Slonů je méně, než se na první pohled může zdát

I v nejchudších částech Afriky stoupá tlak na životní úroveň. V mnoha lokalitách se mění způsob života. Místní komunity opouštějí tradiční uspořádání. Komunity, které ještě donedávna pouze pásly svá stáda, začínají obdělávat půdu. V tradičních zemědělských krajích se začínají objevovat továrny. Přibývají silnice, železnice, ploty. Prostor pro divokou zvěř se stále více zmenšuje. Ubývá i tradičních migračních tras. Slon, který prakticky neustále putuje za potravou, se stále častěji dostává do střetu se zájmy místních komunit.  Někdy se jen prostě uhne jinam, ale velmi často takový střet končí pro slony tragicky. V okolí obydlených míst přibývá mrtvých slonů a přibývá míst, která jsou uzavřena, a slonům začíná chybět potrava a voda. V některých lokalitách dochází k samovolným potratům a mláďat se rodí stále méně.

Celá stáda slonů neustále putuje za vodou a potravou, denně urazí až 35 km.

Celá stáda slonů neustále putují za vodou a potravou, denně urazí až 35 km.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Safari bez slonů? To by nebylo ono

Slon ujde víc než 30 km denně a potřebuje více než 250 kg potravy a více než 200 litrů vody. Za běžných podmínek putuje sloní stádo přírodou tak, aby se na stejné místo vrátilo v době, kdy se příroda už stačila vzpamatovat z jejich poslední návštěvy. Potřebuje tedy velký prostor. Mnoho soukromých rezervací není dostatečně velké a má problém umístit na svém území stádo slonů nebo nechat slony volně migrovat. Jenže safari bez slonů, to není prostě ono. Pokud tedy chcete vidět slony v jejich přirozeném prostředí, určitě se zajímejte o to, zda rezervace, kam se chystáte, slony na svém území má, kolik jich má a zda mohou volně migrovat.

Opravdovými vládci Krugerova národního parku jsou sloni. Je jich v parku víc než 13 000 kusů.

Opravdovými vládci Krugerova národního parku jsou sloni. Je jich v parku víc než 13 tisíc kusů.

FOTO: archiv autora

Jednička: Krugerův národní park v Jihoafrické republice

Přesně spočítat sloní populaci ve velkých parcích není jednoduchá věc. Berme tedy uváděná čísla s určitou rezervou.  Největší park na jihu Afriky Krugerův národní park má více než 19 000 km2, což je zhruba jako Středočeský a Plzeňský kraj dohromady. Vypusťte na takové území 13 000 slonů a pak je zkuste spočítat. Právě Krugerův národní park je pokládán za území s největším výskytem slonů. Zvláště jeho severní část. Území parku se úspěšně zvětšuje díky spolupráci Jihoafrické republiky a Mosambiku a zdá se, že právě tady by se slonům mohlo v budoucnu dařit moc dobře. Pokud se ale podaří vyřešit stále se opakující problém s pytláky a ilegálními lovci. Bohatí Rusové, Arabové a Američané si rádi ilegálně zaloví a jak v Jihoafrické republice, tak především v Mosambiku najdou dost snadno někoho, kdo jim v tom za peníze pomůže. Pokud chcete mít jistotu, že při svém safari slony uvidíte, je Krugerův národní park tutovkou.

Přečtěte si více o Krugerově národním parku.
Národní park Tsavo East je nazýván Parkem červených slonů. Sloni milují bahenní lázeň a červeným blátem si pokrývají celé tělo.

Národní park Tsavo East je nazýván Parkem červených slonů. Sloni milují bahenní lázeň a červeným blátem si pokrývají celé tělo.

FOTO: archiv autora

Dvojka: Tsavo v Keni

Někdy se Tsavo pokládá za jedničku. Rozlohou je Tsavo téměř stejně velké jako Krugerův národní park a některé zdroje uvádějí, že je v něm až 20 tisíc slonů. Jiné zdroje jsou mnohem realističtější a přiznávají, že v uváděném čísle jsou zahrnuti i sloni z Amboseli, kteří v době sucha dříve do Tsavo migrovali. Jenže v posledních letech migraci brání komunity Masajů a sloni z Amboseli začínají být závislí jen na malé rozloze svého parku a v období sucha hrozí ekologická katastrofa. Navíc Tsavo jsou prakticky dva parky – Tsavo West a Tsavo East. Je tedy poctivější uvádět Tsavo jako dvojku v pomyslném žebříčku počtu slonů.  Pokud se vydáte na dovolenou na keňské pobřeží a budete chtít potkat slony, určitě se vydejte do Tsavo East. Jen si dejte velký pozor při výběru svého výletu.

Přečtěte si více onárodním parku Tsavo
Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Trojka : Tarangire v Tanzanii

Tarangire je zvláštní park. Na někoho může působit trochu rozpačitě. Má složitou pozici. Většina cestovních kanceláří se k Tarangire chová jako k dodatku, který přilepují klientům, kteří navštívili Ngorongoro a Serengeti. Často dokonce posílají klienty do Tarangire až na konci cesty, a to je opravdu chyba. Je to stejné, jako by vám dal někdo předkrm po hlavním jídle a dezertu. To, co by vám na začátku večeře chutnalo, vám na konci už moc nejede. Vaše chuťové buňky jsou unavené a žaludek plný, nechápete, proč do vás chce někdo ještě něco nacpat. Když si ale dáte Tarangire na začátek cesty a víte, proč do něj chcete jet a do které jeho části chcete jet, zachutná vám. Naladí vaše chuťové buňky a připraví vás dokonale na další chody. A sloni jsou tím hlavním důvodem, proč se do Tarangire vydat.

Přečtěte si více o národním parku Tarangire.
Oliver´s camp. Pěší safari.

Oliver´s camp. Pěší safari.

FOTO: Oliver´s camp

Když se budete chystat na safari, určitě si v klidu rozmyslete, co vlastně chcete vidět, jaké safari chcete zažít, a podle toho si zvolte místa, kam se na safari vydáte.

Přečtěte si další zajímavé články o slonech.
 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 75.000,--

Termín : 26.11. 2014

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 75.000,- za 10 nocí

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archiv autora

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.6. 2015

Cena:  85 500,-- za 17 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.11. 2014

Cena: 39 700,-- (+ letenky) za 11 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nejčtenější články v rubrice Afrika za posledních šest měsíců
  1. Vyberte nejkrásnější dívku Afriky
  2. Nejkrásnější africká poušť. To je sen
  3. Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí
 Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky