, že když vyrazíte s hodně mladými lvy, je to spíš roztomilá záležitost. I tak se ale naučíte mnoho zajímavého o chování smečky, o způsobu lovu, o existenci lva ve volné přírodě. Čím starší lvi jsou, tím větší respekt ve vás budí. Už šestiměsíční mládě by vám dokázalo hodně ublížit a mladý lev ve věku 15 měsíců je zabiják, připravený k návratu do volné přírody. Procházka není samoúčelná a turisté nejsou hlavním důvodem k vypuštění lvů do volného prostoru. Mladí lvi se během procházky učí samostatnému pohybu v buši, učí se reagovat na okolí a jsou trénovány a rozvíjeny jejich lovecké instinkty.

Zkušený ranger vysvětlí podrobnosti ze života lví smečky.

Zkušený ranger vysvětlí podrobnosti ze života lví smečky.

FOTO: Jan Papež

Lev je na vymření

200 000 lvů napočítali ochránci přírody s odborníky v roce 1975. O necelých 30 let později se počet lvů zmenšil na 23 000 kusů! Populace lvů se snížila o více než 80 %! Vládce savany, král buše, který byl odjakživa hrozbou pro své okolí, najednou potřeboval sám zachránit. Napříč Afrikou se našlo mnoho lidí, kteří si takovou nutnost uvědomovali, a vzniklo mnoho projektů na záchranu lvů.

Jak vrátit lva narozeného v zajetí do volné přírody?

Jedním z prvních projektů, který se zaměřil především na záchranu genofondu a návrat lvů narozených v zajetí do volné přírody, byl projekt u Viktoriiných vodopádů. Andrew Connolly se rozhodl věnovat všechen svůj čas záchraně lvů a pokusil se najít způsob, jak vrátit mládě lva narozeného v zajetí do volné přírody. Andrew postupně ustanovil základní kroky k takovému návratu:

1.       Ve věku od třech do 18 měsíců jsou mláďata pravidelně vyváděna do volného buše, aby si zvykala na přírodní prostředí. Nikdy nedostávají neživou potravu – i ve výbězích si musí svou potravu ulovit, popřípadě ji sebrat někomu, kdo ji ulovil. Do věku 18 měsíců jsou mladí lvi v kontaktu s lidmi, každý má svého osobního trenéra, který nahrazuje matku. Od věku 18 měsíců do věku 2,5 roku postupně ubývá kontaktu s lidmi a je posilován lovecký instinkt. Zatím stále ještě v oploceném prostoru, i když velmi rozlehlém. Lvi zde mohou lovit ve dne i v noci, začíná být pouze na nich, kdy se k lovu odhodlají.

Ve věku 13 měsíců je mladý lev už dokonalý predátor. Člověka akceptuje už s určitou nevolí.

Ve věku 13 měsíců je mladý lev už dokonalý predátor. Člověka akceptuje už s určitou nevolí.

FOTO: archív CK Marco Polo


2.        Postupně se lvi dostávají do většího prostoru a začínají žít téměř jako divocí lvi. Mají možnost se i pářit, vytvářet vlastní území, začít budovat svůj vlastní životní prostor. Bránit jej před ostatními. Již nejsou v kontaktu s lidmi, i když jsou monitorováni. Člověk přestává vstupovat a ovlivňovat jejich život.

Mladí lvi se při procházkách učí chování ve smečce. Třeba používání signální soustavy - černých plošek na zadních částech uší.

Mladí lvi se při procházkách učí chování ve smečce. Třeba používání signální soustavy – černých plošek na zadních částech uší.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

3.       Nakonec jsou přemístěni do konečného prostoru, většinou do soukromých rezervací nebo státních rezervací. Zda přežijí a jak bude jejich život vypadat, je od této chvíle zcela na nich.

4.       Mláďata narozená z partnerství ve 2. kroku jsou ponechána osudu, a když jsou dostatečně velká a zkušená, jsou přemístěna v rámci 3. kroku.

Vyrazit do volné přírody je pro mladé lvy příjemných rozptýlením a zajímavou školou.

Vyrazit do volné přírody je pro mladé lvy příjemným rozptýlením a zajímavou školou.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Ustanovit jasné a logické kroky je jedna věc a realizovat je v praxi je věc druhá, často mnohem složitější, než se na začátku mohlo zdát. I když se Andrew a jeho lidé snaží velmi poctivě a jsou úspěšní v krocích 1 a 2, opravdu vrácených lvů do naprosto volné přírody je zatím velmi málo. Většina odchovanců skončila v soukromých rezervacích (o rozsahu třeba 30 tisíc hektarů), vybavených oplocením. Soukromé rezervace potřebují lvy pro úplnost tzv. Velké pětky. Přesto je projekt pokládán za jeden z nejúspěšnějších a Andrew Connolly byl za svou dlouholetou činnost navržen na ocenění „The Indianopolis Prize“.

Procházka s úplně mladými lvy je spíš o focení, natáčení a získávání zajímavých informací.

Procházka s úplně mladými lvy je spíš o focení, natáčení a získávání zajímavých informací. O pár měsíců později už vše vypadá jinak.

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Na procházce s útočníky na člověka

Byla to jedna z prvních procházek po obnovení provozu. Všichni lidé Andrewa Connollyho byli nervózní a instrukce pro návštěvníky opakovali tolikrát, že to šlo až na nervy. Chápal jsem je. Německá turistka, kterou lvi napadli, udělala všechno pro to, aby jim připadala jako kořist. Předešla malou smečku, aby si ji vyfotila zepředu, pak se ke lvům otočila zády, a dokonce se dala do běhu, aby získala větší náskok. Nedbala volání průvodců a ostatních návštěvníků. Celá nešťastná událost trvala jen několik vteřin. I mladý lev dokáže na krátkou vzdálenost vyvinout velkou rychlost a jeho lovecký instinkt velí útočit na hlavu a krk. Naštěstí vše nakonec dopadlo dobře.

Když jeden z trenérů zahvízdal, aby přivolal lvy na procházku a otevřel dveře z výběhu, ostatní trenéři nás drželi striktně za sebou. Ten den se nikdo nesmál. Mladí lvi se postupně vyplahočili ze svého výběhu. Ale jakmile se ocitli ve volném prostoru, ožili. To nebyla koťátka z mé procházky s mrňaty. Ve věku 13 měsíců už byli připraveni porvat se na život a na smrt. Už tvořili smečku a koordinovali vzájemně pohyb terénem. Myslím, že všem se nám honila hlavou představa ženy, která si dovolila je předběhnout. Kolem cesty byla suchá vysoká tráva, vyšší než dospělý muž. Dva ze tří lvů v ní zmizeli. Nic nenasvědčovalo, že v té trávě nějací lvi jsou. Ticho, vzdálený křik ptáka, bzučení hmyzu. Osamělý lev opatrně našlapující středem cesty. Najednou z levé strany vyskočila na cestu malá antilopa, mládě impaly. Pět šest metrů před lvem.  Ztuhla na vteřinu uprostřed cesty a fascinovaně se podívala naším směrem. Pak jí na zádech přistál mladý lev a porazil ji na kolena. Trenéři nás okamžitě zastavili a nutili nás v tichosti couvat zpět…

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Na procházku ráno, nebo večer?

Procházka se lvy je fascinující zážitek, i když se během procházky nestane vůbec nic.  Nabízí se možnost vybrat si mezi ranní a podvečerní procházkou, spíš doporučuji absolvovat tu ranní. Jsou mnohem příhodnější podmínky pro focení a můžete snadno kombinovat procházku se lvy s dalšími aktivitami v rezervaci.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pobyt je možný kdykoli – termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme.

6880 Kč v období od 30. 10.

Více informací zde


GOLF A LÁZNĚ V MAĎARSKU

NEUVĚŘITELNÁ NABÍDKA

6460 Kč

4 noci + plná penze + pití

Lázně v ceně

Pondělí až středa golf v ceně

Pojeďte s námi do Maďarska – ať už s golfem, nebo jen relaxovat v lázních či obojí společně. Pobyt je možný kdykoli – termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme. Využijte speciální nabídky pobytu na 4 noci za cenu 3 nocí. NAVÍC pro hotelové hosty je v pondělí, v úterý a ve středu green fee zdarma!

 

 

 

Termín: 8. 3. 2015

Cena: 85 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

  

 

Nádherný výhled z apartmánu na Mauriciu

FOTO: archív autora

 více informací o nabídce

MODERNÍ APARTMÁNY NA MAURICIU

 Skvělá alternativa pro rodiny nebo skupinky přátel

Nechce se vám do – byť sebelepšího – hotelu, mezi stovky dalších turistů? Preferujete soukromí? Moderní a komfortní apartmánové zařízení přímo u jedné z nejoblíbenějších pláží na západě Mauricia s nádherným výhledem na Indický oceán je určeno především rodinám či spolucestujícím párům přátel.

  

Kerala, Indie

FOTO: archív CK Marco Polo


Termín: 11. 12. 2014

Cena: 59 900 Kč

Více informací o zájezdu:

 

Jižní Indie – poznávací zájezd po Kerale

Český průvodce

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii – Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy „Muziris Art Biennale“, pokračujeme do přírodní rezervace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech – backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.