Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

FOTO: archiv autora

Víno živí tisíce rodin

V současnosti pracuje na vinicích v Jihoafrické republice více než 280 000 lidí. Pro mnohé dělníky je to jediný rodinný příjem, takže se odhaduje, že víno živí téměř půl miliónu lidí. Díky stoupající oblibě jihoafrických vín ve světě roste i zaměstnanost. Navíc jihoafričtí vinaři udržují tradiční způsob ošetřování vinic a nenahrazují lidskou práci mechanizací. Víno je darem pro mnoho rodin.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

FOTO: Glenn Käsner

Vše začalo v 17. století

Na konci 17. století začal být provoz lodí, které pluly kolem Afriky do Indie a dál do Malajsie a Indonésie, tak hustý, že zemědělská produkce v Kapském městě přestala stačit. Guvernér Simon van der Stel musel najít nové lokality pro farmáře. Když dorazil do údolí za masívem Stolové hory, byl překvapený klimatem a úrodnou půdou. Ihned vyslal do celé oblasti kolonisty a ti začali v údolí hospodařit.  Brzy za kolonisty vyslal i skupinu francouzských hugenotů, kteří na jih Afriky uprchli před katolíky. A právě francouzští osadníci vysadili první vinice. Tradice byla založena a trvá dodnes.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

FOTO: Ck Marco Polo


Nebývalá pestrost chutí a vůní

Velmi rozmanité půdní typy na úbočích hor a v údolích v kombinaci s chladnými vlahými větry od moře vytváří velmi odlišné podmínky pro růst a výživu vinné révy. Škála vín může být díky tomu velmi pestrá. Každá vinice tak má vlastní specifické aroma a vlastní tvář. Jednotlivé vinice mají šanci obhájit své postavení a získat široké uznání. Na jihu Afriky už dávno pochopili, jak důležité je otevřít bránu návštěvníkům, pochlubit se svým vínem veřejnosti a budovat své jméno nejen na klasickém vinařském trhu. Vinice jako Zevenwacht, Morgenhof, Delheim, Delaire, Blaauwklippen Spier Estate, Neethlingshof jsou velmi příjemnými zastávkami.


Není kam chvátat! Tady ještě umějí žít!

Je pošetilé navštívit vinařský kraj jen na jeden den. Taková návštěva vám sice umožní vidět krásu vinařského kraje, ale nezažijete to, co je tu nejkrásnější. Pohodu.  Pohodu a atmosféru vinařských údolí je třeba zažít beze spěchu. Jihoafrické vinice jsou nejen o víně, ale také o vynikající a zajímavé gastronomii. Tady se ještě umí žít! Kvalitní suroviny a zkušení kuchaři, inspirace africkou, evropskou a asijskou kuchyní, příjemné restaurace s venkovním posezením a pohodová mentalita vinařů zaručují, že se oběd protáhne na několik hodin a každý, kdo si neudělal časovou rezervu, vždy lituje, že musí chvátat.

Vinice pokrývají většinu úrodných částí svahů v údolí v okolí Stellenbosch.

Vinice pokrývají většinu úrodných částí svahů v údolí v okolí Stellenbosch.

FOTO: Ck Marco Polo

Stellenbosch

Zakladatel města, již zmíněný guvernér Simon van der Stel, vybral opravdu nádherné místo. Údolí sevřené vysokými horami, napájené vodou z řeky, prohřívané slunečními paprsky. Stellenbosch je druhým nejstarším městem v Jihoafrické republice a na jeho historickém centru je to znát. Najdete tu příklady starých koloniálních staveb v holandském stylu. Aleje mohutných dubů lemující ulice s domy v gregoriánském a viktoriánském stylu. Staré koloniální časy na vás dýchají v mnoha ulicích. Ale město není jen připomínkou starých časů. Je to pulzující moderní město, které je plné mladých lidí. Ve městě je velká univerzita a mladí Jihoafričané milují společenský život. Kavárny a bary praskají ve švech. A nepije se jenom víno. Zůstaňte ve Stellenbosch alespoň jednu noc.

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek.

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek.

FOTO: archiv autora


Franschhoek

Někdo může Franschhoek pokládat za ospalé provinční městečko. Jenže to, co někomu připadá jako nevýhoda, může jinému připadat jako velká výhoda. Posedět ve Franschhoeku v kavárně v době, kdy už jsou pryč všichni turisté, kdy zapadající slunce obarví okolní hory a skály do ruda a do města se vrátí ticho a klid, vůbec není špatné. Zvlášť když máte na stole láhev vynikajícího Sauvignon Blanc a okolo stolu pár přátel. Rozhlédnete se kolem sebe a zjistíte, že tady běží čas úplně jinak. Do duše se začne vkrádat trocha nostalgie. „Tady by se dalo žít,“ řeknete si nakonec, povzdechnete a znovu ochutnáte to vynikající víno.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“