V oblasti Malindi vlastní Italové víc než 2500 nemovitostí a to je samozřejmě na atmosféře lokality znát.  Pamatuji si, jak mne překvapilo, když jsem na Malindi před lety přijel poprvé, že jsou tu vývěsní štíty v italštině a na plakátech inzeráty v italštině. Pizza, olivový olej, parmská šunka, sýry, italská zmrzlina a usměvavý Alberto Tomba ve výloze.  Vše zůstalo italské dodnes, jen Alberta Tombu nahrazují jiní.

Malá Itálie, pláž Malindi, Keňa

Malá Itálie, pláž Malindi, Keňa.

FOTO: Alex Bernoaux

Pilíř s křížem. Vzpomínka na Vasco da Gamu. Malindi, Keňa.

FOTO: Alex Bernoaux

 

Vasco da Gama

Vasco da Gama byl velký mořeplavec. Na trase z Portugalska do Indie zanechal mnoho nepřehlédnutelných stop a zasloužil se jako první o to, že Malindi začalo být místem, které se stále častěji objevovalo v mapách, vydávaných v Evropě. Po celou dobu své první plavby do Indie vztyčoval Vasco da Gama na pobřeží kolem Afriky kamenné kříže, kterými dával najevo, že tu byl. Ale navíc takový pilíř formálně označoval nové území jako území patřící pod správu portugalské koruny. Jeden takový pilíř vztyčil i v oblasti Malindi. Byla to od Vasca da Gamy tak trochu drzost, ale dá se předpokládat, že místní nebyli úplně zasvěcení do tajů formalit platících v Evropě. Legenda dokonce říká, že Vasco da Gama trefil do Indie jen díky navigátorům, které si najal právě na Malindi. Ománští obchodníci totiž provozovali obchod mezi Indií a Východoafrickým pobřežím už dávno předtím, než se ve vodách Indického oceánu zjevil Vasco da Gama.

Vasco da Gama.

Vasco da Gama.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pláž je bezva, ale…

O plážích v Keni se dá slyšet a číst hodně negativních komentářů. Většina z nich má v sobě alespoň zrnko pravdy.  Jenže nespokojenost většinou vzniká tam, kde chybí informace a kde se představy a sny vydávají za skutečnost. Je s podivem, kolik lidí letí na dovolenou tak daleko a vůbec se nezajímá o to, kam to vlastně letí. Při dnešních možnostech získat informace to je až zarážející. Je asi chybou cestovních kanceláří, že ve strachu, aby náhodou nepřišly o některé klienty, raději zamlčí skutečnost, že téměř na celém keňském pobřeží nemůžete po celý den plavat v moři. Velký odliv to znemožňuje.

Moře při přílivu přináší chaluhy. Malindi, Keňa.

Moře při přílivu přináší chaluhy. Malindi, Keňa.

FOTO: Alex Bernoaux

Silný odliv a příliv s sebou přináší ještě jednu nepříjemnost. Na pláž se neustále vrací věci, které byly při odlivu do moře odneseny, a přidávají se další, které moře vyvrhne. Nejčastěji jsou to chaluhy, které pak zůstávají na pláži. Pláž je totiž veřejná a zatím nikoho nenapadlo, že by ji měl uklízet. Nejde o odpadky, ale i chaluhy vypadají na pláži divně.  Klienti, kteří to neví, jsou pak překvapeni. Jen několik hotelů pochopilo, že i veřejná pláž před jejich hotelem musí vypadat k světu, a naplaveniny uklízí.

U některých hotelů se s naplavenými chaluhami dokáží vyrovnat. Malindi, Keňa.

U některých hotelů se s naplavenými chaluhami dokážou vyrovnat. Malindi, Keňa.

FOTO: Alex Bernoaux

Když se do Keni vydáte a víte, že vás tam takové moře čeká, budete příjemně překvapeni pohodovou, širokou a krásou pláží. A Malindi je hezká pláž, která je lemována zeleným pobřežím a modrým mořem.

Přečtěte si zajímavý článek o cestách do Afriky

 Watamu

K Malindi se velmi často „přiděluje“ další zajímavá lokalita. Pláž Watamu, která leží cca 20 km jižně od Malindi. Pláž Watamu lemuje stejnojmennou lagunu, která byla vyhlášena národním mořským parkem. 229 km2 chráněné mořské oblasti je velmi bohatých na podvodní život. Žraloci, manty, želvy, korálové útesy. Panenská pláž láká milovníky moře, ale Watamu vyhledávají především ti, co rádi šnorchlují nebo se potápějí. Na jedné části Watamu se do moře vlévá potok Mida, který je obklopený hustým lesním porostem, rájem ptáků. Kdo rád fotografuje ptáky, měl by se nechat zlákat k výletu do oblasti potoka Mida. Zvláště v zimních měsících je tu ptáků opravdu hodně.

Pohoda na Malindi, Keňa.

Pohoda na Malindi, Keňa.

FOTO: Alex Bernoaux

Vydat se na dovolenou na Malindi nebo ne?

Pokud chcete celý den plavat v moři, pak pro vás Malindi není dobrou volbou. Pokud ale chcete odpočívat u krásné pláže s nádherně modrým mořem, pak je Malindi správná volba. Navíc jste velmi blízko národního parku Tsavo East a můžete tedy pohodlně kombinovat odpočinek u moře se safari. Určitě ale dejte velký pozor při výběru hotelu a ještě větší pozor při výběru safari. Tady se určitě vyplatí poslechnout staré dobré pravidlo: dvakrát měř, jednou řež.

Přečtěte si, jak vybrat správně safari v Tsavo East
Nejvznešenější zvíře v buši.

Nejvznešenější zvíře v buši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 75.000,--

Termín : 26.11. 2014

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 75.000,- za 10 nocí

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archiv autora

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.6. 2015

Cena:  85 500,-- za 17 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.11. 2014

Cena: 39 700,-- (+ letenky) za 11 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nejčtenější články v rubrice Afrika za posledních šest měsíců
  1. Vyberte nejkrásnější dívku Afriky
  2. Nejkrásnější africká poušť. To je sen
  3. Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí
 Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky