Tsavo East je logická volba

Když se podíváte na mapu pobřeží Keni, je jasné, že Tsavo East je nejbližším národním parkem. Že do něj nabízejí cestovní kanceláře výlety, je logická věc, tak proč se tam nevydat. Nechcete dávat příliš mnoho peněz a zaplatit si letecký výlet do vzdálených parků jako Masai Mara nebo Samburu, a přesto chcete vidět divoká africká zvířata? Tsavo East je nedaleko, řeknete si, je to rozsáhlý park a je v něm hodně zvířat. To by byl pech, abych neviděl nějakého z těch bez mála 20 000 slonů, 1 000 buvolů a mnoha desítek lvů. Koupíte si výlet a vydáte se za dobrodružstvím. Obezřetnost je ale na místě.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Není Tsavo jako Tsavo

Spojte dohromady Jihočeský a Středočeský kraj a dostanete rozlohu národního parku Tsavo. 20 000 km2. To je obrovské území. Nejdůležitější keňská silnice, spojující přístav Mombasa s hlavním městem Nairobi, rozřezává park na dvě části. Tsavo West (8 500 km2) a Tsavo East (11 500 km2). Obě části žijí samostatným životem a migrace zvířat z jedné části do druhé je složitá. Protože vstupní brány Tsavo East jsou mnohem blíže k pobřeží, míří většina turistů z letovisek právě do Tsavo East. A v tom je právě skryté nebezpečí. Safari je velice intimní věc. Setkání s divokou zvěří je pro většinu návštěvníků naprosto novým zážitkem, jedinečnou třešinkou na dortu, ozvláštněním pobytu u moře. Nemělo by ztrácet osobní rozměr. Pokud se u jednoho slona tlačí 10 aut, není to prostě ono. Proto je důležité vědět, kam se vlastně na své safari chystáte vydat. Není Tsavo jako Tsavo, to je nutné si uvědomit. V okamžiku výběru nesmíte podlehnout poezii, krásným slovům a nízkým cenám. Možná plánujete jediné safari ve svém životě.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na jednodenní safari se nenechte zlákat nikdy!

Na safari jedete především proto, abyste viděli velká zvířata a predátory. Predátoři jsou aktivní v noci, za svítání a před setměním. Jen gepard loví rád za denního světla, kdy může využít svůj dokonalý zrak a rychlost. Jednodenní safari startuje na pobřeží vzdáleném několik hodin jízdy od nejbližší brány parku a navíc většina místních kanceláří sbírá klienty z více hotelů, takže se cesta ještě prodlužuje a protahuje. Nedorazíte do parku dříve než kolem 11. hodiny dopoledne, kdy začíná být velké horko a většina zvířat hledá stín, ve kterém by přečkala polední žár. Vaše naděje na dobré safari je velmi malá. Menší je ještě o to, že musíte opustit park před setměním, takže ani podvečerní aktivita predátorů není podívanou pro vás. Prosedíte mnoho hodin v autě a budete zklamaní. Některé cestovní kanceláře nabízejí pro jednodenní safari návštěvu parku Shimba Hills. Ale ani to není řešení. Jeden z nejmenších parků v Keni je sice nejblíž k pobřeží, ale ranní safari nestihnete ani v něm. Na jednodenní výlet na safari raději zapomeňte. Jsou to vyhozené peníze.

Predátoři jsou aktviní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

Predátoři jsou aktivní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tak na dva dny? A kam?

Pro první setkání se safari jsou dva dny naprosto v pořádku. Ale i při výběru dvoudenního safari je nutné přemýšlet. Klíčovou věcí je místo, ve kterém budete bydlet. Chtějte naprosto přesně znát jméno kempu (lodge), kde budete spát. Je to cíl vaší cesty, určuje tedy trasu, kterou se budete pohybovat po parku. Je to místo, kde budete prožívat své podvečerní a své ranní safari. Je to místo, které určuje kvalitu vašeho zážitku. Zjistěte si, kolik návštěvníků může váš kemp ubytovat. To jsou vaši konkurenti při hledání zvěře, to jsou lidé, které můžete potkávat u zajímavých setkání s predátory. Každé dva nebo tři pokoje znamenají jedno auto. A věřte, že je obrovský rozdíl, když pozorujete zvěř sami nebo s 6 auty či dokonce s 36 auty. Nenechte se odbýt obecnými prohlášeními. Každá cestovní kancelář musí naprosto přesně vědět, kde vás ubytuje, jinak by nemohla do parku vjet. Pokud vám to nebude ochotna prozradit, výlet si nekupujte, je to příliš velké riziko. Zjistěte si vše o kempu (lodge) ještě dříve, než si výlet koupíte, porovnejte informace od cestovní kanceláře s informacemi na internetu, webových stránkách kempu a z dalších zdrojů. Při nesrovnalostech se ptejte. Cestovní kancelář by vám měla být schopna vše vysvětlit. Pokud toho schopna není, raději jděte o dům dál. Snažte se jet do kempů, které jsou dál od nejbližších vstupních bran do parku.

V Tsavo je více než 1 000 buvolů.

V Tsavo je více než 1 000 buvolů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Český průvodce?

Dobrý český průvodce může být dar. Svým výkladem vám může pootevřít bránu do světa buše a divokých zvířat, do světa Masajů a složitého světa Východní Afriky. A služby česky mluvícího průvodce bývají často hlavním argumentem, kterým cestovní kanceláře lákají své klienty. Obezřetnost je ale nutná i tady. Jsou cestovní kanceláře, které poctivě a přesně informují o tom, za jakých podmínek služby českého průvodce poskytují. Ale jsou i takové, které informace zahalují mlhou, a máte pocit, že jste se ocitli v pořadu „Možná přijde i kouzelník.“ Nechávají si zadní vrátka pro možnost českého průvodce nakonec neposkytnout. A na trhu najdete dokonce nabídku cestovní kanceláře, která se sice chlubí, že má v Keni svou vlastní pobočku, ale nabízí česky mluvícího průvodce na telefonu! Absurdní? Ano, ale kdo si nabídku nepřečte pořádně, nevšimne si toho.

Nejvznešenější zvíře v buši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Velký pozor si dejte na nabídky safari s českým průvodcem, které zároveň určují minimální počet účastníků vyšší než 6 osob. Tady vám hrozí, že sice budete mít českého průvodce, ale bude sedět v jiném autě. Safari vozy mají maximálně 7 míst (ale měly by obsazovat jen 6 míst, aby se všichni cítili pohodlně). Jak tedy při minimálním počtu účastníků, např. 10 nebo 15, může cestovní kancelář zajistit, aby průvodce byl s vámi? Dávejte pozor, co si kupujete. A trvejte na tom, že vše, co si dohodnete, bude napsané v cestovní smlouvě (popř. potvrzení o zájezdu). Jedná se sice o krátký výlet, ale zážitek na celý život.

Stále ohroženější divocí psi.

Stále ohroženější divocí psi.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 75.000,--

Termín : 26.11. 2014

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 75.000,- za 10 nocí

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.6. 2015

Cena:  85 500,-- za 17 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 25.11. 2014

Cena: 39 700,-- (+ letenky) za 11 nocí

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nejčtenější články v rubrice Afrika za posledních šest měsíců
  1. Vyberte nejkrásnější dívku Afriky
  2. Nejkrásnější africká poušť. To je sen
  3. Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí
 Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky