Mokřina v poušti?

„Vlei“ znamená v afrikánštině něco jako mokřina, prohlubeň naplněná vodou, louže. Zní to trochu podivně, mluvit o mokřině v souvislosti s pouští. Ale v období krátkých intenzivních dešťů se právě takové prohlubně „vlei“ rychle naplní vodou a po nějaký čas se stávají napajedlem pro všechno živé z širokého okolí. Prohlubeň „vlei“ rozpoznáte v poušti docela snadno, její dno tvoří velice pevná krusta. Má mnohem světlejší barvu než okolní poušť a je vyhlazená větrem.

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

FOTO: archív CK Marco Polo

300 slunečných dnů v roce

Namib-Naukluft Park (Namibijská poušť) má rozlohu více než 50 tisíc km2. Slunce zde svítí nejméně 300 dnů v roce. Je tedy téměř 100% jistota, že budete během své návštěvy mít dobré počasí.  Doporučuji ale vydat se sem spíše v říjnu a pak v březnu až květnu. Noci jsou chladnější a ranní vzduch je ostřejší než v jiných měsících roku. Pro fotografování je takový vzduch mnohem lepší než vzduch rozpálený jak v peci.

Big Mama, největší duna v oblasti Sossusvlei při západu slunce. Pokud se na ní chystáte vystoupit, je lepší to udělat brzy ráno.

Big Mama, největší duna v oblasti Sossusvlei, při západu slunce. Pokud se na ni chystáte vystoupit, je lepší to udělat brzy ráno.

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Big Mama

Říká se o ní, že je nejvyšší písečnou dunou v Africe. Big Mama. Její vrcholek zná z fotografií každý, kdo se jen trochu zajímá o jih Afriky. Pokud se ocitnete na jejím úpatí, nepřijde vám vrcholek zas až tak daleko. Vydejte se na cestu na vrchol a zjistíte, jak pošetilí jste byli. Nohy se krok po kroku boří do písku a s každým dalším krokem těžknou. Big Mama je nemilosrdná. Neposkytne vám žádný stín. Musíte si vzít na cestu dostatek vody a nechat si na výstup dost času. Když ale v námaze a potu dorazíte na vrchol, odmění vás Big Mama nádherným výhledem. Otevře se pohled na Naravlei a Deadvlei, místa, kam se určitě vydáte nebo jste v nich už byli před výstupem na Big Mama.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archív autora

Kdo si přivstane, vyhraje

Pořídit krásné snímky v Sossusvlei můžete jen brzy ráno nebo v podvečer. Nečekejte ale, že budete v jedné z nejkrásnějších pouštních oblastí úplně sami. Pokud sem přijedete za rozbřesku a přivede vás průvodce, který se vyzná, máte šanci na nejlepší snímky. Nespoléhejte se na své vlastní orientační schopnosti. Vystoupat na Big Mamu (někdy nazývaná také jako duna č. 45) chce každý z návštěvníků, a pokud nejste mezi prvními, není to ono. Možná dejte brzy ráno přednost Deadvlei s nádhernými suchými stromy, kde si ráno můžete najít nejlepší místa k fotografování. Na Big Mama vyrazte později.

namibie

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

Poušť není mrtvou zónou

Život je schopný najít způsob existence i ve velmi extrémních podmínkách. I v podmínkách Namibijské pouště, kde jsou přes den teploty přes 40 °C a v noci mnohdy klesnou až k bodu mrazu. Když budete pozorní nebo když budete mít dobrého průvodce, narazíte na dunách velmi často na drobné stopy po pohybu skarabea, jednoho z více než 200 druhů brouků obývajících poušť. Můžete narazit i na různé druhy plazů, kteří jsou dokonale přizpůsobeni k životu v extrémních podmínkách Namibijské pouště. Pokud chcete drobné živočichy v poušti pozorovat, musíte se obrnit trpělivostí a „splynout“ s terénem. Většina z nich má neuvěřitelně vyvinutou citlivost na chvění půdy, a přiblížit se k nim tedy není nic jednoduchého.

Sossusvlei

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Dejte poušti čas

Neudělejte stejnou chybu jako desítky jiných návštěvníků a nejeďte do pouště jen na jeden den. Když zůstanete alespoň tři dny, budete překvapeni, co všechno můžete v poušti dělat a zažít.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 28. 10. 2014

Cena: 31 990 Kč za 10 nocí

Více informací zde

Prodlužte si léto na Zanzibaru!

 Speciální nabídka

31 990  Kč za 10 nocí

Využijte naší speciální nabídky a prodlužte si  léto na zanzibarské pláži Nungwi. Zájezd je vhodný pro ty, kteří nehledají přebytečný luxus a chtějí si užít několik podzimních dní pod africkým sluncem. 

 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Kerala, Indie

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 11. 12. 2014

Cena: 59 990 Kč  za 7 nocí

Více informací o zájezdu

Jižní Indie - poznávací zájezd po Kerale s českým průvodcem

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii – Keralu. Začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy "Muziris Art Biennale", pokračujeme do přírodní rezevace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech – backwaters – a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.

Počet účastníků skupiny je plánovaný na 10.

Jan Papež, Ck Marco Polo