Ztichlý Luxor, Théby, Karnak

Když někam jezdíte pravidelně víc než 20 let, vycítíte i drobné změny. Tahle změna byla ale tak radikální, že by musela probrat z letargie i naprostého ignoranta. V Luxoru bylo za rozbřesku ticho. Ne totální jako v katastrofickém filmu, ale v porovnání s běžným Luxorem to byl rozdíl jako třída plná žáků o velké přestávce, kam krátce po zvonění vstoupil ředitel. Tak to je Egypt úplně v háji, napadne vás v tu chvíli a sevře vás smutek a nostalgie. Je září 2011 a je pár měsíců po revoluci. Není jasné, kam se vlastně Egypt vydá. Půjde cestou Muslimských bratří, nebo se vrátí na cestu vojenské demokracie (fuj, to je ale termín!, „Vojenská demokracie“). Přístavy ucpané parníky, které se zlehka pohupují na vlnách.  Na horních palubách židle poskládané do komínů, stoly otočené nohami vzhůru a slunečníky stažené. Hospoda po zavíračce. Pár kočárů, tažených vychrtlými oslíky, čeká na zázrak. Až udeří polední horko, pomalým krokem odtáhnou vyhledat nějaký stín.

Luxor je největším muzeem pod otevřeným nebem na světě.

Luxor je největším muzeem pod otevřeným nebem na světě.

FOTO: autor

Stará píseň už zase zní

Když vyjdete na nábřeží v Luxoru po svítání dnes, uslyšíte už zase tu starou píseň. Ještě úplně neladí, někteří  hudebníci pokašlávají a nestačí s dechem, ale město chytá dřívější rytmus. Parníky ožívají ranním cinkáním příborů a kuřáci začínají tvořit hloučky na horních palubách. Utekly více než tři roky, ale co jsou tři roky ve srovnání s tisíciletími, o kterých je v Horním Egyptě řeč. Egypt je pokládán za třetí největší památkovou zónu na světě, přičemž Luxor je pokládán za vůbec největší muzeum pod otevřeným nebem. V Egyptě máte možnost setkat se s památkami na kultury staré více než 5 000 let.

Loď Sanctuary Zein Nile Chateau patří mezi pět nejlepších lodí na Horním Nilu.

Loď Sanctuary Zein Nile Chateau patří mezi pět nejlepších lodí na Horním Nilu.

FOTO: Sancturary Retreats

V Dacii nebo v Bentley

Zázemí na lodích té nejvyšší kategorie otevírá úplně nové dimenze poznávací turistiky. V této kategorii služeb se projeví naplno legendární pohostinnost a servis Egypťanů, především egyptské křesťanské populace. Nikdo nedokáže předjímat, jak dlouho ještě budou všechny egyptské památky pro turisty otevřené, hrozí, že mohou být v budoucnosti uzavřeny. Po Nilu mezi Asuánem a Luxorem plují desítky lodí s turisty. Zastavují na stejných místech, u stejných památek, plují téměř stejnou dobu a na první pohled by se zdálo, že jsou si všechny tak trochu podobné. Ale zdání klame a v tomto případě klame hodně.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

FOTO: Sancturary Retreats

Ty nejlepší lodě se od těch běžných, používaných masovou turistikou, liší asi tak jako Dacia od Bentley. Pokud chcete zažít opravdu romantickou a nezapomenutelnou plavbu po Nilu, musíte na některou z nejlepších lodí. Nejde jen o luxus, ale i celkovou atmosféru a kvalitu služeb. Proto jsou plavby po Nilu v Evropě a USA stále častěji využívány jako součásti svatebních cest.

Sun Boat IV. má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

Sun Boat IV. má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

FOTO: Sancturary Retreats

Mezi Luxorem a Asuánem

Po proudu nebo proti proudu. Z Luxoru do Asuánu 5 dnů a 4 noci, z Asuánu do Luxoru 4 dny a 3 noci. Trasa proti proudu je klidnější a máte mnohem víc času na některé památky. Luxor a Karnak na pravém břehu Nilu a pověstné Údolí králů na levém břehu řeky jsou úchvatnými místy, kudy kráčela historie starého Egypta. Je štěstí, že se tyto památky dochovaly až do dnešní doby a můžeme tak obdivovat neuvěřitelnou řemeslnou zručnost dávných Egypťanů. Luxor je bezesporu nejlepším místem pro vstup do oblasti Horního Nilu a všechna ostatní místa navštívená během plavby budete vnímat mnohem lépe a do větší hloubky, když si „odbudete“ úvod do historie právě v Luxoru.

Edfu

Edfu

FOTO: archiv CK Marco Polo

Edfu (původní název Behdet) bylo kdysi hlavním městem tzv. „Kraje Horova trůnu“. Chrám je tedy prakticky zasvěcen Slunci a slunce si při návštěvě chrámu opravdu užijete. Dodržovat pitný režim je v tomto místě naprosto nezbytná věc, a kdo tuto radu podcení, může mít následně velké problémy. Bůh Hor je představován jako obrovský pták, který svými křídly vytváří nebe. Nebem chrání zemi před příchodem chaosu. Slunce a měsíc jsou považovány za jeho oči. Chrám v Edfu patří k nejmladším chrámům, a proto je velmi zachovalý. Pokud jej navštívíte s dobrým průvodcem, můžete se tu setkat s odkazy na mnoho starých egyptských legend a mýtů.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcený pánu Nilu bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcený pánu Nilu, bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

FOTO: Jan Papež

Kóm Ombo navštivte raději v pozdním odpoledni, nebo dokonce ve večerních hodinách za umělého osvětlení. V chrámu v té době už nepanuje takové horko a reliéfy na sloupech a stěnách jsou nízkým světlem krásně zvýrazněny. Chrám je zasvěcen krokodýlímu bohu. Bůh Sobek s lidským tělem a krokodýlí hlavou byl pánem Nilu v oblasti Horního Egypta, i když patří k mladším bohům uznávaným dokonce až po nástupu křesťanství.

Asuán, kde končí plavba proti proudu Nilu, není sám příliš bohatý na památky, i když jsou tu vykopávky města Abú na ostrově Elefantina a chrám bohyně Eset na ostrově Philae. Asuán je spíše pokládán za výchozí bod k výletu k Abú Simbelu a pro návrat do Káhiry.

Kajuta Sanctuary Sun Boat IV. potěší hlavně náročného konzervativního klienta, který požaduje dokonalé zázemí.

Kajuta Sanctuary Sun Boat IV. potěší hlavně náročného konzervativního klienta, který požaduje dokonalé zázemí.

FOTO: Sancturary Retreats

Tak jako za starých dobrých časů

Zázemí kvalitní lodi oceníte především v době plavby. Prostorné kajuty mají prosklené stěny a balkóny a pohled na ubíhající břeh Nilu přímo z pohodlného křesla nebo z postele je velmi příjemná věc. Na horní palubě najdete bazén a zastínění s možností odpočinku. K dispozici jsou kavárny a restaurace. Kvalitní jídlo a velmi široký výběr nápojů je samozřejmostí.

Plavba po Nilu na kvalitní luxusní lodi je opravdu veliký zážitek a mělo by být ambicí každého moderního člověka se alespoň jednou za život do Egypta vydat a dotknout se tak vzdálené historie a pokusit se něco si z tohoto setkání odnést do svého vlastního každodenního života.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pobyt je možný kdykoli – s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme.

6880,- v období od 3. 10.

Více informací zde


GOLF A LÁZNĚ V MAĎARSKU

NEUVĚŘITELNÁ NABÍDKA

6460,- Kč

4 noci + plná penze + pití

Lázně v ceně

Pondělí až středa golf v ceně

Pojeďte s námi do Maďarska – ať už s golfem, nebo jen relaxovat v lázních, či obojí společně. Pobyt je možný kdykoli – s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme. Využijte speciální nabídky pobytu na 4 noci za cenu 3 nocí. NAVÍC pro hotelové hosty je v pondělí, v úterý a ve středu green fee zdarma!

 

 

 

Ramess II., král Horního a Dolního Egypta.

FOTO: CK Marco Polo International

Termín: 16. 11. 2014 a pak každou neděli až do konce března 2015

Cena: 59 990,- Kč

Více informací o zájezdu

V některých termínech český průvodce.

Káhira, luxusní plavba po Nilu a pobyt v Hurgadě

Egypt patří k nejstarším zemím na světě a jeho historie je neodmyslitelně spjata s řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život starověkých Egypťanů. Delta řeky Nil je tak považována za jednu z kolébek lidské kultury. Sjednocením Horního a Dolního Egypta kolem roku 3000 př. n. l. se začala rozvíjet významná civilizace, která dodnes nedá spát archeologům a je předmětem obrovského zájmu i laické veřejnosti.
 

  

 

Nádherný výhled z apartmánu na Mauritiu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 více informací o nabídce

MODERNÍ APARTMÁNY NA MAURITIU

 Skvělá alternativa pro rodiny nebo skupinky přátel

Nechce se vám do – byť sebelepšího – hotelu, mezi stovky dalších turistů? Preferujete soukromí? Moderní a komfortní apartmánové zařízení přímo u jedné z nejoblíbenějších pláží na západě Mauritia s nádherným výhledem na Indický oceán je určeno především rodinám či spolucestujícím párům přátel.

  

golf v Egyptě

FOTO: archiv autora


Termín: 9. 11. 2014 a pak každou neděli až do konce března

Cena: 36 700,- Kč

Více informací o zájezdu:

 

NEOMEZENÝ GOLF v Egyptě – Ain Sokhna

Využijte speciální cenové nabídky golfového pobytu v Egyptě v 5* hotelu na břehu Rudého moře. V ceně je neomezená hra golfu na hřišti Sokhna Golf Course, buggy i míče na driving.
V případě zájmu je možné dle vašich požadavků změnit termín zájezdu.

  

Jan Papež, CK Marco Polo