Národní park Kafue – jeho čas teprve přijde

Když jsem do Kafue přijel poprvé, říkal jsem si, že svět je plný národních parků, které jsou plné zvěře a jsou mnohem blíže. Navíc je můžete navštívit za mnohem méně peněz. Proč se tedy kodrcat přes celou Afriku? Navíc na první pohled se zdá krajina parku nezajímavá. Plošina je poseta řídkými lesy a protkaná potůčky, říčkami a slepými rameny řek. Jenže první pohled mate –  jakmile do krajiny vjedete terénním vozem nebo vplujete na motorovém člunu, začne se vám pootvírat skrytá krása drobných prohlubní, údolíček a lesních zákoutí, která vytvářejí dokonalé zázemí pro život komunit zvěře a jsou skvělými místy k pozorování divoké přírody.

Ostrůvky lesních porostů jsou vítanou základnou lvích smeček.

Ostrůvky lesních porostů jsou vítanou základnou lvích smeček.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Obraz Kafue není velkolepá podívaná na tisícová stáda a není to Muchova Slovanská epopej. Je to jemná perokresba, kterou ocení pouze ten, kdo je schopen zastavit se, soustředit a vychutnat drobný detail. Čas Kafue teprve přijde.

Voduška červená. Málokde jinde najdete tak velká stáda jako v parku Kafua.

Voduška červená. Málokde jinde najdete tak velká stáda jako v parku Kafue.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Bývala to největší partyzánská základna

Park má hodně pohnutou historii. V 80. letech minulého století ho prakticky celý obsadili angolští rebelové. Létaly nad ním tehdy vojenské helikoptéry a partyzáni kosili ze svých kalašnikovů vše, co se dalo sníst. Zástupy nosičů s masem, kůžemi, parožím a sloními kly putovaly přes západní hranici parku do Angoly. Rebelové způsobili jednu z největších ekologických katastrof, o které svět neslyšel, nebo slyšet nechtěl. Co je komu do toho, že armáda zoufalců téměř vyhladila život z jednoho národního parku...

po období dešťů se jezírka naplní vodou a rozkvetou. Hroši si tohle období nesmírně užívají.

Po období dešťů se jezírka naplní vodou a rozkvetou. Hroši si tohle období nesmírně užívají.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Po válce byl národní park Kafue v podstatě vymazán z mapy, byla to mrtvá krajina bez zvěře.

Mohli jste putovat celé měsíce nádhernou přírodou, ale neuviděli byste jediného slona, jediného buvola, jediného lva. Trvalo více než 20 let, než park ožil v takové míře, aby se o něm dalo znovu mluvit jako o přírodní rezervaci. Od roku 2005 je park znovu využíván ve spolupráci s cestovními kancelářemi a safari v parku stojí za vynaložený čas a peníze.

Rozsáhlé vodní plochy oblasti Busanga jsou skvělé pro safari na vodním člunu.

Rozsáhlé vodní plochy oblasti Busanga jsou skvělé pro safari na člunu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Malá delta Okawango

Největší národní park Zambie je velký jako Wales a větší než Morava. Celé území napájí tři řeky – Kafue a Lunga na severovýchodě a Lufupa na severozápadě. V povodí řeky Lufupa najdete nádherné mokřady a na konci období dešťů (květen–červen) se řeka rozlije ze břehů a celá oblast zvaná Busanga Plains se změní v krajinu podobnou deltě Okavango. Planina s dechberoucí divočinou se stává domovem stovek vodušek červených, středně velkých antilop s velmi vznešeným držením těla, antilop vraných a kouzelných malých oribi.

Přečtěte si zajímavý článek o dalším národním parku v Zambii

Bohatství antilop láká velké predátory včetně divokých psů, gepardů a lvů. V tomto období přibude míst, kam se nedostanete autem, a musíte letět hydroplánem nebo využít motorový člun. Velká lužní delta láká tisíce ptáků.

Na zatopenou planinu Busanga migruje významná část tažných ptáků z Evropy. Na vrcholu sezóny tu můžete vidět až 500 druhů ptáků. Nejvhodnější dobou k návštěvě je období od poloviny července do konce října.

Kafue, Zambie

Kafue, Zambie

FOTO: Wilderness Safari

 Nečekejte velká stáda

Občas se setkávám s tím, že lidé, kteří vyrážejí na safari poprvé v životě, očekávají, že vstoupí do některého dokumentárního filmu o Velké migraci v Serengeti a Masai Mara. Že jen vystrčí hlavu ze stanu a kolem nich se budou prohánět tisícihlavá stáda, predátoři budou lovit jako na běžícím pásu a slunce bude svítit vždy tím správným směrem, aby jejich fotky a záběry kamer byly stejně unikátní jako v onom dokumentárním filmu. Bylo by to krásné, ale takhle to nefunguje. Kdo čeká desítky „vodních“ slonů jako v deltě Okavango, bude zřejmě v parku Kafue zklamán. Najdete zde však velmi autentickou panenskou přírodu, originální divokou krajinu, kilometry a kilometry, hodiny a hodiny bez lidí a civilizace.

 

FOTO: archiv portálu Sopka.cz

 Přečtěte si víc o pěším safari.

Renezance pěšího safari

Populace zvěře roste rok od roku a velmi brzy bude Kafue na podobné úrovni jako některé známější parky v Keni, Tanzanii nebo Jihoafrické republice. Pak samozřejmě poroste tlak na vznik nových a nových ubytovacích kapacit a bude stále těžší zažít ten nádherný pocit „objevitele“ neznámých míst na mapě světa. Nečekejte od Kafue víc, než ve skutečnosti může nabídnout.

Na safari v helikoptéře

Je jen velmi málo míst v Africe, kde můžete letět na své safari helikoptérou. Kempy a lodge v majetku společnosti Wilderness Safaris využívají helikoptéru pro přílet a odlet svých klientů. Zvláště v období od dubna do října je příjezd autem téměř nemožný. Let helikoptérou nad divokou panenskou přírodou parku Kafue je nádherným zážitkem a při troše štěstí můžete sledovat stádo buvolů, koupající se slony, či dokonce některého z velkých predátorů z ptačí perspektivy.

Noční safari je zajímavou zkušeností. Hluboké africké noční nebe nad hlavou je plné hvězd.

Noční safari je zajímavou zkušeností. Hluboké africké noční nebe nad hlavou je plné hvězd.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Ráj nočních safari

V době řádění angolských rebelů nebylo možné fungovat během dne. Nikdy nikdo nevěděl, kdy a odkud se objeví vojenská helikoptéra, a většina denních zvířat byla postupně ulovena. Kafua se měnila v mrtvou zónu. Několik desítek stálých obyvatel parku se muselo naučit vyrážet na lov v nočních hodinách, kdy helikoptéry nemohly létat a kdy své úkryty opouštěla noční zvířata včetně lvů a leopardů. Je zvláštní, že některé tradice z období války přetrvaly až dodnes. Kafua je rájem nočních safari.

Místní stopaři navazují na zkušenosti z 80. let a vyrážejí s návštěvníky parku za nočními zvířaty a predátory. Už to ale není stejná zkušenost. Dříve začínalo noční safari až po 22. hodině a čekalo se na půlnoc, kdy velcí predátoři začínají lovit. Vidět lva nebo leoparda na nočním lovu stálo za tu noční „šichtu“.

Dnes se všichni vracejí do kempů a lodží dávno před půlnocí a šance vidět lov je mnohem menší, snad s výjimkou zatopené planiny Busanga, kde predátoři loví na přelomu dne a noci. Možná je to přirozená změna a dnešní návštěvníci už nejsou dost trpěliví „vysedět“ si zážitek, tak jak je a byla naše generace. Možná by se při čekání uzívali nudou. Někdy mám pocit, že touha po zážitcích se mění stejně rychle jako technologie fotografování.

Stačí jedno digitální kliknutí, a celý svět může sdílet můj prožitek. Proč se trápit osvitem, vývojkou a ustalovačem atd. Ale i bez predátorů je noční safari skvělým zážitkem.

Přehledná planina vyhovuje gepardům.

Přehledná planina vyhovuje gepardům.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ideální kombinace s Viktoriinými vodopády

Návštěva světoznámých Viktoriiných vodopádů při pobytu v parku Kafue je v podstatě samozřejmostí. Do parku se dostáváte přes letiště u vodopádů, a je tedy přirozené, že tu pár dnů zůstanete. Spíše bych doporučoval udělat to na konci cesty, kdy už budete mít za sebou pobyt v parku. U vodopádů můžete prožít velmi aktivní čas a zkrátíte si i cestu domů.

 

FOTO: Jan Papež

 Přečtěte si článek o Viktoriiných vodopádech a aktivitách, které tam lze podniknout.

Viktoriiny vodopády – ráj aktivní dovolené

 Proč tam nejezdí více návštěvníků?

Bylo by příliš jednoduché napsat, že prostě lidé nevědí, že nějaký park Kafue existuje. Je to určitě část pravdy, ale není to pravda celá. Jistě, další zambijský park South Luangwa je mnohem navštěvovanější, známější a propagovanější. Má mnohem bohatší infrastrukturu a najdete ho v nabídce mnoha cestovních kanceláří. Vedle toho je faktem, že někoho může odradit plochý vzhled krajiny bez kopců a skal, i když v oblasti Busanga jsou solitérní skalní útvary (tzv. kopji).

Jiného může odradit krátká sezóna, kdy většina kempů a lodží operuje pouze od června do konce října. V neposlední řadě je třeba přiznat, že rezervovat pokoje v kempech a lodžích v parku Kafue není jednoduché. Tady nečekejte nějaké zoufalé last minute nabídky, tady se musí rezervovat 3 až 6 měsíců dopředu, jinak je kapacita vyprodána.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 08. 03. 2015

Cena: 85 500,- Kč za 17nocí / 19 dnů

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

2 000 lvů v Krugerově národním parku dává velkou naději na dobrý snímek.

FOTO: archiv autoraVíce o zájezdu

Termín:  09.11. 2014 a pak každou neděli až do června 2015

Cena: 17 590  Kč za 4 noci včetně stravování a safari !!!!

Náklaďákem na safari do Krugerova NP

 Tento poznávací zájezd do Jihoafrické republiky vás zavede do nejznámějšího národního parku jižní Afriky.  Čeká vás safari v Krugerově národním parku, a to jak přímo na jeho území, tak i v soukromé rezervaci, která je součástí většího Krugeru. Navštívíte i nádherný Blyde River Canyon.

Program je bez letenky do Jihoafrické republiky a můžete jej snadno kombinovat se svou vlastní cestou do JAR, nebo pro vás letenky zorganizujeme.

  

Savana. Co nás ještě čeká?

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 13. 11. 2014 a pak každých 14 dnů až do června 2015

Cena: 46 700,- za 13 nocí

Více informací o zájezdu:

 

Expedice JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky a Mozambiku navštívíte národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Tranfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu. Podíváte se také do hlavního města Maputa a užijete si jeho latinskou kulturu a atmosféru.

 Program je bez letenky do Jihoafrické republiky a můžete jej snadno kombinovat se svou vlastní cestou do JAR, nebo pro vás letenky zorganizujeme.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

Více informací  o expedicích

Ty nejlepší expedice z nabídky Marco Polo

Svět je nádherné místo na poznávání neznámého. A poznávat svět v rytmu rychleji tlukoucího srdce, se svrběním v dlaních nebo třesoucím se dechem; zkrátka s trochu vyšší hladinou adrenalinu, to je řada zážitků s nádechem dobrodružství. Nepřinášíme vám na našich zájezdech extrémní dobrodružství, spíše citlivě dávkujeme adrenalin s odpočinkem a pohodlným zázemím. Je přeci tak příjemné večer posedět u sklenky dobrého vína a prožívat dobrodružství uplynulého dne.

Treky, trekking, hiking, procházka..., je úplně jedno, jak tomu budeme říkat. Poznejte ta nejkrásnější místa v Evropě nebo exotických zemích a prošlapte se k zážitkům. Jen při treku navštívíte místa jiným utajená, jen při treku vnímáte detaily, barevné odstíny, zvuky a vůbec přírodu okolo vás. Trek sám o sobě je zážitek a rádi bychom vám představili místa, která považujeme za jedinečná a úžasná. Můžete vyrazit na odpoledne nebo na několik dní. Každý moment se stane nezapomenutelnou částí zájezdu, ať je to v Norsku, Jižní Africe, Peru, Argentině, nebo Barmě.